3 sierpnia
Sobota , godzina: 20:00 WIECZÓR GRECKI
foto
Karina Skrzeszewska /sopran/
Karina Skrzeszewska /sopran/

Muzyka grecka, zwłaszcza pieśni swoje korzenie mają w bardzo odległej starożytności. Już wtedy najsłynniejsi śpiewacy nawiązywali do tradycji ludowych, rozwijał się dramat grecki. Począwszy od V w.p.n.e. rozpoczął się nowy okres, który Plutarch uważał za okres upadku kultury muzycznej. Objawami tego miało według niego być: rozwijające się indywidualne wirtuozostwo, wyrafinowane melodie, pełne ekspresji i rytmicznej swobody. Czyli to wszystko, co nas dzisiaj w muzyce greckiej najbardziej porusza i fascynuje.

Greckie pieśni zabrzmią na festiwalu w wykonaniu Kariny Strzeszewskiej, której greckie korzenie potwierdzi prowadząca Wieczór Marika Skrzeszewska, mama solistki, rodowita Greczynka. Pamiętajmy, że to koncert w ramach festiwalu ”Europa – Toruń….”

Karina Skrzeszewska (dramatyczna koloratura) - urodzona we Wrocławiu, w rodzinie polsko-greckiej. Umiejętności wokalne szkoliła i doskonaliła na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Felicji Jagodzińskiej-Langer, a następnie na licznych kursach mistrzowskich.

W marcu 2007 r. zadebiutowała partią Musetty w "Cyganerii" G. Pucciniego (Opera Bałtycka w Gdańsku), a w czerwcu tego samego roku publiczność żywiołowo oklaskiwała jej występ w roli Donny Anny ("Don Giovanni" W.A. Mozarta) na Festiwalu w bułgarskiej Warnie. Pod koniec 2007 roku podjęła współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie, co zaowocowało występem w partii Rozalindy w wyreżyserowanym przez Wiesława Ochmana przedstawieniu "Zemsta nietoperza" J. Straussa.

W marcu 2008 roku podjęła współpracę z Operą Śląską, gdzie z dużym sukcesem zadebiutowała w tytułowej partii premierowego spektaklu "Łucji z Lammermoor" G.Donizettiego. Za ten właśnie występ oraz za późniejszą rolę Dziewczyny w widowiskowej realizacji "Carmina Burana" C. Orffa (Opera Śląska) została uhonorowana prestiżową nagrodą Złotej Maski w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej 2008 roku.

Na swoim koncie ma też udział w licznych spektaklach podczas tournee po krajach Belgii, Holandii i Hiszpanii, gdzie kreowała partie tytułowej Łucji z opery G.Donizettiego,  Donny Anny w "Don Giovannim" W.A. Mozarta,  Gildy w „Rigoletto” G. Verdiego oraz w partiach Sopranu  w dwóch częściach tryptyku C. Orffa  „Carmina burana” i „ Catulli carmina”.

Obecnie artystka współpracuje z Opera Krakowską, Operą Śląską , Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi a także z operową sceną Statnego Divadla w Koszycach, gdzie została zaproszona przez Petera Dvorskiego do udziału w premierowym spektaklu "Łucji z Lammermoor" w listopadzie 2009 roku oraz z Operą Narodową w Bratysławie, gdzie w kwietniu 2011 roku zadebiutowała partią Donny Anny w „Don Giovannim” W.A.Mozarta.

Karina Skrzeszewska zrealizowała wraz z zespołem Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina nagranie „Carmina burana”, które jako album ukazało się w listopadzie 2011 roku.

W ciągu ostatnich dwóch lat artystka wzięła udział w produkcjach przygotowanych przez Teatr Wielki w Poznaniu, Operę Śląską oraz Teatr Wielki w Łodzi a poświęconych wielkim władczyniom Anglii. Kreując tytułowe role w operach G. Donizettiego: „Maria Stuarda” oraz „Anna Bolena”  dała się poznać jako wspaniała interpretatorka stylu bel canto. Jej kreacje zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność oraz bardzo wysoko ocenione przez recenzentów.

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

19 maja
Toruń, mam Talent!
21 maja
"POWIEM CI NA USZKO KIM BYŁ PAN MONIUSZKO" - zabawa edukacyjna