20 kwietnia
Piątek , godzina: 19:00 Symfonia Pastoralna
foto

Poniższy koncert dostępny w ramach Abonamentu D (kwiecień-czerwiec 2018), szczegóły tutaj.

W programie:
J. Vella - Rebbieħa (polskie prawykonanie)
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
L. van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”

Wystąpią:
Albrecht Menzel /skrzypce/
Laureat I nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego - Toruń 2016
Brian Schembri /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Joseph Vella (ur. 1942r) jest najczęściej wykonywanym współcześnie, maltańskim kompozytorem na arenie międzynarodowej. Kompozytor i dyrygent w swoich dziełach nawiązuje stylistycznie do neoklasycyzmu XX wieku. Rebbieħa op. 45 to jednoczęściowy poemat symfoniczny. Mimo, że nie jest programowo określony został skomponowany jako hołd dla historii Malty i jej zwycięstwa jako niepodległego państwa. Rebbieħa to dzieło charakteryzujące się zorganizowanym zmieszaniem dzikich kolorów, namiętnym, emocjonalnym zaangażowaniem oraz genialnymi harmonicznymi i melodycznymi niuansami.

Koncert skrzypcowy D – dur op. 77 dedykowany Józefowi Joachimowi, sławnemu skrzypkowi, który zarazem był serdecznym przyjacielem Brahmsa został skomponowany w 1878 roku. Dzieło artysty jest niewątpliwie muzyką trudną, skłaniającą do przemyślanej interpretacji, lecz w całej tej zawiłości – muzyką piękną. Po pierwszym wykonaniu uznane zostało „koncertem przeciwko skrzypcom” ze względu na problemy techniczne oraz niezwykłą trudność wykonania. Koncert zyskał miano jednego z największych arcydzieł literatury skrzypcowej, co niezaprzeczalnie świadczy o mistrzostwie kompozytora.

VI Symfonia F – dur op. 68 „Pastoralna” została skomponowana w roku 1808. Pobyt kompozytora na wsi, a także odczucia towarzyszące mu w owym czasie były inspiracją do stworzenia utworu, w którym Beethoven każdą z jego pięciu części opatrzył w indywidualny, znamienny nastrój. Symfonia zatem opatrzona jest zarówno w silne, intensywne brzmienia, jak również statyczne przejścia, harmonię oraz subtelność. Dzięki kontrolowanej melodyce oraz tempie brzmienie utworu finalnie zyskuje miano niezwykłego, znakomitego dzieła.

Albrecht Menzel – Urodzony w 1992 roku w rodzinie o śląskich korzeniach, zaczął grać na skrzypcach w wieku 4 lat i zadebiutował solowo w wieku 13 lat na festiwalu w Dreźnie. Kształcił się u renomowanego profesora, pedagoga skrzypiec Borisa Kuschnira i studiował na Uniwersytecie w Vienna Conservatory u Juliana Rachlina. Laureat Grand Prix i pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego 2016 w Toruniu oraz laureat konkursu Premio Paganini w Genui w 2015 roku. Jako solista Menzel grał m.in. z London Philharmonic Orchestra, Munich Radio Orchestra, Magdeburg Philharmonic, North West German Philharmonic Orchestra, Leipzig Symphonie Orchestra, Frankfurt Brandenburg Brandenburg Orchestra, Łódzką Orkiestrą Symfoniczną, Polską Izbą Orkiestra Filharmoniczna, Filharmonia Śląska w Katowicach, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Nowej Rosji i Orkiestra del Carlo Felice Genova pod dyrekcją Kurta Masura, Wasilija Petrenko, Mirosława Jacka Błaszczyka, Kimbo Ishii i Juozasa Domarkasa.

Pod batutą Maestro Kurta Masura Albrecht Menzel wykonał Koncert skrzypcowy Mendelssohna op. 64 z Lipską Orkiestrą Symfoniczną na festiwalu Mendelssohna. „...Albrecht Menzel oczarował publiczność wirtuozowskimi dźwiękami, zapierającymi dech w piersiach tempami i porywającą, żywą interpretacją Koncertu skrzypcowego Mendelssohna op. 64, który słychać nieraz w wielkich salach koncertowych na świecie ..." (Leipziger Volkszeitung 2011)

Albrecht Menzel wystąpił również jako solista wraz z Anne-Sophie Mutter w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Luksemburga, Palau de la Musica w Barcelonie, Teatrze Wielkim Aix-en-Provonce, oraz koncertował z Anne-Sophie Mutter w USA, Kanadzie i Europie , koncertując w nowojorskiej Carnegie Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie i Roy Thomson Hall w Toronto. Występował także w Elbphilharmonie Hamburg, Prinzregententheater Munich, NOSPR w Katowicach, House of Music Moscow, Teatro Carlo Felice Genova, Laeiszhalle Hamburg, Musikverein Vienna i Gasteig Munich, a także został zaproszony na międzynarodowe festiwale, w tym na festiwal Mecklenburg Vorpommern, Festiwal Muzyczny Schleswig Holstein , Festiwal Muzyczny w Rheingau, Festiwal Muzyczny w Dreźnie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Eilat w Izraelu, Festiwal w Moskwie spotka się z przyjaciółmi, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii i George Enescu Festival. Jako kameralista Albrecht Menzel grał z takimi artystami jak Gidon Kremer, Jan Vogler, Steven Isserlis, Julian Rachlin, Igor Levit, Nils Mönkemeyer i Julien Quentin.

Albrecht Menzel został uhonorowany stypendiami Fundacji Jürgena-Ponto we Frankfurcie, nagrodą Eduarda-Söringa oraz stypendystą Gerda-Buceriusa niemieckiej Fundacji Muzycznej w Hamburgu.

Albrecht Menzel gra na skrzypcach Antonio Stradivari (Cremona 1709), wypożyczonych przez niemiecką Fundację Muzyczną Hamburg.

Koncert pod patronatem honorowym Ambasador Malty - Natashy Meli Daudey
Koncert zorganizowany przy wsparciu Funduszu Dyplomacji Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Malty


Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

20 lipca
Z WIEDNIA DO WILNA
20 lipca
Control - projekcja filmowa