13 lipca
Piątek , godzina: 19:00 CZAR TANGA ... I NIE TYLKO
foto
fot. Krzysztof Opaliński
fot. Krzysztof Opaliński

Wystąpią:

Krzysztof Meisinger & kwintet Sinfonia Varsovia, w składzie:

Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Kamil Staniczek
– skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka
– altówka
Marcel Markowski
– wiolonczela
Michał Sobuś
– kontrabas

w projekcie AstorArte.

W programie:
Astor Piazzolla - Verano Porteno
Astor Piazzolla - Escualo
Astor Piazzolla - Adios Nonino
Astor Piazzolla - La Muerte del Angel
Astor Piazzolla - Fracanapa
Astor Piazzolla - Tango Suite
Astor Piazzolla - Primavera Portena
Ennio Morricone - Suite „Cinema Paradiso”
Carlos Gardel - El Dia Que Me Quieras

AstorArte to autorski projekt Krzysztofa Meisingera z 2018 roku, dedykowany twórczości Astora Piazzolli. Głównym celem przedsięwzięcia jest prezentacja muzyki argentyńskiego wirtuoza w sposób prawdziwy, autentyczny i wolny od efekciarstwa. Jego „poprzednik” - projekt ASTOR, realizowany wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia odnosi olbrzymie międzynarodowe sukcesy, zarówno wśród publiczności, jak i krytyki. AstorArte jest natomiast projektem „siostrzanym”, z unikatowym programem opartym o materiały niezwykłe i opracowane specjalnie na sekstet: gitarę i kwintet smyczkowy.  Artyści sekstetu to wybitni i wielokrotnie nagradzani soliści, dla których twórczość Astora Piazzolli jest manifestacją głębokich emocji oraz emanacją niesamowitej energii, która tworzy tą muzykę. Zapraszamy na pełne ekspresji, wyjątkowe spotkanie ze znakomitą feerią dźwięków oraz artystami-wirtuozami, których połączyła miłość do muzyki Astora Piazzolli.

Krzysztof Meisinger gitara klasyczna

W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu Pepe Romero, czy Piotra Anderszewskiego. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy i autorytety jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA). Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Jest stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. W marcu 2015 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina. Także w 2015 roku otrzymał Nagrodę „Pro Arte” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W 2008 roku został zwycięzcą uczelnianym oraz jednym z 6 finalistów regionu kujawsko-pomorskiego konkursu Primus Inter Pares Student Roku 2008- konkursu na najlepszego studenta Polski.

Występuje na całym świecie – od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires, koncertując w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Theatre de Chatelet w Paryżu, Tokyo International Forum, Niigata Concert Hall, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.

Występuje m.in. z "Academy of St Martin in the Fields", Sinfonia Varsovia, PKF-Prague Philharmonia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, „Capellą Bydgostiensis”, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi u boku wybitnych dyrygentów takich jak: Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, Łukasz Borowicz, czy Massimiliano Caldi.

Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie”, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, „Toruń- Muzyka i Architektura”, czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.

Występuje z wybitnymi muzykami sceny międzynarodowej – Agnieszka Rehlis (mezzosopran), czy Daniel Stabrawa (skrzypce). Od 2014 roku występuje także u boku jednej z największych sopranistek świata - Sumi Jo. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę - m.in. cykl "Concerti Grossi" napisane dla niego przez Dmitria Varelasa.

W styczniu 2014 roku był kierownikiem artystycznym produkcji operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires" w Teatrze Polskim w Szczecinie z Sandrą Rumolino w roli tytułowej. Spektakle spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki. Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. W 2013 roku ukazał się jego album nagrany w słynnym Abbey Road Studio z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields który został wydany przez firmę Orfeus Music, a później przez belgijskie wydawnictwo Outhere Music/Fuga Libera. Nosi tytuł "Melodia Sentimental", jest poświęcony w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa i pozyskuje entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Płyta została okrzyknięta przez krytykę niemiecką jedną z 10 najlepszych płyt z muzyką klasyczną świata 2013 roku. Płyta „Viola Recital” Katarzyny Budnik-Gałązki z gościnnym udziałem Krzysztofa Meisingera otrzymała nagrodę FRYDERYK. W 2014 roku ukazał się jego kolejny album zatytułowany MEISINGER nagrany u boku takich gwiazd jak Sumi Jo czy Philharmonia Quartett Berlin, a w 2016 płyta ASTOR – nagrana wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Obecnie ukazał się jego pierwszy album DVD – ASTOR live at the Opera, także nagrany podczas koncertu z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce

W 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Skrzypaczka koncertowała w: Albanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Gruzji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, we Włoszech, USA, na Ukrainie i na Litwie, a także w wielu miastach Polski. Współpracowała z większością krajowych zespołów filharmonicznych (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódz, Poznań, Toruń, Warszawa, Zielona Góra), a ponadto z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia "Amadeus", Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Kameralną "Wratislavia", Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva. Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajdują się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo. Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Robert Kabara, Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marek Moś, Maxim Vengerov. Anna Maria Staśkiewicz wystąpiła jako solistka na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako kameralistka współpracowała m.in. z Jose Gallardo, Marcelo Nisinmanem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką, Marcinem Sikorskim. Skrzypaczka jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką Programu stypendialnego Młoda Polska. Od lutego 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku p.o. koncertmistrza. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

