Aktualne wydarzenia

Konkurs muzyczny 2013 - Witold Lutosławski - życie i twórczość

W dniu 13 czerwca 2013 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się finał konkursu „Witold Lutosławski – życie i twórczość”. Wyłonieni, we wcześniejszych etapach, uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Finał podzielony był na części, z których pierwszą był test słuchowy. Podczas jego trwania mogliśmy wysłuchać kompozycji Witolda Lutosławskiego w wykonaniu zaproszonych gości: Monika Orłowska – skrzypce, Marta Jabłońska – skrzypce, Karolina Orsik – altówka, Marek Bieńkuński – wiolonczela, Mateusz Szwankowski – klarnet, Anna Niemiec-Mościcka – śpiew oraz Kaja Papierska – fortepian.

Kolejną fazą finału było rozwiązanie krzyżówki przez wszystkich uczestników. Ostatnia, to już niezwykle emocjonująca dogrywka o nagrody pomiędzy najlepszymi.

Tegoroczny finał zakończył się dodatkowym koncertem utworów Witolda Lutosławskiego, podczas którego wystąpili: Marta Jabłońska, Bolesław Siarkiewicz – skrzypce, Kaja Papierska, Alicja Kosznik, Piotr Kępiński – fortepian oraz Chór dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych Gioia di Cantare pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz.

Dodatkowym elementem towarzyszącym finałowi była wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów mgr Joanny Fojt ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 21 w Toruniu.

Do ostatniego etapu konkursu przystąpiło łącznie sześćdziesięciu uczestników z osiemnastu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń. Partnerami, którzy wspierali nas przy organizacji konkursu były: Pomorskie Kuratorium Oświaty i Piekarnia – Cukiernia Bartkowscy, a patronat medialny sprawowały: Radio PiK, Radio Plus oraz Gazeta Pomorska.

Kategoria szkół podstawowych:

I miejsce – Kamil Tański – Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu, nauczyciel  - Joanna Fojt
II miejsce – Julia Kwiatkowska – Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu, nauczyciel – Joanna Fojt
III miejsce – Franciszek Klarowski – Szkoła Podstawowa nr 34 w Toruniu, nauczyciel – Jolanta Narożny

Wyróżnienia:

  • Filip Ziuziakowski – Szkoła Podstawowa nr 41 w Bydgoszczy, nauczyciel – Gracjan Czapiewski
  • Patrycja Markowska – Szkoła Podstawowa nr 28 w Toruniu, nauczyciel – Grażyna Ratajczak
  • Remigiusz Uszok – Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu, nauczyciel Beata Fuerstenau
  • Karol Kruk – Szkoła Podstawowa nr 41 w Bydgoszczy, nauczyciel – Gracjan Czapiewski

Kategoria szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Weronika Czajka, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Toruniu, nauczyciel – Jolanta Murawska-Wszelak
II miejsce – Karolina Łubkowska – Gimnazjum nr 28 w Toruniu, nauczyciel – Grażyna Ratajczak
III miejsce – Julia Młodawska – Gimnazjum nr 15 w Toruniu, nauczyciel – Jolanta Murawska-Wszelak

Wyróżnienia:

  • Barbara Bronżkiewicz – Gimnazjum nr 15 w Toruniu, nauczyciel – Jolanta Murawska-Wszelak
  • Monika Kąklewska – Gimnazjum nr 28 w Toruniu, nauczyciel – Grażyna Ratajczak
  • Zuzanna Lewandowska – Gimnazjum nr 28 w Toruniu, nauczyciel – Grażyna Ratajczak