10 czerwca
Piątek , godzina: 19:00 JEAN-MARC FESSARD w Toruniu
foto
Jean Marc Fessard
Jean Marc Fessard

Zapraszamy do zakupu Abonamentów kwiecień - czerwiec 2016 w bardzo korzystnych cenach.
Poniższy koncert dostępny w ramach abonamantów A i B, szczegóły tutaj

Wszystkich gości, w przerwie koncertu zapraszamy na specjalną degustację francuskich przekąsek, którą zapewnia Pikado Tapas Bar.
 

W ramach koncertu bezpłatna opieka dla dzieci - Dzieciaki Sym-foniaki. szczególy tutaj.

Koncert klarnetowy A-dur W.A.Mozarta to pozycja obowiązkowa każdego instrumentalisty grającego na tym wdzięcznym instrumencie. Mozart napisał go dla swojego masońskiego przyjaciela – Antona Stadlera na dwa miesiące przed śmiercią (1791). Utwór przepełniony jest pięknymi frazami, bywa uznawany za dzieło o specyficznym rodzaju ekspresji i brzmienia. Prawdopodobnie jest to związane z różnicą w budowie ówczesnego klarnetu - miał rozszerzoną dolną część skali i różnił się nieco od standardowych instrumentów. Niewykluczone więc, że pierwotnie był Koncert dziełem nieco poważniejszym i mroczniejszym. Motyw drugiej część wykorzystany został w wielu filmach.

Uwertura Hebrydy napisana została w 1830 roku, a inspirowana była przez pieczarę zwaną Grotą Fingala na wyspie Staffa, wchodzącą w skład archipelagu Hebrydy znajdującego się u wybrzeży Szkocji. Utwór mimo, że został sklasyfikowany jako uwertura, jest dziełem kompletnym i mimo, że nie posiada treści pozamuzycznych maluje urok wspomnianej pieczary, ruch morza i kłębiących się fal a także poczucia samotności i pozostawienia samemu sobie.

Od dnia prawykonania, którym dyrygował kompozytor, IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90 jest najpopularniejszym dziełem symfonicznym Mendelssohna, a jej otwarcie należy do najsłynniejszych fragmentów w historii muzyki. Prace nad dziełem rozpoczął podobnie jak nad Uwerturą Hebrydy i Symfonia „Szkocką” podczas swojej podróży po Europie, którą odbył w latach 1829-1831. Inspiracją były dla niego tańce, krajobrazy oraz kultura i mieszkańcy Włoch. W liście do rodziców zwierzał się, że dzięki tym doświadczeniom potrafi odnaleźć najwyższą radość w życiu. W tej niezwykle żywiołowej, tryskającej energią kompozycji ujawnia się typowa dla Mendelssohna tekstura orkiestrowa i charakter jego pozostałych dzieł. 

Jean-Marc FESSARD /klarnet/
Paweł KOTLA  /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna 

W programie:
F. Mendelssohn - Uwertura Hebrydy h-moll op. 26 
W. A. Mozart - Koncert klarnetowy A-dur KV 622
F. Mendelssohn - IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska

Sponsorzy Jean-Marca Fessarda:


Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven