23 marca
Piątek , godzina: 19:00 KOBIETA, BATUTA I SAX - symfoniczne przywitanie wiosny
foto

Poniższy koncert dostępny w ramach Abonamentu B (marzec 2018), szczegóły tutaj.

Wystąpią:
Alina Mleczko /saksofon/
Cornelia von Kerssenbrock /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W pogramie:
J. Sibelius – Poemat symfoniczny „Finlandia”
J. Sibelius – Pieśń wiosenna
J. Kander -  All That Jazz
A. Głazunow – Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową op. 109
R. Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 „Wiosenna”

Finlandia jest najpopularniejszym z poematów symfonicznych Jeana Sibeliusa – głównie ze względu na patriotyczny charakter dzieła. Ta kryptopolityczna kompozycja jest mocno związana z ówczesną sytuacją w kraju, gdyż przedstawiona została podczas manifestacji w Helsinkach na znak protestu wobec władzy carskiej. Utwór podzielony został na dwie ściśle połączone tematycznie części, w których skondensowane zostały wszelkie emocje panujące w społeczeństwie. Nic więc dziwnego, iż poemat ten błyskawicznie zdobył uznanie w kraju, a potem na świecie.

Inspiracją dla Sibeliusa była także mitologia i natura Finlandii, z którymi obcował z dala od przejawów cywilizacyjnego rozwoju. Echa tego możemy odnaleźć  w Pieśni wiosennej, która to także jest poematem symfonicznym. Utwór początkowo skomponowany w 1894 jako Improwizacja na orkiestrę w tonacji D-dur Sibelius przekształcił na tonację F-dur nadał mu obecny tytuł w 1895 roku. Potem jeszcze w 1902 r. utwór doczekał się ostatecznych poprawek i w takiej formie jest publikowany do dziś.

All that jazz to jedna z wielu piosenek z musicalu Chicago Johna Kandera, Freda Ebba i Boba Fosse z 1975 roku. Piosenki z tego musicalu a później w wersji filmowej z 2002 r. stały się niemalże przebojami -  każdy cechuje klasa, werwa i zmysłowość. Muzyka nęci słuchacza swoją barwną melodyką i fabularnymi treściami i jest naprawdę porywająca.  Temat All that jazz, doskonale wprowadzaja w klimat Chicago. Instrumentacja utworów odwołuje się do jazzu i bluesa i kojarzy się z twórczością lat 20. Jest też w tej piosence nutka romantyzmu, oraz wszędobylski muzyczny humor.

Saksofon ma tyle tajemnic, co człowiek… powiedział niegdyś Wiesław Myśliwski Instrument, skonstruowany w 1840 roku przez belgijskiego budowniczego Adolphe’a Saxa, początkowo traktowany był raczej niechętnie. Aleksander Głazunow sam nawet przyznał się, że do napisania dzieła został zmuszony. Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową op. 109 premierę miał 25 listopada 1934 roku w Szwecji, z zamawiającym – wspaniałym niemieckim saksofonistą Sigurdem Rascherem – w roli głównej. Prawdopodobnie kompozytor nigdy nie słyszał utworu, gdyż pierwsze wykonanie w Paryżu odbyło się już po jego śmierci. Ciepła, kantylenowa melodia i wirtuozowskie elementy sprawiły, że utwór został nagrany m.in. przez takich mistrzów, jak: Lawrence Gwozdz, Eugene Rousseau, John Harle czy Kenneth Radnofsky i na stałe zagościł w repertuarach sal koncertowych.

I Symfonia B – dur op. 38 „Wiosenna” powstała na początku 1841 roku, kiedy to utwory fortepianowe i pieśni zaczęły być niewystarczającym środkiem wyrażania uczuć i myśli artysty. Wtedy to Robert Schumann w ciągu czterech dni stworzył szkic swej pierwszej symfonii, która wytyczyła kierunek jego twórczości. Symfonia wiosenna skomponowana została w najszczęśliwszym okresie życia kompozytora, co tłumaczy jej jasne, pogodne brzmienie przepełnione marzycielskim nastrojem. Romantyczno – uczuciowa natura artysty dodatkowo opatruje ten hymn ku czci wiosny indywidualnym, znamiennym charakterem.

__________________________________________________________________________________________________

Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 5-10 lat pod opieką wykwalifikowanego personelu w ramach projektu TOS„Dzieciaki Sym-foniaki” Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl

_________________________________________________________________________________________________

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven