17 maja
Piątek , godzina: 19:00 GRAMY VABANK - MUZYKA FILMOWA HENRYKA KUŹNIAKA
foto
Wojciech Stolorz
Wojciech Stolorz
Już w najbliższy piątek 17 maja zapraszamy na muzykę filmową, a autorski scenariusz koncertu zawiera hitowe ścieżki muzyczne z takich filmów, jak: Seksmisja, Vabank czy Na kłopoty Bednarski. Kompozytorem piosenek i utworów orkiestrowych nagrywanych do tych znakomitych obrazów jest Henryk Kuźniak, który zasiądzie na widowni podczas koncertu. Jako solista wystąpi Wojciech Stolorz – aktor łódzkich teatrów dramatycznych i muzycznych oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Janusz Powolny – dyrygent, pomysłodawca programu.
 
W trakcie koncertu Henrykowi Kuźniakowi zostanie wręczona Złota Płyta za płytę Henryk Kuźniak wydaną w cyklu Wielcy kompozytorzy filmowi (wyd. Agora).
 
HENRYK KUŹNIAK /kompozytor, gość specjalny/
Kompozytor polski, który ma w swojej biografii także epizod paryski związany ze Studiem Muzyki Eksperymentalnej Pierre’aSchaeffera. Kuźniak przejdzie do historii kina już choćby dzięki ragtime’owi z „Va Banque” Juliusza Machulskiego – swingującemu, z zadziornym big-bandem i słynną partią trąbki. Ale pamiętamy też, że w filmie kasiarz Kwinto (trębacz orkiestry dancingowej) gra i fokstrota, i melancholijnego bluesa. Kuźniak ma na swoim koncie muzykę do „Seksmisji”, komponował też do filmów Grzegorza Królikiewicza i Andrzeja Barańskiego.

WOJCIECH STOLORZ /aktor śpiewający/
Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Ukończył także Studiu m Piosenki „Pro Forum” w Łodzi. Występuje w tamtejszych teatrach – dramatycznych i muzycznym, jak również współpracuje z dorocznym Festiwalem Filmowym. Grał m.in. w sztuce Wyzwolenie S. Wyspiańskiego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, uhonorowanej Złotą Maską za najlepsze przedstawienie w sezonie 2007/2008. Śpiewa m.in. w spektaklu Broadway róg Północnej w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Od 2009 zatrudniony jest w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Od kilku lat z powodzeniem wykonuje piosenki Henryka Kuźniaka.

JANUSZ POWOLNY /dyrygent/
Gry na fortepianie uczył się w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria), następnie w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie A. Radziwonowicz. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom w klasie prof. R. Dudka), w Hochschule für Musik w Monachium oraz w Wiedniu, w Mozarteum w Salzburgu, w Ecole Normale de Musique w Paryżu, a także podczas licznych kursów mistrzowskich w wielu krajach Europy. W 1994 został finalistą najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego im. Ansermeta w Genewie, a w 1995 laureatem konkursu w Paryżu. Obecnie jest dyrektorem Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Polonia” i Agencji Artystycznej JP.

W programie m.in 

Alla Polacca -  z filmu Koncert Gdańska
Dwa Księżyce - temat filmowy
Wieczne pretensje - tango koncertowe
W środku lata - temat filmowy
Pada - piosenka z filmu Łabędzi Śpiew
Radość życia niezależnych kobiet - Seksmisja
Lot bociana – Seksmisja
Na kłopoty Bednarski - piosenka
Blues na Kwintę - VABANK 
Fruwająca kapela (Taniec żydowski) - z filmu Mówili o nim, że lewituje
Wojna Swiatów - Seksmisja 
Tango  d’amore  - z  Na kłopoty Bednarski    
Jeszcze raz Vabank” - piosenka z filmu Vabank II
Parkietowy foxtrot - VABANK 
Ragtime - VABANK 
Marsz  z filmu Seksmisja

[Muzyka  pochodzi z polskich filmów  reż. A. Barańskiego, G. Królikiewicza,  F. Falka , J. Machulskiego ,  R Glińskiego  i innych.]

HENRYK KUŹNIAK /gość specjalny/
WOJCIECH STOLORZ /aktor śpiewający/
JANUSZ POWOLNY /dyrygent/
TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

ŁUKASZ WUDARSKI /prowadzenie koncertu/ 

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

22 września
Gdy ostatnia róża zwiędła | CZAS DLA NAS
22 września
Gdy ostatnia róża zwiędła | CZAS DLA NAS