Taki był 2024 rok! | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Taki był 2024 rok!

grafika ze zdjęciem orkiestry, publiczności i napisem 2024
Data publikacji

Drodzy Melomani, 

witamy się z Wami po raz pierwszy w 2025 roku! Zanim jednak zaprosimy Was na nadchodzące wydarzenia, chcemy podsumować miniony rok, bo był on dla nas z wielu powodów wyjątkowy... 

Po pierwsze - skrzypce
W 2024 roku, po pięciu latach przerwy, powrócił Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Do Torunia przyjechali z tej okazji skrzypkowie z różnych zakątków globu, by rywalizować o nagrody o wartości ponad 40 tys. euro. 

To był czas wytężonej pracy zarówno dla uczestników i jury, jak i dla nas – administracji oraz muzyków. Praca jednak popłaciła – o wydarzeniu pisały media polskie i zagraniczne, w koncertach w Toruniu wzięło udział ponad 5500 widzów, a transmisje online śledziło ok. 20 tys. internautów. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu uczestnicy konkursu poczuli się w naszym mieście jak w domu. Zwycięzcą zmagań został Sunjae Ok z Korei Południowej, który zgarnął również kilkanaście nagród pozaregulaminowych. W finale konkursu znalazła się także Polka, Hanna Pozorska. Konkursowi towarzyszyły warsztaty lutnicze, koncerty kameralne, wykłady i spotkania zarówno dla seniorów, jak i dla najmłodszych melomanów. 

Po drugie - muzyka i architektura
W 2024 roku już po raz 28. zorganizowaliśmy Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Przyjechali do nas goście z Korei Południowej, Hiszpanii czy Chin, a my po raz kolejny wyszliśmy z muzyką poza Jordanki, zapraszając na koncerty m.in. nad Wisłą czy w Kościele św. Szczepana. 
Dużym sukcesem minionego roku okazał się cykl „Mistrzowie klasyki TOSoliści", w którym w roli solistów wystąpili muzycy naszego zespołu artystycznego. Cieszymy się, że mogliście lepiej ich poznać! Wykonali oni m.in. dzieła Straussa, Bacha, Haydna, Mozarta czy Brahmsa. 

Po trzecie - Kujawy na ludowo
Gdy zrobiło się cieplej, zabraliśmy Was w podróż po Kujawach i opowiedzieliśmy ich historię na ludowo, na nowo i oczywiście za pomocą muzyki. Łącznie w ramach projektu „Kujawy na ludowo – opowiedziane na nowo" odbyły się aż 84 wydarzenia, w tym 81 koncertów kameralnych dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób z niepełnosprawnością; widowisko muzyczne „Dziś wesele, dziś zabawa!", podczas którego wspólnie bawiliśmy się na Rynku Staromiejskim w Toruniu; koncert symfoniczny „Etniczne inspiracje" z muzyką inspirowaną melodiami arabskimi, klezmerskimi czy bałkańskimi, a także recital fortepianowy „Chopin na ludowo" z udziałem uznanego pianisty Grzegorza Niemczuka. 

Po czwarte - nie boimy się wyzwań!
Jesień upłynęła pod znakiem wydarzeń sfinansowanych przez Unię Europejską NextGeneration w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki otrzymanym środkom zaprosiliśmy Was na koncerty „Requiem nieskończoności" z udziałem orkiestry, chórów i solistów oraz „Wolność / Przyszłość" z udziałem światowej sławy beatboxera Dharniego, jak również „Operę Flis" w wydaniu scenicznym. 

Po piąte - Ciechowski symfonicznie
W grudniu tradycji stało się zadość – zagraliśmy największe przeboje Republiki i Grzegorza Ciechowskiego w symfonicznych aranżacjach. Tym razem do udziału w koncercie ku pamięci Obywatela G.C. zaprosiliśmy Piotra Cugowskiego, Belę Komoszyńską, Marcina Sójkę, Annę Lasota, Macieja Balcara i Sarę Pach.

