Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

30 października
Piątek , godzina: 19:00 Pamięci tych, co odeszli
miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki
w ramach: Musica sacra
wstęp:
Bilety: 30 zł - U 40 zł - N
foto
Maria Rozynek - Banaszak
Maria Rozynek - Banaszak

Pamięci zmarłych Członków Społeczności Akademickiej UMK

Wystąpią:
Maria Rozynek - Banaszak - sopran
Jarosław Bręk - bas-baryton
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (przygotowanie - Arkadiusz Kaczyński)
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (przygotowanie - Tomasz Kotwica)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Adam Banaszak - dyrygent

W programie m.in. :
A. Pärt - IV Symfonia "Los Angeles"
G. Faure - Requiem d-moll op. 48

 

Gabriel Fauré to francuski kompozytor, organista, a także pedagog. Swoje Requiem d-moll op. 48 skomponował między 1887 a 1890 rokiem. Jest to chóralno-orkiestrowa oprawa skróconej mszy katolickiej w intencji zmarłych. Nie są znane dokładne powody, dla których muzyk skomponował to żałobne dzieło. Możliwym impulsem mogła być śmierć jego rodziców, jednak sam kompozytor twierdził: „Moje Requiem nie zostało napisane dla niczego - dla przyjemności, jeśli mogę tak to nazwać!”. Utwór to połączenie liturgii pogrzebowej z samym pochówkiem, a także pokrzepieniem i nadzieją na wieczny odpoczynek.

Na koncercie Pamięci tych, co odeszli usłyszymy Requiem d-moll op. 48 w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którą od pulpitu poprowadzi Adam Banaszak, który należy do grona najaktywniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Specjalizuje się w muzyce operowej, operetkowej, wokalno-instrumentalnej oraz prowadzeniu spektakli baletowych. Na stałe związany jest z Operą Wrocławską, prowadził także spektakle w Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dyrygował takimi przedstawieniami jak m.in.: Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego,Faust Ch. Gounoda, Madame Butterfly G. Pucciniego, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Pajace R. Leoncavalla, Halka St. Moniuszki, Traviata G. Verdiego, Carmen G. Bizeta,Kandyd L. Bernsteina, Zemsta nietoperza J. Straussa, Księżniczka czardasza I. Kalmana,. Dokonał prawykonań oper Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra) oraz Zygmunta Krauze (Yemaya-Królowa Mórz). Występował na festiwalach: Warszawska Jesień i Sacrum Profanum. Prowadził koncerty repertuarowe filharmonii m.in. w: Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Kaliszu, Koszalinie, Łodzi, Opolu, Płocku, Poznaniu, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu. Koncertował z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, nagrywał z Orkiestrą Polskiego Radia i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.  Jego spektakle i koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, TVP Polonia, Drugi Program Telewizji Polskiej, Drugi Program Polskiego Radia, Rundfunk Berlin Brandenburg i in.).  Uzyskał tytuł doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentura, jest wykładowcą Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Występ uświetni dwoje śpiewaków. Jedną z nich będzie sopranistka Maria Rozynek – Banaszak. Jest ona etatową solistką Opery Wrocławskiej. Współpracowała także wielokrotnie z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku oraz Operą Śląską w Bytomiu. W jej repertuarze znajdują się partie przeznaczone na sopran koloraturowy: Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Kunegunda w Kandydzie L. Bernsteina, Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Musetta w Cyganerii G. Pucciniego,Marzelina w Fidelio L. van Beethovena.  Artystka często występuje także w repertuarze kantatowo-oratoryjnym z licznymi orkiestrami filharmonicznymi.

Drugim ze śpiewaków będzie Jarosław Bręk. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Od 2000 roku jest czołowym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, między innymi z Hiszpanii, Japonii, Libanu, Monaco i Izraela. Jest także interpretatorem pieśni. Nagranie z jego występu, podczas którego wykonał Stabat Mater K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.

 

Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW
TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19
oraz wypełnienie oświadczenia,
które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu - szczegóły: https://bit.ly/3fbLnVb

 

Mecenas Główny

 

Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 2020 r.

 

 

 Mecenas Kultury - Główny Sponsor 

PartnerGaleria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

25 września
Simply the best! Największe hity ekranu
27 września
CZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji