Saksofony z każdej strony
W hołdzie polskim kompozytorom
Wystąpi Nemesis Quartet w składzie:
- Łukasz Dyczko - saksofon sopranowy
- Oskar Rzążewski - saksofon altowy
- Karol Mastalerz - saksofon tenorowy
- Wojciech Chałupka - saksofon barytonowy
Program:
- W. Lutosławski - Znana melodyjka
- F. Chopin - Mazurek a-moll op. 17 nr 4
- F. Chopin - Mazurek C-dur op. 24 nr 2
- Z. Noskowski - Krakowiak op. 2/1
- L. Różycki - Tańce polskie op. 37
- K. Szymanowski - Mazurki op. 50 (wybór)
- S. Laks – III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe”
Nowy projekt Nemesis Quartet eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. Grupa starannie opracowała repertuar najciekawszych i kontrastujących dzieł inspirowanych folklorem, pierwotnie napisanych na fortepianu lub kwartet smyczkowy.
Program składa się z polskich tańców narodowych, melodii ludowych i popularnych pieśni, połączonych w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym. Dzieła eksplorują inspiracje ludowe, zwyczaje i tradycje różnych regionów kraju, od równin Mazowsza i wyżyn Małopolski po zawsze pociągające kompozytorów górskie obszary Podhala i Tatr. Ekscytacja muzyką folkową zmotywowała kwartet do zagłębienia się w polskie tradycje muzyczne oraz współpracę i naukę od profesjonalnych wykonawców ludowych, aby zagwarantować autentyczność i jakość swoich występów. To, co sprawia, że projekt ten jest wyjątkowy, to zderzenie wieloletnich tradycji i ludowego charakteru z młodzieńczą energią kwartetu oraz nieograniczonymi możliwościami saksofonistów.
Kwartet Nemesis z dumą prezentuje dzieła sześciu wielkich polskich kompozytorów, rozpoczynając od utworu Witolda Lutosławskiego, opartego na prostej ludowej melodii, pierwotnie przeznaczony na dwa fortepiany lub cztery ręce. Następnie możemy podziwiać dwie piękne i kontrastujące mazurki najbardziej znanego polskiego kompozytora i entuzjasty folkloru – Fryderyka Chopina. Kolejne utwory Noskowskiego i Różyckiego, dwóch wybitnych polskich kompozytorów, wprowadzają nas w świat polskich tańców narodowych. Dzięki mazurkom Karola Szymanowskiego podróżujemy dalej na południe, na Podhale i w Tatry, region z najbardziej ekscytującymi tradycjami i cechami muzycznymi, które kompozytor łączy ze swoim unikalnym stylem melodycznym i harmonicznym. Utwór zamykający program to kwartet smyczkowy napisany przez Szymona Laksa, wyróżniającego się polskiego kompozytora, którego dzieło pełne jest tradycyjnych melodii, ludowych inspiracji oraz posiada wyjątkową i śmiałą ostatnią część wieńczącą cały folkowy program.
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna