26 maja
Niedziela , godzina: 17:00 Muzyczne bukiety dla mam
miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki
wstęp:
Bilety: 40 zł N; 30 zł U
foto
Radosław Droń fot. Łukasz Ułanowski
Radosław Droń fot. Łukasz Ułanowski
Koncert z okazji Dnia Matki.
Program koncertu:
G. Rossini – Uwertura do opery Sroka złodziejka
H. Wars – Koncert na fortepian i orkiestrę
G. Gershwin – Wariacje na temat I Got Rhythm
M. Glinka – Walc - Fantazja
J. Sibelius – Valse Triste
J. Strauss – Odgłosy Wiosny
P. Czajkowski – Walc z baletu Jezioro Łabędzie

Wystąpią:
Piotr Orzechowski (Pianohooligan) – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Radosław Droń – dyrygent

Dzień Matki jest szczególnym świętem, w którym dziękujemy osobom, którym tak wiele w życiu zawdzięczamy. Wszystkim mamom dedykujemy nasz muzyczny bukiet, nieco klasyczny, nieco nowatorski i fantazyjny.

Koncert rozpocznie uwertura do Sroki złodziejki Gioacchina Rossiniego, pierwszej w historii opery o tematyce realistycznej. Żywiołowa rytmika, dynamiczność i różnorodność zastosowanych rozwiązań stanowią doskonałe wprowadzanie do dowcipnej, miejscami sielankowej historii Ninetty, niesłusznie oskarżonej o kradzież, której dokonała tytułowa sroka. Po niej nastąpi wykonanie Koncertu na fortepian i skrzypce Henryka Warsa, kojarzonego przede wszystkim ze znanymi piosenkami wykorzystywanymi także w ścieżkach muzycznych do filmów. Ten jednoczęściowy, niezwykle nastrojowy i liryczny, niekiedy dramatyczny utwór został przypadkowo odkryty kilkadziesiąt lat po śmierci kompozytora. Od muzyki rozrywkowej nie stronił także George Gershiwin,  który zwykł mawiać, że sprawność w przekształcaniu jednego utworu nabył, gdy próbował nie „oszaleć”, podczas wielogodzinnego grania tej samej melodii w domu wydawniczym Remick. Jego kunszt jest szczególnie widoczny w wariacjach na temat I Got Rythm. Połączenie swingu, jazzu i klasycznej muzyki skutkuje niecodzienną urokliwością i zmiennością.

Dalsza część koncertu zostanie poświęcona nastrojowym i zróżnicowanym muzycznie walcom. Na początku przybliżymy postać twórcy rosyjskiej szkoły narodowej Michaiła Glinki za pomocą  dynamicznej i ciekawej fantazji Walz-Fantasia, utrzymanej w tonacji h-moll istniejącej w aż trzech wersjach. Następnie przejdziemy do melancholijnego i zmiennego utworu Valse-Triste Jeana Sibeliusa. Stanowi on ilustrację do dramatu Arvida Järnefelta Kuolema opowiadającego historię syna czuwającego przy umierającej matce. W dalszej kolejności zaprezentujemy radosną kompozycję Odgłosy wiosny Johanna Straussa, skomponowaną na cześć jego przyjaciela Alfreda Grünfelda. Koncert zakończy się słynnym zwiewnym i subtelnym walcem z baletu Jezioro Łabłędzie Piotra Czajkowskiego, do którego powstania przyczyniły się siostrzenice kompozytora bawiące się drewnianymi łabędziami.

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.


Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2018/2019 jest Radosław Droń.

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

10 marca
Whitney Houston symfonicznie
10 marca
"Płonie ognisko w lesie'' | CZAS DLA NAS