14 września
Piątek , godzina: 19:00 Inauguracja 40. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej | BEETHOVEN 20/20
w ramach: koncert specjalny
foto
fot. Łukasz Ułanowski
fot. Łukasz Ułanowski
Wystąpią:
Marian Sobula – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent
Radosław Droń – asystent dyrygenta
W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery Halka
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
I. J. Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17
 

Inauguracja to przede wszystkim obietnica tego, co czeka nas w wydarzeniach, które poprzedza. Charakter uroczystości rozpoczęcia czterdziestego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej będzie szczególnie podniosły, co zaakcentowane zostało przez organizatorów specjalnie wybranym programem i zaproszeniem do współpracy utalentowanego pianisty.

Na powitanie zaprezentowana zostanie uwertura, napisana przez Stanisława Moniuszkę jako część opery Halka. Chociaż uwertura ta jest częścią większej całości, ze względu na swoją kompozycję może być wykonywana jako samodzielny utwór (pod względem konstrukcji formalnej tworzy bowiem zamkniętą całość). Uwertura do opery Halka jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów kompozytora, czemu nie trudno się dziwić, biorąc pod uwagę magiczny charakter tej kompozycji. Wypełniona jest ona niezwykle silnym ładunkiem dramatycznym, który porusza serce każdego słuchacza.

Po wstępie musi nastąpić rozwinięcie. W przypadku koncertowego „rozwinięcia” zaprezentowany zostanie widzom Koncert fortepianowy a-moll op.17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego – Mariana Sobulę. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą tematy przepełnione serdecznością, poetyczną romantycznością i wielką namiętnością, która triumfalnie dominuje w finale kompozycji. Najpopularniejszy koncert fortepianowy w wykonaniu laureata najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych na pewno dostarczy każdemu uczestnikowi wydarzenia niezapomnianych przeżyć.

Po oczyszczającym i uwznioślającym rozwinięciu, nadejdzie czas na wielki finał. Zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu będzie V Symfonia c-moll op. 67 autorstwa Ludwika van Beethovena. Symfonia ta jest doskonale znana każdemu melomanowi, ale jej znajomością pochwalić się mogą również osoby, które na co dzień nie wykazują zainteresowania muzyką klasyczną. V Symfonia Beethovena to kompozycja, która stała się nieodzownym elementem naszej kultury. Z tego też względu fragmenty partytury wykorzystywane są w różnych materiałach – często słyszymy je, np. w ścieżce dźwiękowej filmu. Interpretacja, która zostanie zaprezentowana 14 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki z całą pewnością będzie doświadczeniem zapadającym w pamięć i wzbudzającym dreszcze uniesienia na samo jego wspomnienie. 

Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to wydarzenie z precyzyjnie rozplanowaną historią. Historia ta z pewnością stanie się wzniosłą inspiracją, z której – zarówno artyści, jak i widzowie – będą czerpać podczas całego sezonu!

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”


Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2018/2019 jest Radosław Droń

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

       

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

25 lutego
Muzykoterapia dla Seniorów
08 marca
Symfoniczna salsa! | J. Torres z zespołem