Toruński Kwartet Smyczkowy

Toruński Kwartet Smyczkowy

Rozpoczął działalność w 1995 roku. Tworzą go muzycy związani z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Zespół prowadzi bogatą działalność koncertową, występując podczas wielu prestiżowych koncertów i spotkań okolicznościowych w Polsce i za granicą. W repertuarze posiada utwory reprezentujące różne style i epoki, począwszy od barokowej aż po współczesną muzykę kameralną i rozrywkową.

Kwartet uczestniczył w cyklu koncertów „Toruńskie Spotkania pod Gwiazdami” w toruńskim Dworze Artusa, a także towarzyszył licznym seminariom i sesjom naukowym organizowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1997 roku brał udział w realizacji dokumentalnego filmu „Toruń moja miłość”. Wielokrotnie występował podczas Festiwalu „Toruń - Muzyka i Architektura” oraz był gościem „Lubelskiego Września Muzycznego”. W maju 2003 roku odbył tournee po Niemczech, biorąc udział w Festiwalu „Oldenburg Ratsmusik”.

Kwartet stale współpracuje z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni. Zapraszany jest na koncerty organizowane przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i na spotkania muzyczne z cyklu „Kołobrzeska Jesień Muzyczna”.

W repertuarze:

  • utwory muzyki popularnej i filmowej S. Joplin, I. Berlin, H. Mancini, G. Gerschwin, L. Anderson, E. K. Ellington, The Beatles, E. Presley, H. Wars;
  • utwory muzyki klasycznej - J. Haydn, W. A. Mozart, A. Dvorak, L. v. Beethoven, P. Czajkowski, F. Chopin, S. Moniuszko, G. Bacewicz, A. Piazzola, N. Skalkotas.

Skład zespołu:

  • Mariola Majrowska - I skrzypce,
  • Bernadetta Chmielecka-Larsen - II skrzypce,
  • Krzysztof Blek - altówka,
  • Beata Wiącek-Felczykowska - wiolonczela.