Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

8 marca
Niedziela , godzina: 17:00 Symfoniczna salsa! | J. Torres z zespołem
foto
fot. Klaudia Kim
fot. Klaudia Kim

Bilet na ten koncert dostępny w ramach Vouchera - biletu prezentowego. Szczegóły: https://bit.ly/38r7t3z

Wystąpią:
José Torres & Havana Dreams w składzie:
- José Torres - wokal, instrumenty perkusyjne, gitara Tres
- Filip Torres - gitara basowa, aranże
Yaremi Kordos - wokal, instrumenty perkusyjne 
- Juan Carlos Hechavarria - wokal, instrumenty perkusyjne
- Miguel Fonseca - piano i trąbka 
- Luis Nubiola - saksofon altowy 
- Jakub Klepczyński  - puzon
- Maciej Giżewski - instrumenty perkusyjne
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Ruben Silva - dyrygent

Koncert z okazji Dnia Kobiet to ciekawa propozycja na spędzenie niedzielnego wieczoru w towarzystwie uroczego José Torres'a i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którą poprowadzi doświadczony dyrygent Ruben Silva.

José Torres salsę i hawajskie rytmy ma we krwi, gdyż urodził się na Kubie. Porywa gorącymi dźwiękami, a jego występy są pełne ekspresji i pozytywnych emocji.  Swoją muzyką trafia prosto do serc kobiet. Połączenie płonącej salsy z różnorodnym i rozbudowanym instrumentarium zespołu symfonicznego, pozwoli przenieść się na rozgrzaną słońcem hawajską plażę. Koncert będzie chwilą relaksu i wprawi wszystkie Panie w dobry nastrój na długi czas.

Projekt José Torres & Havana Dreams Symfonicznie składa się z najbardziej znanych kompozycji wybitnych Artystów z największej wyspy na morzu karaibskim - Kuby. Program powstał z tęsknoty José Torresa do swojego ojczystego kraju, do muzyki i mieszkańców Kuby oraz własnej rodziny kubańskiej, z którą przyszło się żegnać autorowi emigrując do Europy. Utwory pochodzą z czasów, kiedy muzyka tradycjonalna odgrywała ważną rolę zarówno artystyczną jak i społeczną. W programie przeważają utwory traktujące o miłości, takie jak Como fue (Beny More), Quiereme Mucho (Gonzalo Roig), Aquellos ojos verdes (Adolfo Utrera y Nilo Menendez) czy współczesna kompozycja Mi primer amor (Mayito Rivera), ale także utwory obyczajowe jak Me voy pal Pueblo (Marcelino Guerra), El Manisero (Moises Simons) czy Guantanamera (Joseito Fernandez). W programie pojawia się również charakterystyczna dla kultury kubańskiej odsłona folkloru afro w utworze Drume negrita (Eliseo Grenet), który przenosi odbiorcę do czasów niewolnictwa. Opowiada o obiecanej nagrodzie dla małej dziewczynki, jeśli będzie grzeczna i zaśnie. Właśnie w tym utworze pojawiają się bębny obrzędowe nazywane Bata, będące pochodzenia afrykańskiego i dodające utworowi bardziej realistycznej ekspresji. W finale koncertu znajduje się kompozycja, która nie zostawia cienia wątpliwości o swojej popularności, czyli Guanatanamera. Guantanamera oznacza tęsknotę kompozytora do dziewczyny pochodzącej z miasta Guantanamo, leżącego na wschodzie wyspy Kuby.

Podczas koncertu Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagra pod batutą Rubena Silvy. Jest on polskim dyrygentem boliwijskiego pochodzenia, jednym z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, min. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie:  w większości krajów europejskich, a także w Japonii, Libanie czy Ameryce Południowej. Dzięki boliwijskim korzeniom, szczególne miejsce w Jego sercu zajmują gorące rytmy latino i salsy.

Planowany czas trwania koncertu to ok. 2 godziny, z przerwą.

 

Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 2020 r.

 

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

05 lipca
Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża
11 lipca
Muzyczna opowieść sprzed lat