Scena muzyki polskiej

Koncert
Scena muzyki polskiej
Data wydarzenia
Location
Sala Kameralna CKK Jordanki
Entrance
15 zł

Wystąpią:

Tansman Trio w składzie:
Maria Sławek - skrzypce
Agnieszka Podłucka - altówka
Zuzanna Sosnowska - wiolonczela
Gabriela Ułanowska - prowadzenie

W programie:

A. Tansman - Trio smyczkowe nr 2 
R. Maciejewski - Matinata na trio smyczkowe 
M. Weinberg - Trio smyczkowe op. 48 
R. Palester - Trio smyczkowe nr 1 
K. Penderecki - Trio smyczkowe 

Czas trwania koncertu ok. 85 min. 

Opis koncertu

Na program koncertu składa się pięć utworów kompozytorów polskich.
Kompozytorów światowej sławy jak Krzysztof Penderecki czy Mieczysław Weinberg, kompozytorów zapomnianych jak Roman Palester, czy wreszcie – kompozytorów, którzy niedocenieni w naszym kraju, cieszyli się popularnością poza granicami Polski jak Aleksander Tansman – patron Tansman Trio.
Misją zespołu  jest popularyzowanie muzyki Aleksandra Tansmana. Dlatego to właśnie jego Trio smyczkowe nr 2 rozpocznie koncert. Zwięzła kompozycja powstała w 1946 roku w Paryżu, w czasach świetności kompozytora i składa się z czterech części: I. Toccata, II. Elegia, III. Scherzo, IV. Finale.
Kolejny utwór to Matinata Romana Maciejewskiego powstała w 1948 roku. Utwór utrzymany w stylu neoklasycznym składa się z trzech części: I. Nightshadows, II. Song at Sunrise, II. The Daily Rush. Szczególną uwagę warto zwrócić na część ostatnią, gdzie kompozytor nawiązując do kultury ludowej, wplótł elementy polskiego tańca, krakowiaka.

Następnie usłyszeć będzie można Trio smyczkowe Mieczysława Weinberga (1950). Utwór powstał czasie, kiedy podobnie jak przyjaciel kompozytora, D. Szostakowicz, Weinberg był represjonowany przez ówczesne władze komunistyczne. Oskarżono o „zbyt pesymistyczną twórczość, a następnie o formalizm. Od tego czasu był regularnie śledzony i przesłuchiwany. Jednoczęściowe Trio przepełnione jest uczuciem niepokoju i napięcia nieodstępujących kompozytora w czasie pisania utworu.
W tym samym roku, kiedy powstało Trio smyczkowe nr 2 A. Tansmana – Roman Palester napisał krótki, trzyczęściowy utwór (I. Lento. Allegro, II. Allegretto, III. Lento) na tę samą obsadę. Dzieło po swojej premierze szybko odeszło w niepamięć, podobnie jak reszta dorobku kompozytora.
Ostatnim utworem jest dwuczęściowe (I. Allegro molto, II. Vivace) Trio smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego. Utwór niekonwencjonalny, łączący sztukę kameralistyki z rozbudowanymi kadencjami umożliwiającymi wirtuozowski popis każdego z członków zespołu.

Tansman Trio

zespół złożony z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce instrumentalistek młodego pokolenia. 

  • Maria Sławek - skrzypce
  • Agnieszka Podłucka - altówka
  • Zuzanna Sosnowska - wiolonczela

Trio o klasycznej, lecz niepopularnej na scenach muzycznych obsadzie. Specjalizuje się w muzyce XX wieku, jednak równie chętnie sięga po dzieła kompozytorów innych epok. 

Laureatki konkursu Scena Muzyki Polskiej organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Polsce, konkursu Tiziano Rosetti International Music Competition, Konkursu Silesia Sonans oraz międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic. We współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów dokonały pierwszego w historii nagrania Trio smyczkowego nr 2 autorstwa Aleksandra Tansmana, patrona zespołu. 

Absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie połączyła je wspólna pasja oraz chęć dzielenia się muzyką. Później, artystki kształciły się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze i Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie.

Laureatki czołowych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Tibora Vargi w Sion. Jako doświadczone kameralistki w swym dorobku artystycznym mają także osiągnięcia na konkursach muzyki kameralnej w Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech i Polsce.

Artystki są zapraszane na polskie festiwale muzyki kameralnej, tj. Krzyżowa Music Festival, Ensemble Festival, Festiwal Muzyki Kameralnej Q'uarto Mondi, Festiwal Trzy-Czte-Ry. Regularnie koncertują również za granicą w Niemczech, Hiszpanii, Skandynawii, Japonii, na Łotwie, we Włoszech, Namibii i USA.