Kamil Staniczek - skrzypce

Finalista Międzynarodowego Konkursu Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano, Szwajcaria (2009). Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca, skrzypka i pedagoga Waldemara Staniczka. Ukończył PSM I st. w Gliwicach w klasie mgr E. Muszały, kontynuował naukę w POSM II stopnia im. K.   Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr A. Wagnera oraz ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. J. Staniendy, której jest absolwentem. We wrześniu 2011r. ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec wybitnego pedagoga, solisty i kameralisty prof. Jana Staniendy. Jest laureatem wielu wyróżnień na regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych w kraju i za granicą. W 2009r. wspólnie z zespołem kameralnym Chopin Piano Quintet został finalistą Międzynarodowego Konkursu Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano (Szwajcaria). Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych pod kierunkiem wybitnych pedagogów , takich jak:  Marina Jaszwili, Kazimierz Olechowski , Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Tadeusz Gadzina, Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett) , Marta Gulyas, Avedis Kouyoumdjian, Peter Schumayer (Artis Quartett). W kwietniu 2011r. został zakwalifikowany do udziału w projekcie I, Culture Orchestra organizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza dla uczczenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wspólnie z I, Culture Orchestra odbył na przełomie października i listopada 2011r. tournee po Europie grając w takich salach koncertowych jak: Berliner Philharmonie w Berlinie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, Teatro Real w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Operze Narodowej w Kijowie oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestra grała pod batutą Pawła Kotli oraz legendarnego Sir Neville’a Marriner’a. Kamil Staniczek jest członkiem kwartetu smyczkowego Nostadema, z którym wystąpił m.in. na 47. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (światowe prawykonanie kwintetu fortepianowego Pawła Łukaszewskiego dedykowanego zespołowi), V Festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem, 29. Festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu (światowe prawykonanie kwintetu fortepianowego Re-Dim Q-Int Adriana Foltyna) oraz dla Austrackiego Forum Kultury w Warszawie. Wspólnie z zespołem uczestniczył w mistrzowskim kursie interpretacji Wielkie Kwartety na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Fine Arts Quartet. W 2010r. otrzymał wraz z zespołem nagrodę Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012r. zespół otrzymał stypendium z programu Nowe Interpretacje Instytutu Muzyki i Tańca. Koncertował jako solista ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Gliwicką Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Regularnie współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą koncertował w wielu krajach europejskich a także Turcji, Chinach, Japonii i Omanie, pod batutą wybitnych dyrygentów takich jak Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Jean-Jacques Kantorow, Hubert Soudant, Renato Rivolta oraz solistami m.in. Anne-Sophie Mutter, Jurij Baszmiet, Maxim Vengerov, Boris Berezovsky, Julian Rachlin, Augustin Dumay.

Od 2017 roku Kamil Staniczek jest na stanowisku p.o. lidera II skrzypiec w orkiestrze Sinfonia Varsovia.  

Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki macierzystej uczelni. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami:  Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera). W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta - Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.     Jest również stypendystką programu Młoda Polska. W 2013 roku została nominowana do Paszportów Polityki. Od 2014 roku Katarzyna Budnik-Gałązka jest na stanowisku lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.           

Marcel Markowski - wiolonczela

Kształcił się w Prywatnej Szkole Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie w klasie wiolonczeli prof. Tatiany Przybylskiej oraz prof. Michała Nyżnyka, Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie prof. Karola Leonowicza (ukończonej dyplomem z wynikiem celującym w 2002 roku), w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Karola Leonowicza, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (ukończonej z wyróżnieniem), w Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (studia licencjackie ukończone z wyróżnieniem oraz studia magisterskie) oraz w ramach międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej Erasmus w klasie prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocic w Mannheim (Niemcy). W latach 2014-2015 był studentem International Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria). Jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się wiolonczelistów młodego pokolenia, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Holandii u wielu wybitnych profesorów, m.in.: Michael Flaksman, Jelena Ocic, Ivan Monighetti, Dominik Połoński, Tomasz Strahl, Jeroen Reuling, Pablo de Navarran, Niall Brown, Alexander Gebert.  Od czerwca 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie na stanowisku lidera wiolonczel. Wielokrotnie występował również jako solista pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Aleksander Sladkovsky, Benjamin Ellin, Adriy Yurkevych. W 2014 roku nagrał pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii Koncert wiolonczelowy Mieczysława Weinberga (Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945), a w roku 2016 nagrał wraz z Jakubem Haufą pierwszą studyjną wersję Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) pod batutą samego mistrza.

Michał Sobuś - kontrabas 

Ukończył Liceum Muzyczne i Szkołę Podstawową im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, a następnie Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia podyplomowe USC Thornton School of Music w Kalifornii (USA). Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie (1998), ze Śląską Orkiestrą Kameralną (2000-2002), AYS Symphony Orchestra, YMF Debut Orchestra (2000-2002), USC Chamber Orchestra (2001), USC Symphony Orchestra (2002), Mahler Chamber Orchestra (2002), orkiestrą Sinfonietta Cracovia (2002) oraz z Operą Narodową w Warszawie (2003). Z orkiestrą  Sinfonia Varsovia współpracował od roku 1998 jako muzyk doangażowany, od 2008 pełni w niej funkcję  zastępcy lidera grupy kontrabasów.

Koncert odbędzie się w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny:
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Mecenasi:
 TZMO S.A., Nova Trading S.A., PGE Toruń S.A., Cukiernia SOWA, Nord Partner, Urbitor Sp. z o.o, Powiat toruński 
Partnerzy:
Hotel Filmar, Hotel Meeting, Hotel Ibis, Hanza Cafe, Jan Olbracht
Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk
Patroni Medialni:
TV Toruń, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK,  Chilli Toruń, Nowości, o.pl
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
Organizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Gmina Miasta Toruń

 

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

19 maja
Toruń, mam Talent!
21 maja
"POWIEM CI NA USZKO KIM BYŁ PAN MONIUSZKO" - zabawa edukacyjna