Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

30 czerwca
Sobota , godzina: 20:00 CZTERY STRONY EUROPY
foto
Fot. NIFC Wojciech Grzędziński
Fot. NIFC Wojciech Grzędziński

Wystąpi:
Michał Szymanowski - fortepian

W programie:
J. Brahms -  Ballada d-moll op. 10 nr 1
E. Grieg - Ballada g-moll op. 24
F. Chopin  - Ballada f-moll op. 52
F. Chopin -  Barkarola Fis-dur op. 60 
A. Skriabin - IV Sonata Fis-dur op. 30
K. Szymanowski - Wariacje b-moll op. 3

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Artysta - rezydent" 

Z Austrii, przez Polskę i Rosję aż do Norwegii! W tak intrygującą i wszechstronną muzyczną podróż zabierze nas wyróżniający się pianista młodego pokolenia Michał Szymanowski. Pomimo młodego wieku artysta ma na koncie udział w wielu konkursach i koncerty m. in. w  USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii, Szwajcarii i Watykanie.

Podczas koncertu w Sali Kameralnej pianista przedstawi liryczny program, którego trzon stanowić będą jedne z najbardziej popularnych ballad romantycznych. Recital rozpocznie młodzieńcza, programowa ballada J. Brahmsa (op. 10 nr 1), następnie usłyszymy balladę E. Griega (g-moll op. 24), która posiada formę tematu i cyklu wariacji zakończonych kodą. Balladową część recitalu zakończy Ballada f-moll F. Chopina, która często uznawana jest za szczytowe osiągnięcie tego gatunku. Pełna rozmachu i dramatyzmu różni się od pozostałych rozbudowaną formą, silną ekspresją liryczną i refleksyjnością. Kontynuację lirycznego nastroju stanowi także Barkarola Fis-dur op. 60 Chopina, o której J. Iwaszkiewicz pisał, że to „pejzaż impresjonistyczny, przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie”. Recital pianisty zwieńczą utwory skomponowane na początku XX w. Najpierw ekstatyczna sonata A. Skriabina ( nr IV, Fis-dur op. 30) – najkrótsza z sonat Rosjanina, a następnie Wariacje b-moll op. 3 czyli młodzieńczy, aczkolwiek bogaty harmonicznie i wirtuozowski cykl XII studenckich wariacji K. Szymanowskiego.   

Michał Karol Szymanowski
Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii  Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J.  Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopinaw Warszawie (2015, 2008).
Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także trzykrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego.
Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem m.in. Teresa Carreño Youth Orchestra of Venezuela, Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego w Brasilii, Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Filharmonii w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, a także Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Capelli Bydgostiensis.
Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.
Michał Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały wysoko ocenione przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Koncert odbędzie się w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny:
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Mecenasi: TZMO S.A., Nova Trading S.A., PGE Toruń S.A., Cukiernia SOWA, Nord Partner, Urbitor Sp. z o.o, Powiat toruński 
Partnerzy:
Hotel Filmar, Hotel Meeting, Hotel Ibis, Hanza Cafe, Jan Olbracht
Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk
Patroni Medialni:
TV Toruń, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK,  Chilli Toruń, Nowości, o.pl
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
Organizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Gmina Miasta Toruń


Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

04 grudnia
Dwie sonaty, dwa ronda - recital fortepianowy
15 grudnia
Beethoven. W twórczym szale # 1 - koncert kameralny