Arnaud Kamiński
Kameralista, muzyk orkiestrowy, propagator kultury, aranżer, solista.
Urodził się w Paryżu, gdzie ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne w klasie Rolanda Daugareila (wychowanek Henryka Szerynga i Yehudi Menuhina) i Hratchy Haroutuniana (były asystent Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim).
Jest również absolwentem Uniwersytetu Sorbony oraz gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Macieja Sobczaka. Na kursach i lekcjach mistrzowskich zdobywał wiedzę dzięki takim autorytetom jak m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Eberhard Feltz, Sergiej Stadler, Tomasz Tomaszewski oraz znamienitym zespołom kameralnym, jakimi są Quatuor Ébène tudzież Apollon Musagète Quartett. Udoskonalał swe umiejętności muzyka orkiestrowego jako student gościnny Swedish National Orchestra Academy w Göteborgu.
Laureat międzynarodowych konkursów m.in. w Olsztynie, Wilnie, Barletcie, współpracował z wieloma orkiestrami europejskimi, uprawiał kameralistykę w anturażu wybitnych artystów jak m.in. Anna Maria Staśkiewicz, Janusz Wawrowski, Tytus Wojnowicz, Nika Guliashvili, Antoine de Grolée, Giuseppe Nova, Gilles Nicolas, Franck Leblois, Wojciech Fudala.
W 2011 wspólnie z altowiolistą Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem, założył zespół Duo del Gesù, z którym wykonał do dziś blisko 200 koncertów w kraju i za granicą. Jako solista miał zaszczyt wystąpić w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, Capelli Gedanensis, Capelli Bydgostiensis, Filharmonii Koszalińskiej, Sinfonietty Pomerania, Orkiestry Opery Bałtyckiej i Bałtyckiej Filharmonii Młodych.
Pomysłodawca różnorodnych przedsięwzięć artystycznych jak m.in. Euro Chamber Music Festival Gdańsk, Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, w 2018 był koordynatorem projektu Instytutu Adama Mickiewicza, konferencji na Uniwersytecie Sorbony i serii koncertów kameralnych we Francji z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. W 2020 wyreżyserował z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej autorski spektakl pt. "Listy L. van Beethovena" z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora, zaś w 2023 z okazji obchodów kopernikańskich otrzymał stypendium kulturalne Miasta Torunia za autorski projekt "Od Bacha do Księżyca".
Za swe osiągnięcia otrzymał nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Torunia, MKDNiS, zdobył także statuetkę Muzycznego Orła.
W wyniku spotkań i dyskusji z jego mentorem - Ivrym Gitlisem w Porto, Berlinie i Paryżu, Arnaud Kamiński napisał pierwszą polską monografię owego wielkiego wirtuoza skrzypiec i fenomenalnego Artysty.
Jest także autorem rozmaitych aranżacji utworów od baroku po szeroko rozumianą muzykę rozrywkową na kameralne składy z predylekcją do instrumentów smyczkowych.
Jego przyjaciel z dzieciństwa, francusko-kanadyjski pianista Mathis Zielinski, skomponował dlań sonatę na skrzypce i fortepian. Ponadto, jako kameralista, bądź solista dokonał prawykonań dzieł takich kompozytorów jak m.in. Thomas Emmanuel Cornelius, Stephan Kühne, Maximilian Kreuz, Charles David Wajnberg, Gunar Kàrel Mason, Tadeusz Dixa, Krzysztof Olczak, Kamil Cieślik, Anna Rocławska-Musialczyk, Adam Diesner, Adam Józef Falenta.
W 2013 i 2014, dzięki mecenasowi Xavierowi Guerlainowi, miał zaszczyt grać na skrzypcach "Wranitzky" wykonanych w połowie XVII w. przez Jakobusa Stainera, które rzekomo przeszły przez ręce Wolfganga Amadeusa Mozarta, jako trzecia para skrzypiec geniusza wszech czasów.
Obecnie gra na skrzypcach autorstwa Christiana Augusta Meinela z 1794. W 2017 dołączył do grupy II skrzypiec Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Uczy ponadto w szkołach muzycznych w Kujawsko-Pomorskiem. W 2023 miał wyjątkową okazję prowadzić obok koncertmistrzów TOS-u kursy skrzypcowe i kameralne w Conservatorio de Música w Valladolid.