18 marca
Piątek , godzina: 19:00 Mozart, Beethoven, Rachmaninow - Trio Manaz
foto

OFERTA SPECJALNA "Wielkie dzieła muzyki klasycznej na Jordankach"
Zapraszamy do zakupu biletu pakietowego na dwa koncerty (11.03 i 18.03):
Cena biletu 2w1:
- pakiet ulgowy: 49 zł
- pakiet normalny: 59 zł
Oferta obowiązuje od 23.02.2016 r. Sprzedaż biletów w kasie CKK Jordanki

TRIO MANAZ:
Magdalena REZLER/skrzypce/
Antoine BILLET /wiolonczela/
Aziz KORTEL  /fortepian/
Dainius PAVILIONIS /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
L. van Beethoven - Koncert potrójny C-dur op. 56 na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę
Sierigej Rachmaninow - II Symfonia e-moll op27
W. A. Mozart - Uwertura Idomeneo 

L. van Beethoven napisał swój koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56 dla swojego protektora i ucznia, księcia Lobkowitza. Z tego powodu też partia fortepianu jest nieco prostsza od partii pozostałych solowych instrumentów. Trzy instrumenty solowe koncertują raz z osobna, a raz łączą się w pary, często zaś występują po prostu jako trio fortepianowe. A wszystko we współpracy z wciąż odmieniającą swą role orkiestrą. Soliści, którzy wykonują ten koncert muszą być zarówno wytrawnymi kameralistami jak i doświadczonymi koncertantami.

II Symfonia Rachmaninowa została dedykowana jego nauczycielowi Sergiuszowi Taniejewowi. W swojej koncepcji formalnej i charakterze przypomina V symfonię Czajkowskiego z którą ma nawet wspólną  tonację. Obok III Koncertu fortepianowego ta symfonia to najbardziej znane dzieło tego kompozytora.

Na napisanie opery Idomeneo, król Krety Mozart otrzymał zlecenie w grudniu 1780 roku. Miała być wystawiona na rozpoczęcie sezonu w operze w Monachium. Na premierę przyjechał nawet ojciec Mozarta i jego siostra. Uwertura znakomicie oddaje charakter tragedii, która rozgrywa się w kolejnych aktach opery. 

Dwoje profesorów Hochschule für Musik we Freiburgu: skrzypaczka Magdalena Rezler-Niesiołowska i pianista Aziz Kortel, koncertujący od lat w duecie, postanowiło zespół powiększyć i założyć trio fortepianowe. I tak w 2009 roku dołączył do nich młody wiolonczelista Antoine Billet, kończący właśnie studia na tej samej uczelni, i do wielkiego doświadczenia obojga muzyków dodał swój młodzieńczy temperament.
Dwa pierwsze koncerty tria w październiku i listopadzie 2011 roku - w Warszawie na Festiwalu Witolda Lutosławskiego (transmitowanym na żywo przez Polskie Radio) i we Freiburgu - ukazały już szeroką paletę posiadanego repertuaru. Zespół wykonał na nich utwory Witolda Lutosławskiego, Beli Bartóka, Romana Bergera,  L. van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Hansa Wernera Henze.

Trio Manaz koncertując w Szwajcarii Niemczech i w Polsce, stale poszerza swój repertuar o utwory klasyków jak  Haydn, Schumann, Fauré czy Dvořák, a także o dzieła współczesne. Muzyków interesują również kompozycje polskie, jak również niesłusznie rzadko wykonywane kompozycje znanych mistrzów jak np. trio Ernesta Chaussona, Fantasiestücke Roberta Schumanna, transkrypcja Rapsodii Franciszka Liszta czy 7 Romansów Dymitra Szostakowicza na sopran i trio. Zespół charakteryzuje się różnorodnością stylów, barw i głębią wyrazu, za co nagradzane jest gorącym aplauzem publiczności.

Magdalena Rezler studiowała w warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w klasie Tadeusza Wrońskiego i Stanisława Kawalli. Jest laureatką międzynarodowych konkursów  skrzypcowych w Bordeaux, Brukseli (im.Królowej Elżbiety), Paryżu (im. J. Thibaud), Londynie (im. K.Flescha) i Budapeszcie. Po wielu latach działalności pedagogicznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie jest obecnie profesorem w  Musikhochschule we Freiburgu.

Antoine Billet po studiach we Francji (wiolonczela u Xaviera Gagnepaina i Floriana Loridona, kameralistyka u Hortense Cartier-Bresson i Armanda Angstera) kontynuował naukę w klasie prof. Adriany Contino i Beverly Ellis w Musikhochschule we Freiburgu. W 2008 roku otrzymał nagrodę Rady Uczelnianej w dziedzinie kameralistyki. Mimo młodego wieku zdobył renomę jako świetny kameralista, jest również  cenionym pedagogiem – ma klasę wiolonczeli w szkołach muzycznych we Freiburgu, Lahr i Waldkirch.

Aziz Kortel, po ukończeniu konservatorium w Istambule studiował w Musikhochschule w Monachium u Jana Koetsiera, Haralda Genzmera i Erika Werby. Jest laureatem nagrody im. Richarda Straussa miasta Monachium.Wszechstronny pianista- kameralista, współwykonawca pieśni, m.in. w ramach Festiwali Wagnerowskich w Bayreuth,  jest również dyrygentem i kompozytorem.  Prowadzi liczne kursy m.in. w Japonii, Korei i USA. Od 1985 roku  jest profesorem w Musikhochschule we Freiburgu.

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven