Konkurs muzyczny 2015 - Jan Sebastian Bach - życie i twórczość

W roku 2015 odbyła się jubileuszowa X edycja konkursu, której tematyką była twórczość Jana Sebastana Bacha. W 2015 roku obchodzimy 330 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Torunia.
Partnerzy konkursu -  Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., Piekarnia-Cukiernia Bartkowscy

       

 

W dniu 16 czerwca 2015 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się finał konkursu „Jan Sebastian Bach – życie i twórczość”. Wyłonieni, we wcześniejszych etapach, uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Finał podzielony był na części, z których pierwszą był test słuchowy. Podczas jego trwania mogliśmy wysłuchać kompozycji Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu zaproszonych gości: Marcin Tarnawski – skrzypce, Michał Marcinkowski – skrzypce, Ewa Żołyniak-Adamska  – altówka, Ewa Witczak – wiolonczela, Magdalena Sikorska – flet oraz Dorota Zimna – klawesyn.

Kolejną fazą finału było rozwiązanie krzyżówki przez wszystkich uczestników. Ostatnia, to już niezwykle emocjonująca dogrywka o nagrody pomiędzy najlepszymi.

Do ostatniego etapu konkursu przystąpiło łącznie siedemdziesięciu pięciu uczestników z osiemnastu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego.

Finalistów oceniało Jury w składzie:
dr Elżbieta Szczurko (AM Bydgoszcz) – przewodnicząca Jury
dr Małgorzata Lisecka (AM Bydgoszcz, UMK Toruń)
dr Barbara Mielcarek – Krzyżanowska (AM Bydgoszcz)

Kategoria szkół podstawowych:

I miejsce – Wanda Wroniszewska – Szkoła Podstawowa w Dobrczu, nauczyciel – Aleksandra Trella
II miejsce – Anna Czajkowska – Szkoła Podstawowa w Siemoniu, nauczyciel – Teresa Czajkowska Jędras
III miejsce – Wojciech Malecha – Szkoła Podstawowa w Drzycimiu, nauczyciel – Małgorzata Sitkiewicz

Kategoria szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Weronika Czajka – Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Toruniu, nauczyciel – Renata Adamczyk-Nowak
II miejsce – Zuzanna Ratuszna – Gimnazjum nr 11 w Toruniu, nauczyciel – Dorota Krzyżaniak
III miejsce – Julia Kwiatkowska – Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Toruniu, nauczyciel – Renata Adamczyk-Nowak

===================================================================

Konkurs Kompozytor – życie i twórczość to wydarzenie cykliczne organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
X Jubileuszowa edycja poświęcona jest jednemu z największych geniuszy muzycznych wszech czasów, którym jest Jan Sebastian Bach.

Głównym celem tegorocznej edycji konkursu jest przedstawienie sylwetki Jana Sebastiana Bacha oraz prezentacja jego twórczości. Ważne też jest zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy o muzyce i życiu kompozytora. Rozpowszechnianie wiedzy muzycznej w szkołach ogólnokształcących, jak również propagowanie zainteresowań muzycznych dzieci i młodzieży ma przygotować młodych melomanów do bardziej świadomego odbioru muzyki, a także prób podjęcia nauki gdy na instrumentach muzycznych.

Konkurs „Jan Sebastian Bach – życie i twórczość” składa się z trzech etapów i przeprowadzany jest na podstawie regulaminu określającego cele, zadania, terminy i zasady uczestnictwa. I i II etap organizowane są w szkołach na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. III etap – Finał – odbędzie się 16 czerwca 2015r. o godz. 10:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu i składa się z trzech zadań jakimi są test słuchowy, krzyżówka i test teoretyczny. W Finale udział biorą uczniowie wyłonieni na podstawie dwóch wcześniejszych etapów. Uczestników finału ocenia Jury, które po zakończeniu konkursu ogłasza wyniki.

Na zakończenie odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów uczestnictwa, podziękowań nauczycielom i nagród laureatom.

Zapraszamy do pobrania plików z regulaminami i nagraniami. Testy zostaną udostępnione nauczycielom drogą mailową.

Kontakt - Alina Reut - biblioteka@tos.art.pl; tel. 56 622 88 05 w.40

Galeria zdjęć