Po szóste - nie zapominamy o najmłodszych
Przez okrągły rok jeździliśmy do szkół, przedszkoli i fundacji z całego województwa kujawsko-pomorskiego z audycjami muzycznymi, czyli lekcjami muzyki na żywo. Do maluchów skierowaliśmy także projekt „Muzyczne poranki", którego elementem, oprócz audycji, były warsztaty muzyczne. 
Oczywiście, jak co roku, przygotowaliśmy koncerty na Dzień Mamy, Dzień Dziecka, andrzejki czy sylwestra. Toruńska Orkiestra Symfoniczna towarzyszyła więc Wam w najważniejszych dniach tego roku. 

Po siódme - wielkie nazwiska
Gościły u nas takie gwiazdy jak Adam Sztaba, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Daniel Stabrawa czy Dharni. 
Łącznie w 2024 roku zorganizowaliśmy ponad 600 (!) wydarzeń, w tym ponad 100 koncertów i blisko 500 wydarzeń edukacyjnych. Uczestniczyło w nich 120 tys. osób. 

Po ósme - gramy dla wszystkich
Cały czas dbaliśmy o dostępność naszej instytucji dla osób ze szczególnymi potrzebami – zostaliśmy beneficjentem programu „Projektowanie uniwersalne kultury, dostępność w instytucjach kultury". Nasi pracownicy brali udział w webinariach i szkoleniach, aby dowiedzieć się, jak lepiej tworzyć i projektować ofertę kulturalną dostosowaną do odbiorców z różnymi potrzebami. Organizowaliśmy warsztaty i spotkania m.in. dla osób niewidomych i niedowidzących.

Po dziewiąte - rozwijamy się
Zadbaliśmy także o doposażenie naszej instytucji w nowe sprzęty i instrumenty. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasta kupiliśmy m.in. waltornię, flet, klarnet, rożek angielski czy liczne akcesoria i urządzenia multimedialne oraz biurowe. 

Po dziesiąte - Wy słuchacie, jak gramy, a my słuchamy Was!
Przez cały rok staraliśmy się pozostawać blisko wielkiego muzycznego dziedzictwa, ale przede wszystkim – blisko drugiego człowieka. W naszym repertuarze można więc było znaleźć koncerty symfoniczne, rozrywkowe, z muzyką filmową, wydarzenia dla dzieci, rodzin i seniorów. 
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych mecenasów i partnerów oraz oczywiście publiczności. Serdecznie dziękujemy! 

A co nas czeka w tym roku? Nie wypadamy z rytmu. Gramy dalej!

___

Partnerzy 46. sezonu artystycznego: 
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Partner motoryzacyjny: TOYOTA Bednarscy Toruń
Partner technologiczny: VOBACOM Sp. z o.o.
Partner: MZK w Toruniu Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń

Aktualności

grafika ze zdjęciem orkiestry, publiczności i napisem 2024
Data publikacji:
Drodzy Melomani,  witamy się z Wami po raz pierwszy w 2025 roku! Zanim jednak zaprosimy Was na nadchodzące wydarzenia, chcemy…
więcej informacji
publiczność bije brawo, orkiestra stoi po zakończonym występie
Data publikacji:
Podaruj bliskim niezapomniane przeżycia – Karta Podarunkowa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest dostępna od ręki!…
więcej informacji
grafika z napisem wielka gala sylwestrowo-noworoczna, zdjęciami solistów i zdjęciem orkiestry oraz symbolem promocji i napisem black week
Data publikacji:
Tańsze bilety na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej! Od piątku (29.11) do niedzieli (1.12) ceny biletów na Wielką Galę…
więcej informacji
Fles, Stanisław Moniuszko, 29.11.2025, CKK Jordanki, Toruń
Data publikacji:
Po raz pierwszy Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizuje operę w wydaniu scenicznym. Co to oznacza? Na scenie wystąpią nie…
więcej informacji