Publikacja kompozycji Karola Lipińskiego

Centrum Kultury Dwór Artusa wraz z partnerami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Uniwersytetem Mikołaja Kopenika bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Muzyczny Ślad”.

Strategicznym celem programu jest utrwalanie i wprowadzanie do obiegu wartościowych, niekomercyjnych nagrań utworów muzycznych, publikacji nutowych oraz naukowych i popularno-naukowych dotyczących muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z muzyką polską i dzieł.

Projekt, w którym bierzemy udział to wydawnictwo nutowe zapomnianych i niepublikowanych obecnie utworów artysty.

Karol Lipiński (1790 – 1861) obecnie nie jest tak rozpoznawany jak w czasach mu współczesnych. Był jednym z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, stawiany na równi z Niccolo Paganinim. Zresztą, Lipiński nazywany był „polskim Paganinim”. Wielu spośród krytyków uważa, że swą grą przewyższał konkurenta. Był również doskonałym kompozytorem. Jego utwory na skrzypce stanowią wzorcowy przykład polskiej literatury wiolinistycznej o charakterze wirtuozowskim okresu romantycznego XIX wieku. Cała Europa słuchała polonezów Lipińskiego, sławiących patriotyzm i dumę polską. Większość utworów jest mocno osadzona w polskiej tradycji muzycznej, podobnie jak twórczość F. Chopina oraz H. Wieniawskiego. Polonezów, które stały się jego ulubioną formą wyrazu, skomponował ponad trzydzieści.

Publikacja utworów artysty obejmie cztery utwory. Będzie to: Fantazja i wariacje op. 33 na motywach z opery Krakowiacy i górale J. Stefaniego oraz trzy polonezy op. 9: nr 1 A-dur, nr 2 e-moll, nr 3 D-dur. Autorami wszystkich opracowań będą: jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków – prof. Konstanty Andrzej Kulka oraz propagator muzyki polskiej – prof. Andrzej Wróbel. Wydawnictwo dostępne będzie bezpłatnie zarówno w wersji fizycznej, jak i elektronicznej. Publikacja dystrybuowana zostanie do najważniejszych ośrodków akademickich, filharmonii i bibliotek na świecie.

MATERIAŁY DOSTĘPNE W PONIŻSZYCH LINKACH:
Karol Lipiński - 3 Polonezy Op. 9,  Fantazja na motywach z opery „Krakowiacy i górale” J. Stefaniego Op. 33 na skrzypce i fortepian - GŁOS SOLOWY
Karol Lipiński - 3 Polonezy Op. 9,  Fantazja na motywach z opery „Krakowiacy i górale” J. Stefaniego Op. 33 na skrzypce i fortepian - AKOMPANIAMENT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KAROL LIPIŃSKI  -  RONDO ALLA POLACCA OP. 17

 

K. Lipiński - Rondo alla Polacca op. 17 na skrzypce i fortepian - GŁOS SOLOWY
K. Lipiński - Rondo alla Polacca op. 17 na skrzypce i fortepian - AKOMPANIAMENT

Wydawca: Centrum Kultury Dwór Artusa
Partner: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń