2 marca
Piątek , godzina: 19:00 OBRAZKI Z WYSTAWY
foto
Boguslaw Furtok
Boguslaw Furtok

Poniższy koncert dostępny w ramach Abonamentu B (marzec 2018), szczegóły tutaj.

W programie:
A.J. Falenta - The Universe (prapremiera - zwycięski utwór w Wojewódzkim Konkursie Kompozytorskim "Siły Natury")
L. Bernstein – Trzy Tańce z „On the Town”
N. Rota – Divertimento Concertante na kontrabas i orkiestrę
M. Musorgski – Obrazki z wystawy

Wystąpią:
Bogusław Furtok /kontrabas/
Mariusz Smolij /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

On the Town Leonarda Bernsteina to słynny musical z 1944 roku, z którego pochodzą dobrze wszystkim znane przeboje „New York, New York” czy „Lonely Town”.  Fabuła przedstawia historię trzech amerykańskich marynarzy na krótkiej przepustce, którzy niedługo po zejściu na brzeg poznają trzy kobiety: Claire, Ivy i Hildy.  Trzy tańce to wyodrębnione z partytury epizody taneczne, w których Bernstein zawarł słynną melodię „New York, New York”. Jest to wspaniale napisane połączenie symfonii, jazzu i popu. Premierowe wykonanie odbyło się w lutym 1946 roku przez San Francisco Symphony Orchestra. Trzy tańce Bernstein zadedykował aktorkom, które występowały w oryginalnej wersji musicalu, Sono Osata, Betty Camden i Nancy Walker.

Divertimento Concertante  powstało na prośbę Franco Petracchi, wirtuoza kontrabasu. Utwór składa się z czterech części, jednak zaczynał jako forma jednoczęściowa. Został opublikowany w 1973 roku, po wielu latach tworzenia. Nino Rota przy tworzeniu Divertimenta inspirował się lekcjami kontrabasu prowadzonymi przez Petracchi – jego biuro znajdowało się pod salą nauczyciela i nieprzerwanie słyszał płynącą stamtąd muzykę. Dzieło w wersji orkiestrowej zadziwia różnorodnością i wirtuozerią, partie solowe są trudne ale pokazują całą gamę możliwości kontrabasu.

Obrazki z wystawy to cykl miniatur fortepianowych inspirowanych wystawą akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, bardzo bliskiego przyjaciela Modesta Musorgskiego. Każdy z utworów jest nawiązaniem do którejś z prac Hartmanna – w sumie jest to 10 genialnych obrazów muzycznych. Są one bardzo różne pod względem tematycznym ale niezwykle sugestywnie oddają prace malarza. W cyklu tym znaleźć możemy utwory takie jak Gnom, Stary zamek, Tuileries, Bydło, Taniec kurczątek w skorupkach, Samuel Goldenberg i Szmul, Rynek w Limoges, Katakumby, Chatka na kurzej stopce, Wielka brama w Kijowie. Łącznikiem między poszczególnymi częściami jest Promenada, chwytliwy temat symbolizuje przechodzenie od jednego obrazu do następnego. Miniatury Musorgskiego doczekały się licznych transkrypcji na obsadę symfoniczną, do dziś powstało ich niemal 30, jednak najbardziej popularną aranżacją cyklu jest niewątpliwie znakomita transkrypcja stworzona przez Maurice’a Ravela.

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven