16 listopada
Piątek , godzina: 19:00 WIELKIE DZIEŁA - WIELCY WYKONAWCY (IV)
foto

WIELKIE DZIEŁA - WIELCY WYKONAWCY (IV) 
KOMPOZYTOR - REZYDENT

JĘDRZEJ ROCHECKI /skrzypce/ - fot. Joanna Zasada
PIOTR GAJEWSKI /dyrygent/
TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

W programie:
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – Trzy utwory w dawnym stylu
JĘDRZEJ ROCHECKI – Al Tanca
JĘDRZEJ ROCHECKI – I Symfonia koncertująca
JOHANNES BRAHMS - IV Symfonia e-moll op. 98

Jędrzej Roch Rochecki urodził się 29 października 1988 r. w Toruniu. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec. W 2010 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów I stopnia na specjalnościach Kompozycja oraz Teoria muzyki. Obecnie jest studentem studiów magisterskich na kierunku Reżyseria dźwięku w filmie i telewizji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego utwory grane są na koncertach w Polsce i za granicą. Zajmuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Brał także udział w projekcie "Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej", organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne MÓZG w Bydgoszczy. W swoich pracach wykorzystuje możliwości muzyki elektronicznej, a także realizuje projekty intermedialne. Współpracuje z innymi twórcami komponując muzykę do filmów i animacji, tworząc do nich ścieżkę dźwiękową, nagrywając dźwięk na planie, czy też udźwiękawiając instalacje plastyczne i wystawy. 

Podczas piątkowego koncertu będzie można podziwiać artystę w interpretacji skomponowanych przez siebie dwóch utworów: Al Tanca oraz I Symfonii Koncertującej. Ponadto wykonane zostaną  utwory J. Brahmsa - IV Symfonia e-moll op. 98 oraz działa współczesnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego – Trzy utwory w dawnym stylu. Już sam tytuł utworu sugeruje nawiązanie do stylu dawnych epok. Kompozytor zaczerpnął melodię głosu tenorowego z XVI-wiecznej, czterogłosowej pieśni zatytułowanej "Pieśń o weselu najaśniejszego króla Sygmunta " Oprócz elementów archaicznych pojawia się w nich też pierwiastek ludowy.

Umyślnie proste dozowanie czysto sonorystycznych walorów brzmienia, różnicowanie i kontrastowanie jego gęstości i dynamiki wprowadza nas w samo sedno indywidualnego stylu Góreckiego. Utwory te stanowią efektowną i pełną wdzięku, próbkę tego stylu ich twórcy.

 

IV Symfonia e -moll op. 98 J. Brahmsa to potężna kompozycja przepojona elegijnym nastrojem, którego nuta przewija się przez cały utwór. Pojawiają się w niej elementy archaizujące dopełniając w ten sposób stylistykę repertuaru koncertowego. W Symfonii pojawiają się oryginalnie brzmiące tematy: balladowy i rycerski. W drugiej części utworu panuje pełen słodyczy ciepły nastrój rozkwitający w różnych barwach dźwiękowych. Potężna konstrukcja dźwiękowa w finałowym Allegro, pełna wariacji wygrywanych kolejno przez szereg instrumentów, utrzymuje słuchacza w napięciu do samego końca.

Koncert ze wszech miar godny wysłuchania, choćby przez wzgląd na przyświecającą mu ideę promocji regionalnych, wybitnych talentów muzycznych. Sam repertuar jest oryginalną propozycją dla melomanów i wielbicieli poważnej muzyki współczesnej z nutą archaizujących i ludowych elementów.

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

24 kwietnia
Weber & Beethoven - Koncert z uczniami ZSM #2
25 kwietnia
CZAS DLA NAS | Zasiali górale owies