12 lutego
Niedziela , godzina: 17:00 Wirtuoz Saksofonu / Łukasz Dyczko
foto
Łukasz Dyczko, fot.Zuzanna Gąsiorowska
Łukasz Dyczko, fot.Zuzanna Gąsiorowska

Poniższy koncert dostępny w ramach Abonamentu FORTE (styczeń-marzec 2017) oraz PIANO  (luty-marzec 2017), szczegóły tutaj.

Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 5-10 lat pod opieką wykwalifikowanych animatorów kultury w ramach akcji TOS – „Dzieciaki Sym-foniaki” Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl

 

Łukasz Dyczko /saksofon, zwycięzca 18. Komkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków/
Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna 

W programie:

G. Rossini - Uwertura do opery Wilhelm Tell
A. Piazolla - Le Grand Tango
A.Waignein - Rhapsody na saksofon i orkiestrę
A. Borodin - Symfonia nr 2 h-moll "Bohaterska" 

Do współpracy w tym koncercie zaprosiliśmy młodego a już utytułowanego muzyka – Łukasza Dyczko, który już ma na swoim koncie niezwykłe sukcesy, w tym zwycięstwo w 18. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków! Na koncercie zaprezentuje Rapsodię na saksofon i orkiestrę belgijskiego kompozytora A. Waigneina, dzięki, której wygrał wspomniany konkurs.  „Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie nie zatrzyma mojej ciekawości i otwartości na muzykę, zwłaszcza klasyczną” – mówił, już krótko po wygranej. Oprócz wspomnianej Rapsodii zagra również transkrypcję utworu A. Piazzolli Le Grand Tango, oryginalnie napisanego na wiolonczelę i fortepian dla rosyjskiego wirtuoza wiolonczeli M. Rostropowicza.

Poza występem z solistą Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje również Uwerturę do opery Wilhelm Tell G. Rossiniego, której jeden z motywów był wielokrotnie wykorzystywany w bajkach i filmach ilustrując m.in. sceny galopu czy pościgu. Finałem tego koncertu będzie wyjątkowa II Symfonia Aleksandra Borodina, zwana „Bohaterską”. Nie do uwierzenia jest fakt, że kompozytor był muzycznym samoukiem. Jeden z rosyjskich krytyków Włodzimierz Stasow tak pisał o muzyce Borodina: „ olbrzymia siła i niezwykły rozmach inwencji, gwałtowność i porywczość, subtelność i piękno, połączone z niepohamowaną namiętnością”. Koncert więc będzie odznaczać się niezwykła burzą emocji zarówno na scenie jak i wśród słuchaczy.  
 

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven