Dainius Pavilionis

Urodził się 7 września 1977 roku w Mariampolu na Litwie. W 1992 roku rozpoczął studia w zakresie dyrygentury chóralnej w Kolegium Muzycznym im. J. Gruodisa w Kownie, po ukończeniu którego, w 1996 roku, wstąpił do Litewskiej Akademii Muzycznej (LMA), na kierunek dyrygentury chóralnej w klasie prof. Povilasa Gylysa. W 2002 roku, po ukończeniu studiów wyższych, kontynuował naukę na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej LMA w klasie prof. Juozasa Domarkasa (dyplom w 2006 roku).
Wkrótce został wykładowcą na Kierunku Dyrygentury  na swojej macierzystej uczelni. W 2006 roku został drugim dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Litewskiego Wojska.
Środowisko muzyczne szybko dostrzegło w osobie Dainiusa Pavilionisa zdolnego dyrygenta i zaproszono go do poprowadzenia koncertów z udziałem dwóch głównych orkiestr symfonicznych w Wilnie: Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej oraz Państwowej Orkiestry Symfonicznej, a także do współpracy z orkiestrami z Polski, Portugalii, Włoch i Białorusi.
W latach 2010-2015 pełnił obowiązki głównego dyrygenta Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, gdzie przygotowywał i prowadził m.in. wykonanie oper: O. Nicolaia „Die lustigen Weiber von Windsor”, „Suor Angelica” G.Pucciniego, I. Kalmanna „Grafin Mariza”, „Damy Pikowej” P.Czajkowskiego i baletu I. Morozowa „Doctor Aibolit”.
Od 2017 roku Dainius Pavilionis kieruje katedrą dyrygentury symfonicznej na Litewskiej Akademii Muzyki I Tańca w Wilnie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. III nagrody na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz VI nagrody na 8. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007).

 

Galeria zdjęć