18 października
Niedziela , godzina: 17:00 Wieczór z Paganinim
foto
Vadim Brodski
Vadim Brodski

Z przyczyn niezależnych od organizatora WIECZÓR Z PAGANINIM odbędzie się 18 października, o godz. 17:00, w Sali Dworu Artusa (pierwotnie zaplanowny był dzień wcześniej - 17 października).
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Vadim BRODSKI - skrzypce
Mirosław Jacek BŁASZCZYK - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie: 
N. Paganini - Koncert skrzypcowy
L. van Beethoven - III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroica" 

Niccolo Paganini skomponował swój I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 w latach 1817-1818. Uważa się, że kompozytor ukazuje w nim swoje „magiczne”, techniczne czary, z których przecież zasłynął. Ciekawostką jest to, że koncert został napisany pierwotnie w tonacji Es-dur dla orkiestry, a w tonacji D-dur dla solisty, z poleceniem nastrojenia instrumentu o pół tonu wyżej. Jednak z racji większej popularności koncertów tonacji D-dur i rezygnacji z używanej wówczas techniki grania, partytura została przepisana przez nieznanego kompozytora w tonacji D-dur dla całej partii orkiestry.

Początkowo swoją III symfonię Es-dur „Eroica” Beethoven zadedykował Napoleonowi Bonaparte. Jednak, kończąc swoją symfonię w 1804 roku dowiedział się, że ten koronował się na Cesarza Francuzów wpadł w furię. Na temat tego jak pozbywał się napisu na stronie tytułowej do dziś krążą legendy. Dzieło jest również wyjątkowe ze względu na swoją nowatorskość. Przez muzykologów nazywana kamieniem milowym pomiędzy epoką klasycyzmu a romantyzmu. Beethoven zastosował w niej rewolucyjne rozwiązania formalne, np. marsz żałobny w drugiej części, ale także innowacje na poziomie mikroformy jak np. akordy z „nieprawidłowym” układem dźwięków czy potrójny łącznik.

Vadim Brodski – ukraiński wirtuoz skrzypiec z polskim paszportem, potomek wybitnego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Już jako 11-latek wstępował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kijowskiej. Zadebiutował w 1982 roku w Nowym Jorku. Wygrał wszystkie międzynarodowe konkursy w których brał udział. Swoją niezwykłą osobowość sceniczną prezentuje w repertuarze klasycznym ale nie unika także grania lżejszego, rozrywkowego. Zagrał również jako aktor w filmie i serialu. Spełnia się także jako nauczyciel akademicki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent znany toruńskiej publiczności obecnie jest dyrektorem Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. odebrał z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację na profesora sztuk muzycznych.

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven