15 marca
Piątek , godzina: 19:00 Romantyczna harfa
foto
foto - Alexandra Strunin
foto - Alexandra Strunin
Program koncertu:
S. Moniuszko – Uwertura do opery „Paria”
G. Guthman – Concerto Romantico na harfę i orkiestrę
F. Schubert – VIII Symfonia h-moll "Niedokończona"

Wykonawcy koncertu:
Małgorzata Zalewska – harfa
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Radosław Droń – dyrygent
Rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, twórcy pieśni, operetek, baletów i oper. Nie mogło więc zabraknąć jego twórczości w repertuarze Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert rozpocznie uwertura do ostatniej z jego oper – do opery Paria. W warstwie muzycznej utworu można wyczuć nawiązania do Wagnera czy Chopina. Harmonicznie oraz instrumentacyjnie Paria jest najbardziej zróżnicowanym dziełem kompozytora. Sama uwertura nazywana jest przez wielu najlepszym dziełem orkiestrowym Moniuszki.

Małgorzata Zalewska jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna, celtycka, harfa elektryczna, barokowa arpa doppia). Podczas koncertu wykona utwór specjalnie skomponowany dla niej, przez jej męża, znakomitego kanadyjskiego muzyka trębacza, kompozytora i aranżera, Gary’ego Guthmana. Concerto Romantico na harfę i orkiestrę swoją prapremierę miał w lutym 2018 roku w Filharmonii Zabrzańskiej. 

VIII Symfonia h-moll "Niedokończona" Franza Schuberta odnaleziona została zupełnie przypadkowo, wiele lat po śmierci kompozytora, w archiwum Towarzystwa Muzycznego w Grazu, któremu swego czasu przesłał partyturę, dziękując za otrzymanie dyplomu honorowego.  Do Symfonii h-moll przylgnęła nazwa „niedokończonej”, bowiem nie godzono się z nietypową budową cykliczną tego utworu, ma tylko dwie części. Wielu muzyków i muzykologów, kompozytorów, zastanawiało się nad tym dlaczego kompozytor pozostawił tak utwór, poza jednym – Brahmsem, który od samego początku uważał, że utwór jest znakomity i niczemu mu nie potrzeba „Gdyby wszystkie dzieła, jak to, były tak skończone, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”


Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2018/2019 jest Radosław Droń

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven