22 marca
Piątek , godzina: 19:00 Symfoniczna wiosna marzeń
foto
Paulius Andersson fot. dmatvejev
Paulius Andersson fot. dmatvejev

Wystąpią:
Paulius Andersson – fortepian (Litwa) - Nagroda przyznana na XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” organizowanym przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Leandro Alves – dyrygent (Portugalia)

W programie:
B. Santos - Abertura Sinfonica No. 3 op. 21
E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
F. Delius – Idylle Printemps; Summer Night on the River
W. A. Mozart – 38 Symfonia D-dur "Praska"

Joly Borga Santos kompozytor, dyrygent i krytyk to wybitna postać portugalskiej muzyki współczesnej. Inspirowana tematem Alentejo (historyczna prowincja Portugalii), Abertura Synfonica No. 3 op.21 , jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i uznanych dzieł tego portugalskiego twórcy. Mimo ścisłej inspiracji nie możemy uważać utworu, w ścisłym znaczeniu tego słowa, za dzieło folklorystyczne. Wspomniany temat eksplorowany przez kolejne sekcje instrumentów słychać w całym utworze.

Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega jest jedynym koncertem w twórczości tego głównego przedstawiciela norweskiej szkoły narodowej.  Kompozytor miał zaledwie dwadzieścia pięć lat kiedy skomponował ten rozpoznawalny na całym świecie temat. Już pierwsze tremolo kotłów przykuwa uwagę słuchacza, który potem pozostaje już zauroczony zarówno tajemniczymi jak i lirycznymi tematami przeplatającymi się z niezwykle urodziwymi norweskimi melodiami ludowymi. Całość maluje się niezwykle romantycznie.

Kompozycje muzyczne Fredericka Deliusa (1862-1934) obejmują wiele gatunków, w stylu, który rozwinął się z wczesnych wpływów kompozytorów takich jak Edvard Grieg i Richard Wagner. Idylle Printemps to krótki utwór orkiestrowy, który jest dość wczesną pracą Deliusa. Podobnie jak większość jego pierwszych dzieł, leżała  nieodkryta i niepublikowanym przez wiele lat po jego śmierci. Utwór mając kontemplacyjny charakter czerpie także radość z inspiracji przyrodą i motywami ludowymi. Summer Night on the River jest jednym z krótkich utworów skomponowanych na podstawie sugestii jego przyjaciela i kompozytora Percy'ego Graingera, zainspirowany norweskim śpiewem ludowym "I Ola-Dalom, i Ola-Kjønn" podobnie jak Idylle Printemps demonstruje zainteresowanie Deliusa muzyką i kulturą Skandynawii, w której często przebywał i gdzie zyskał wielu znamienitych przyjaciół ze świata sztuki.

Jednym z miast gdzie Wolfang Amadeusz Mozart był wyjątkowo uwielbiany, była Praga. Po triumfalnym przyjęciu Wesela Figara w tym mieście, zdecydował się na napisanie specjalnie dla niego symfonii. XXXVIII Symfonia D-dur KV 504 jest jedną z trzech, którą Mozart rozpoczął od wolnej części – była to ulubiona sztuczka Josepha Haydna. Interesująca jest tu także trudniejsza niż w innych symfoniach partia instrumentów dętych – to zabieg, który miał ukazać kunszt miejscowych muzyków, którzy słynęli ze swoich wyjątkowych umiejętności gry. Mimo, że nie posiada Menueta w trzech napisanych częściach zawiera wszystko co można zawrzeć w ramach gatunku symfonicznego.

PAULIUS ANDERSSON

Zwycięzca ponad 14 międzynarodowych konkursów w całej Europie, Paulius Andersson urodził się w 1995 roku w Wilnie na Litwie. Był otoczony muzyką od pierwszego dnia narodzin – pochodzi z rodziny znanych muzyków od pokoleń (jego matka Alexandra Zvirblyte a jego babcia Veronika Vitaite to uznani pianiści i profesorowie, a także jego dziadek - dyrygent – Vytautas Žvirblis). Obecnie Paulius uczy się w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru u prof. Z. Ibelhauptas. Od jesieni 2016 roku uczęszcza na Uniwersytet im. Roberta Schumanna w Dusseldorfie u prof. Paolo Giacometti. Co roku Paulius zapraszany jest do Polski, Słowacji i Ukrainy gdzie grał koncerty m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Lwowską Orkiestrą Kameralną „AKADEMIA”. W roku 2012 miał swój pierwszy debiut w Stanach Zjednoczonych. Paulius jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. „Konzerteum” w Atenach, „Musica classica” w Moskwie, „Art of XXI century” w  Kijowie, „Music without limits” na Litwie, Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” na którym w 2011 otrzymał nagrodę „Złotego Parnasa”.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne to unikatowy projekt edukacyjny, który rokrocznie odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego ujawniają się młodzi pianiści obdarzeni niezwykłym talentem, którzy mają okazję skorzystać z wiedzy i doświadczeń pianistycznych autorytetów. Nagroda została przyznana przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną jako prestiżowe wyróżnienie dla jednych z najlepszych pianistów młodego pokolenia, którzy brali udział w XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym.

WSPÓŁPRACA:

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

03 kwietnia
Viva Italia ! Paganini / Rossini / Mendelssohn
17 kwietnia
Sax, film i Beethoven