17 października
Środa , godzina: 19:00 OGIEŃ MIŁOŚCI | Festiwal SIŁY NATURY
foto
Agata Teodorczyk
Agata Teodorczyk

Koncert w ramach Festiwalu "Siły Natury - Moc Ognia".

Koncert dostępny w ramach Abonamentu Siły Natury

Wystąpią:
Weronika Rabek – mezzosopran
Anna Thun – mezzosopran
Jadwiga Rappe – alt
Agata Teodorczyk – taniec flamenco
Maurycy Stawujak – fortepian
Jakub Niedoborek – gitara flamenco

W programie ogniste tańce flamenco, arie i pieśni z oper oraz muzyka z baletów Verdiego, Mozarta, Czajkowskiego i de Falli.

Miłość to ogień, który rozbudza pożądanie, namiętność i oddanie. Właśnie te trzy emocje towarzyszyć będą koncertowi pt. „Ogień Miłości”, podczas którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze arie, pieśni operowe i muzyka baletowa. Dostrzegając potencjał przedstawianych podczas koncertu utworów, organizatorzy do współpracy zaprosili nie tylko muzyków, ale również utalentowaną tancerkę flamenco. Nie od dzisiaj wszak wiadomo, że flamenco jest tańcem ognia, którego żywiołowość doskonale ilustruje miłość, jaka może połączyć dwoje ludzi.

Aby wprowadzić widzów w świat, gdzie miłość jest tak bardzo intensywna, że nabiera ognistego charakteru, organizatorzy wybrali pełne uczucia arie i pieśni z oper i muzykę z baletów czterech, doskonale wszystkim znanych, kompozytorów. Chociaż tematyka wybranych utworów jest bliska wielu partyturom Mozarta, Verdiego, Czajkowskiego i de Falli, każdy z nich przedstawia ją w inny, całkowicie indywidualny sposób, dzięki czemu koncert zyskuje na różnorodności.

W przypadku oper i poszczególnych arii Mozarta dominującym klimatem jest pełna energii pogoda i lekkość. Muzyka zapisana w nutach jest żywiołowa, energiczna, lekka i charakteryzująca się radością. Często jednak pod tą lekkością i pogodą kryją się poważne nuty, które odpowiednio zagrane obudzą niepokój w sercach widzów, a czasami nawet spowodują tzw. „gęsią skórkę”. W dynamice utworów Mozarta, które zostaną zaprezentowane widzom ukrywać się będzie ogień, który pozornie nie stanowi zagrożenia, ale w każdej chwili może zaskoczyć i zachować się zupełnie nieprzewidywalny sposób.

Utwory Verdiego skomponowane zostały w taki sposób, by możliwie w jak największym stopniu odzwierciedlać wielkie uczucia, które często targają człowiekiem. Muzyka skomponowana przez Verdiego do licznych oper charakteryzuje się więc bardzo dużą emocjonalnością i doskonale pasuje do koncertu przepełnionego żarem i miłością. Ogień, który znaleźć możemy w utworach Verdiego przyjmuje postać żywiołu w równym stopniu destrukcyjnego, co pomagającego tworzyć piękne doświadczenia.

Opery napisane przez Czajkowskiego to kompozycje przepełnione często spalającym od środka szaleństwem. Emocjonalność wygrywanych partytur w przypadku tego kompozytora słyszalna jest w każdym dźwięku pełnym namiętności i pasji. Czajkowski w swoich utworach wykorzystywał motywy znane z oper włoskich, francuskiego baletu i niemieckiej muzyki symfonicznej. Wszystkie te inspiracje słychać w kompozycjach, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu.

W gronie kompozytorów, których utwory kompozytorzy przygotowali organizatorzy, z oczywistych względów znaleźć musiał się również Manuel de Falla. Utwory skomponowane przez de Fallę charakteryzują się wigorem, a często zawierają w sobie również muzyczne elementy narodowe. Hiszpańska pasja pełna zmysłowości i pożądania wybrzmiewa tutaj bardzo często, stanowiąc doskonałe połączenie z emocjami opowiadanymi za pośrednictwem poszczególnych dźwięków. Kompozycja tego typu doskonale rozgrzewa zmysły. Jedna jej iskra, jeden fragment kompozycji jest w stanie rozbudzić wyobraźnię słuchaczy i przenieść ich do innego świata.

Utwory, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu, wybrane zostały w taki sposób, by przedstawić możliwie jak najbardziej różnorodne obrazy miłości. Każdemu z tych obrazów towarzyszy ogień. Czasami jest on spokojnym płomieniem świecy przy romantycznej kolacji, innym razem zaś pożogą zmysłów pełną pożądania. Wszystkie typy miłosnego ognia zostaną zaprezentowane poprzez muzykę, która – jak żadna inna sztuka – od tysięcy lat oddziałuje na nasze zmysły.

 

 

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

25 lutego
Muzykoterapia dla Seniorów
08 marca
Symfoniczna salsa! | J. Torres z zespołem