Muzyczna opowieść sprzed lat
Koncert w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko - Pomorskie 2020.
Wystąpią:
- Łukasz Długosz - flet
- Agata Długosz - flet
- Marek Toporowski – klawesyn
- Gabriela Ułanowska - prowadzenie
W programie:
- I. Kisiel - Once Upon the Sea... na 2 flety i klawesyn (PRAPREMIERA)
- G.Ph. Telemann – Trio sonata A-dur na 2 flety i klawesyn
- K. Baculewski - Trio na 2 flety i klawesyn
- G. Pstrokońska-Nawratil - L-Sonata na 2 flety i fortepian
- A. Vivaldi - Sonata g-moll na 2 flety i klawesyn
Spotkanie przeszłości z teraźniejszością czasem oznacza skrzyżowanie dróg tradycji i nowoczesności. Jan Sebastian Bach przyjaźnił się z Georgem Philippem Telemannem i przypieczętował tę znajomość, czyniąc go ojcem chrzestnym swojego syna – Carla Philippa Emanuela. Niezwykle wszechstronny Telemann ‒ jeden z najważniejszych kompozytorów operowych późnego baroku ‒ jest również autorem licznych sonat triowych, m.in. Sonaty A-dur na dwa flety i klawesyn. W tym barokowym kręgu nie mogło zabraknąć „rudego księdza” – Antonia Vivaldiego i jego Sonaty g-moll na dwa flety i klawesyn.
Z kolei teraźniejszość przejrzy się w lustrze przeszłości, odnajdując w nim odbicie dawnej obsady. Bowiem w trzech utworach polskich kompozytorów współczesnych, których wysłuchamy, wykorzystany został klawesyn. Swoisty mariaż tradycji i nowoczesności zyska więc różne oblicza brzmieniowe w kompozycjach Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (L. Sonata na dwa flety i klawesyn), Krzysztofa Baculewskiego (Trio na dwa flety i klawesyn) i w premierowym utworze Iwony Kisiel (Once Upon the Sea... na dwa flety i klawesyn).
dr Aneta Derkowska - muzykolog
W koncercie nie jest przewidziana przerwa.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.
Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.