25 grudnia
Piątek , godzina: 17:00 Koncert świąteczny | Dziadek do orzechów
foto

UWAGA!

Zapraszamy na KONCERT w formule ONLINE, 
który będzie transmitowany 25 grudnia o godz. 17:00 na naszym kanale Youtube.

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Karolina Smolarek-Szynal - prowadzenie
W programie:
G. Sviridov - The Snow Storm – cz. 1 – Troyka
P. Czajkowski - Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a
P. Czajkowski - Pas de deux z baletu Dziadek do orzechów op. 71

Repertuar koncertu świątecznego wypełniły dzieła, które bezsprzecznie kojarzą się z zimowo-świąteczną aurą. Koncert rozpocznie pierwsza część z suity The Snow Storm – rosyjskiego kompozytora neoromantycznego Gieorgija Sviridova. Dzieło jest ilustracją muzyczną do opowiadania Aleksandra Puszkina Zamieć, a jego pierwsza część Troyka to nazwa popularnego w Rosji, zwłaszcza przy saniach, trójkonnego zaprzęgu. Z pewnością słuchając ten części można sobie wyobrazić sanie, które rytmicznie jadą, pokonując kolejne zaśnieżone drogi i podziwiając piękne zimowe krajobrazy.

W świat baśni i magii z pewnością przeniesie nas muzyka z baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego. Ten również zainspirowany dziełem literackim Ernesta Teodora Aleksandra Hoffmanna o tym samym, balet, nie schodzi z afiszy oper i teatrów muzycznych od końca XIX wieku. Jeśli bywa wystawiany przynosi aż 40% wszystkich rocznych dochodów! Piotr Czajkowski jeszcze przed prawykonaniem scenicznym zdecydował się sporządzić z muzyki do baletu ponad 20-minutową orkiestrową suitę, która natychmiast znalazła grono zachwyconych słuchaczy. Całość rozpoczyna dystyngowana Uwertura, dalej usłyszymy sześć Tańców – Marsz, Taniec Cukrowej Wróżki (z jednym z pierwszych przykładów wykorzystania czelesty w muzyce symfonicznej), żywiołowy Trepak (Taniec rosyjski), Taniec arabski, Taniec chiński i Taniec pastuszków. Finałową częścią jest jeden najpiękniejszych walców w dziejach muzyki,  porywający, pełen lekkich brzmień hafryWalc kwiatów.  Na zakończenie koncertu słynne i niezwykle wzruszające Pas de deux, również z tego baletu, które chociaż nie zostało włączone do suity, bardzo często bywa wraz z nią wykonywane.

Zapraszamy do przeniesienia się w świat magii i baśni, za sprawą muzyki wykonywanej przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa przygotowanej specjalnie na ten wyjątkowy świąteczny dzień.


Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Fundusz Wsparcia Kultury

 

Mecenas Główny

 

Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 2020 r.

 

 

 Mecenas Kultury - Główny Sponsor
Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

12 marca
Męskie granie #Toruń
21 marca
Koncert wiosenny WOKÓŁ OPERETKI