Gramy dla szkół i przedszkoli
![koncert w przedszkolu, dzieci zgłaszają się, prowadząca wskazuje na jedno z dzieci, dwie skrzypaczki pokazują skrzypce](/sites/default/files/styles/aktualnosc_1123x574/public/obrazek/2025-02/DSC06500.jpg?itok=K0jXUuZY)
W województwie kujawsko-pomorskim ferie dobiegły końca, Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraca więc do szkół i przedszkoli z regionu z audycjami muzycznymi. Czym są, jak wyglądają i dlaczego warto organizować je w placówkach edukacyjnych? Oto garść odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
FAQ: pytania i odpowiedzi
Czym są audycje muzyczne?
Audycje muzyczne to cykl spotkań z muzyką na żywo. Podczas kameralnych minikoncertów dzieci mają okazję nie tylko wysłuchać utworów muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej czy ludowej, lecz także poznać budowę i brzmienie różnych instrumentów oraz przekonać się, ile ciekawostek kryje w sobie muzyczny świat.
Jak wygląda audycja muzyczna?
Audycja trwa do 45 minut (w przedszkolach ok. 35 minut). Bierze w niej udział zazwyczaj troje muzyków oraz prowadząca.
Sposób prowadzenia spotkań dostosowujemy do wieku dzieci. Podczas audycji w przedszkolu stawiamy przede wszystkim na ruch i zabawę. Zapraszamy maluchy do interakcji, wspólnego klaskania, śpiewania i tańca.
Audycje dla starszych dzieci prowadzone są w formie koncertu. Zabawy pojawiają się rzadziej, za to uczniowie mają okazję poznać życiorys kompozytorów i znanych muzyków, a także ciekawostki na temat instrumentów i utworów.
To, co łączy audycje w przedszkolach i szkołach, to fakt, że zawsze gramy podczas nich ok. 10 utworów na żywo.
Czy audycje w każdym miesiącu wyglądają tak samo?
Każdy miesiąc to inny temat audycji, powiązany zwykle z porą roku, zwyczajami bądź przypadającymi w danym okresie świętami. W grudniu śpiewamy kolędy, w lutym, miesiącu zakochanych, gramy najsłynniejsze przeboje o miłości, w marcu z kolei skupimy się na przygotowaniach do wiosny, porządkując rytmy i słuchając najpiękniejszych dźwięków Pani Wiosny.
Jakie są główne cele audycji? (czyli dlaczego warto!)
- zapoznanie dzieci z muzyką klasyczną, filmową, ludową i rozrywkową,
- przekazanie informacji o muzyce, kompozytorach i instrumentach: ich budowie i brzmieniu,
- poszerzenie horyzontów artystyczno-muzycznych,
- uwrażliwienie młodych słuchaczy na piękno muzyki, co przyczynia się do jej aktywnego słuchania i lepszego interpretowania,
- wzbogacenie słownictwa o nowe terminy muzyczne,
- spędzenie czasu w kreatywny sposób.
Gdzie odbywają się audycje?
Z audycjami odwiedzamy przedszkola i szkoły podstawowe, zarówno publiczne, jak i prywatne, w całym województwie kujawsko-pomorskim, również w mniejszych miejscowościach. To szansa, by dzieci, które mieszkają daleko od dużych miast, poznały choćby mały fragmentu orkiestry symfonicznej i muzycznego świata.
Ile kosztuje audycja muzyczna?
Koszt audycji wyjazdowej to 380 zł. W jednym spotkaniu może wziąć udział maks. 150 dzieci.
Raz w miesiącu audycje odbywają się w Sali Prób Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu przy al. Solidarności 1-3. Koszt udziału w audycji stacjonarnej wynosi 10 zł od dziecka.
Kiedy odbywają się audycje?
Audycje wyjazdowe mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:30. Terminy z każdą placówką ustalamy indywidualnie.
Z kolei na audycje stacjonarne w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zapraszamy w jeden poniedziałek w miesiącu na godz. 9:00, 10:30 i 12:00. Najbliższe terminy to:
- 24.02.2025 – „Serca bicie”
- 17.03.2025 – „Wiosenne porządki”
- 14.04.2025 – „Barwy świata”
- 19.05.2025 – „Na srebrnym ekranie”
- 9.06.2025 – „Morskie opowieści”
Jak umówić audycje?
Termin audycji można zarezerwować, dzwoniąc na nr 602 253 003 lub pisząc maila na adres audycjetos [dot] art [dot] pl.
Pełną ofertę audycji można znaleźć tutaj.
W razie pytań – zachęcamy do kontaktu!