Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

7 czerwca
Niedziela , godzina: 17:00 WAKARECY PIANO DUO | KONCERT ONLINE
foto

Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje „Nieodwołany Festiwal”, wydarzenie po raz pierwszy realizowane w całości w formie on-line. W ramach wydarzenia odbędą się koncerty na żywo on-line, spotkania z artystami, warsztaty i podcasty.

Wystąpią:
Aleksandra Soboń - Wakarecy - fortepian
Paweł Wakarecy – fortepian

W programie:
L. van Beethoven – VII Symfonii A-dur op. 92; część II - Allegretto
E. Grieg – Taniec Anitry i Pieśń Solvejgi z Suity Peer Gynt
A.  Chaczaturian – Walc z Maskarady
S. Rachmaninow – Tańce Symfoniczne op. 45; część I- Non Allegro
M. Ravel – Rapsodia Hiszpańska w opracowaniu na dwa fortepiany
J. S. Bach – Sheep may safely graze z kantaty BWV208

Koncert dostępny na kanale YouTube organizatora: https://bit.ly/2zYQ6KZ

Szczegóły dostępne w wydarzeniu na Facebooku: https://bit.ly/3gKBf7A

Strona festiwalowa: www.nieodwolanyfestiwal.pl

Wszystkie działania będą przystosowane również dla Seniorów, dla których przygotowane zostały specjalne filmy instruktażowe, ułatwiające poruszanie się w przestrzeni wirtualnej.

WAKARECY PIANO DUO  jest jednym z czołowych polskich duetów fortepianowych.

„Występy pary muzyków są niezwykle emocjonujące. Widz ma wrażenie, że spod ich palców wypływają czyste uczucia. Państwo Wakarecy rozmawiają, szepczą, kłócą się, grając muzykę najznakomitszych twórców.”

Agata Polcyn, Gazeta Wyborcza

Małżeński duet fortepianowy Aleksandry i Pawła Wakarecych od 2013 roku działa aktywnie w Polsce i za granicą koncertując oraz zdobywając nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Pianiści zostali wspólnie laureatami:

  • I nagrody XXV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie (Absolute First Prize w kategorii „Dwa Fortepiany”)
  • Nagrody za najlepsze wykonanie Ronda C-dur Chopina na VI Międzynarodowym Kokursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku
  • III nagrody XXV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie (kategoria „Cztery Ręce)
  • IV nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów w Białymstoku
  • Programu „Nowa Twarz Muzyki” Instytutu Muzyki i Tańca

W 2014 roku duet odbył trasę koncertową po Norwegii, występując w Norweskiej Operze Narodowej w Oslo, Norweskiej Akademii Muzycznej, zabytkowym kościele w Norddal. Recitalem Wakarecy Piano Duo zorganizowanym w Muzeum Instrumentów Muzycznych Ringve w Trondheim zainaugurowano również w Norwegii Dni Polskie 2014 (współorganizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). W październiku 2014 podczas 43. Ogólnopolskiej Konferencji Muzykologicznej organizowanej przez Związek Kompozytorów Polskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Wakarecy Piano Duo wykonało muzykę z Suity „Kopciuszek” Sergiusza Prokofiewa w opracowaniu Michaiła Pletniowa. W listopadzie 2014 koncert duetu inaugurował XII Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu. Duetowi został specjalnie poświęcony program telewizji regionalnej Tv Toruń „Okienko melomana – Wakarecy Piano Duo”. Duet wystąpił również w sali koncertowej Filharmonii Podlaskiej wykonując koncert fortepianowy Es-dur na dwa fortepiany Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry im. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. W 2019 duet z autorskim programem pt. „Dźwięki ze środka” wystąpił w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Dworze Artusa w Torunia oraz reprezentując Województwo kujawsko-pomorskie na Litwie, w Kowieńskiej Filharmonii Państwowej. Muzycy dokonali nagrań dla 2. Programu Polskiego Radia oraz telewizji toruńskiej i bydgoskiej. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. 

Aleksandra Soboń-Wakarecy jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryeryka Chopina – klasy fortepianu Jerzego Romaniuka i Ramira Sanjinesa oraz klasy kameralistyki Krystyny Borucińskiej i Joanny Maklakiewicz (2010). Swoje umiejętności doskonaliła podczas studiów podyplomowych w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo pod kierunkiem Einara Henninga Smebye (fortepian współczesny) i Liv Glaser (fortepian historyczny). Pianistka jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej: w Krakowie (2009), Oslo (2012), Białymstoku (2015) i w Rzymie (2015) oraz stypendystką Prezydenta Miasta Torunia (2017, 2019) i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2017). Jako solistka i kameralistka występowała w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, we Włoszech oraz na Litwie i Węgrzech. Dokonała norweskiej premiery dzieł Pawła Mykietyna oraz prawykonania utworów kameralnych Anny Ignatowicz-Glińskiej oraz Rafała Janiaka. Koncert z jej udziałem w Filharmonii Narodowej w Oslo został zorganizowany przez Ambasadę RP w Norwegii jako główne wydarzenie Obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od 2013 roku występuje w duecie fortepianowym Wakarecy Piano Duo, wraz ze swoim mężem, Pawłem Wakarecym. Aleksandra Soboń-Wakarecy prowadzi klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu; jej uczniowie zdobywają nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. W 2019 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. W lutym 2020 r. pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Norwegii nakładem wytwórni CD Accord Music Edition ukazała się jej debiutancka płyta „Nordic Light”, nagrana w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Paweł Wakarecy z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na najważniejszych estradach koncertowych i festiwalowych w Polsce – m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Szkocji, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych – m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts Concert Hall oraz Lotte Hall w Seulu, czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego. Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Wojciecha Michniewskiego, Zygmunta Rycherta, Łukasza Borowicza, Daniela Smitha, Mitsuioshi Oikawy, Bar Avni. Prowadzi aktywną działalność jako kameralista. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy nagradzany duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. Współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, regularnie występuje również z Jakubem Jakowiczem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik Januszem Wawrowskim, Łukaszem Długoszem. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

08 sierpnia
Projekcja filmu "Cud nad Wisłą" z muzyką na żywo
15 sierpnia
Polska muzyka filmowa