Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

2 października
Piątek , godzina: 19:00 Apoteoza tańca - Międzynarodowy Dzień Muzyki
miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki
w ramach: PROGRAM - Viva Beethoven! 250. rocznica urodzin kompozytora
wstęp:
Bilety: 40 zł - N, 30 zł - U, Voucher 20/21
foto

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Viva Beethoven! - 250. rocznica urodzin kompozytora.

Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert zapraszamy na spotkanie wprowadzające do koncertu, które rozpocznie się o godzinie 17:30 w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Poprowadzi je Adam Suprynowicz. Podczas spotkania przybliżone zostaną m.in. historie i okoliczności powstawania dzieł, które następnie usłyszymy w wykonaniu solisty Roberta Łaguniaka i zespołu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Dainiusa Pavilionisa.

Do udziału w spotkaniu uprawnia bilet na koncert. Czas trwania ok. 30 minut. Serdecznie zapraszamy!

Wystąpią:
Robert Łaguniak – skrzypce (nagroda Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis – dyrygent
Adam Suprynowicz - prowadzenie, spotkanie wprowadzające

W programie:
N. Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6
L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92

 ---------------------------------------------------------

Niccolo Paganini był skrzypkiem – wirtuozem, ale także gitarzystą… Od wczesnego dzieciństwa koncertował na estradach Europy, zyskując miano cudownego dziecka. Jego talent nie uleciał wraz z wiekiem, przeciwnie, wzbogacony o ekwilibrystyczny warsztat techniczny, dawał oszałamiające efekty. Jego I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6, o następującym układzie części: I – Allegro, II Adagio esspresivo, III – Rondo (granych bez przerwy) posiada tradycyjną, klasyczną formę, w ramach której mieści się szafarz środków wirtuozowskich m.in.: podwójne flażolety, gra na strunie G, brawurowe pasaże i pizzicata lewej ręki.

Oto co zanotował Karol Lipiński, wspominając pierwsze swoje spotkanie z Paganinim i jego występ, na którym zabrzmiał Koncert D-dur: „Grał go też niezrównanie. Z niesłychanych trudności, o pokonaniu których przed nim nie marzono, a które ja sam dotąd uważałem za nieprzezwyciężone, wywiązał się z bajeczną łatwością i swobodą. Włoska publiczność szalała burzą oklasków i ja szalałem z nią razem”.

VII Symfonię A-dur op. 92 (1812) Ludwiga van Beethovena (1770-1827) Ryszard Wagner nazwał „apoteozą tańca”, „symfonią rytmu”. Inni nazywali ją: „dytyrambicznym pochodem Dionizosa” lub mówili o: „Mądrości Zaratustry, który na szczytach doskonałości opuszcza swe szałasy, aby oddać się ziemi i jej uciechom”. Rzeczywiście, elementem konstrukcyjnym tego utworu jest potęga rytmu i żywioł zmienności. Pierwiastek dionizyjski przenika całą kompozycję. Dźwięki mkną w tanecznym korowodzie, niosąc radość i spełnienie. Wszystkie cztery części Siódmej oparte zostały na odrębnych schematach rytmicznych; trójdzielnym w częściach pierwszej i trzeciej oraz parzystym w częściach drugiej i czwartej.

 

dr Aneta Derkowska - muzykolog

Robert Łaguniak (ur. 14.10.1997 r.) jest absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest studentem pierwszego roku II stopnia Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, również w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Studiował także na Accademia Pianistica Internazionale Incontri Col Maestro w klasie muzyki kameralnej Nazzareno Carusi'ego w Imoli we Włoszech. Był najmłodszym Polakiem biorącym udział w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, na którym zdobył nagrodę specjalną - lekcje u Maxima Vengerova. Pierwsze sukcesy zaczął odnosić w wieku 8 lat. Jest laureatem czołowych lokat na ponad 80 konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Niektóre z jego sukcesów to: II miejsce i 5 nagród specjalnych na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego w Toruniu, I miejsce i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Toruniu w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie również w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na III Manhattan International Music Competition, Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na II Berliner International Music Competition, I miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G P. Telemanna w Poznaniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Young Paganini w Legnicy, I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. Centrum Edukacji Artystycznej. Był również półfinalistą programu TVP ,,Młody Muzyk Roku”. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii. Występował w Polsce między innymi na sali koncertowej i kameralnej NOSPR'u w Katowicach , Filharmoniach: Narodowej, Sudeckiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego występy były transmitowane na antenach TVP Kultura i Programu drugiego Polskiego Radia, Radia Merkury. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Swój talent muzyczny od najmłodszych lat rozwijał pod okiem znakomitych pedagogów na licznych kursach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Pracował pod okiem takich znakomitych pedagogów, jak: Maxim Vengerov, Zakhar Bron, Wolfgang Marschner, Bartosz Bryła, Andrzej Gębski, Krzysztof Śmietana, Robert Szreder, Igor Frolov, Nazzareno Carusi, Hanna Holeksa. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu "Młoda Polska".

 

 

 

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

25 września
Simply the best! Największe hity ekranu
27 września
CZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji