Toruńska Orkiestra Symfoniczna | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

grupa osób trzymających instrumenty

Jesteśmy muzycznym sercem Torunia

Toruńska Orkiestra Symfoniczna to jedna z czołowych instytucji kultury w regionie i prawdziwe muzyczne serce Torunia. Kilkadziesiąt lat historii Orkiestry to dzieje prężnego rozwoju i tworzenia pomostu pomiędzy najwybitniejszymi dziełami wszechczasów, a spragnionymi niezapomnianych wrażeń melomanami.

Wspieramy rozwój kultury i muzyczny dialog w regionie

Nawet najbardziej utalentowani artyści, będący autorami ponadczasowych utworów, nie wspięliby się na wyżyny geniuszu bez wsparcia wiernej publiczności. Naszą najważniejszą misją pozostaje rozwijanie i zaspokajanie potrzeb muzycznych mieszkańców Torunia i jego okolic. Pragniemy rozpowszechniać muzyczne dziedzictwo na większą skalę i aktywnie uczestniczyć w całościowym rozwoju kultury. Wierzymy, że rozkwit naszej instytucji zachęci znaczną część społeczeństwa do partycypowania we wspólnym dorobku kulturowym. We wszystkich działaniach przyświeca nam idea kreowania otwartej i przyjaznej przestrzeni muzycznego dialogu.

Pielęgnujemy tradycję i przecieramy szlaki

Toruńska Orkiestra Symfoniczna sprawnie łączy w sobie zarówno szacunek wobec tradycji i chęć nawiązywania do dzieł wielkich twórców polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej, jak i otwartość na nowe doświadczenia i odważne spojrzenie w przyszłość. Podczas wieczornych koncertów drzwi budynku otwierają się dla przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, a oferta instytucji jest dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań publiczności. Organizujemy koncerty symfoniczne i oratoryjne, koncerty kameralne i recitale, audycje i koncerty szkolne, festiwale i konkursy muzyczne, a także realizujemy wszelkie inne działania zgodne z naszymi wartościami. Bogaty repertuar wydarzeń ma na celu złożenie hołdu wielowiekowej spuściźnie muzyki pochodzącej ze wszystkich stron świata. Przedsięwzięcie to staje się możliwe, dzięki gronu utalentowanych muzyków, zespołowi administracyjnemu, wolontariuszom i wielu innym wspaniałym osobom współtworzącym Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

W swojej wieloletniej działalności zawsze staramy się pozostawać blisko nie tylko wielkiego muzycznego dziedzictwa, ale również drugiego człowieka.

Nasza siedziba to CKK Jordanki

Od grudnia 2015 roku siedzibę naszej instytucji stanowi monumentalny budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, a w znajdujących się w środku Salach Koncertowej i Kameralnej odbywa się większość wydarzeń Orkiestry. Przestronne wnętrze, nawiązujące ceglaną strukturą do architektury Starego Miasta, tworzy doskonałą przestrzeń dla realizacji ambitnych zamierzeń instytucji.

Odnosimy liczne sukcesy

Działalność Orkiestry od wielu lat spotyka się z powszechnym uznaniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Toruńscy muzycy mogą poszczycić się wykonaniem prawie trzech tysięcy koncertów w Polsce i całej Europie; występowali w Belgii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Białorusi, Litwie. Instytucja godnie reprezentuje Toruń podczas krajowych i międzynarodowych tournée. Może poszczycić się udziałem w licznych festiwalach, zrealizowaniem miesięcznego tournée w Chinach, występem w Gali Operowej w Pampelunie. Wielkim sukcesem Orkiestry był również koncert w Cirque Royal w Brukseli w 2010 roku. W lipcu 2010 roku miała zaszczyt towarzyszyć Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej Motoarenie.

Na swoim koncie Orkiestra ma liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Radia Suisse Romande oraz ostatnią płytę z muzyką Romualda Twardowskiego, nagraną przez orkiestrę w grudniu 2017 roku, wraz ze skrzypaczką Kingą Augustyn pod dyrekcją Mariusza Smolija.

Realizujemy fascynujące projekty

Orkiestra zrealizowała wiele projektów. Nasze działania artystyczne cechuje ogromna różnorodność – nie lękamy się nawet najbardziej śmiałych i nieszablonowych przedsięwzięć!

Jednym z naszych sztandarowych projektów jest Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” dążący do ożywienia monumentalnych wnętrz i zatarcia granic pomiędzy muzyką i architekturą. Innym ważnym projektem pozostaje  Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, w którym biorą udział słynni wirtuozi z całego świata, a o prestiżu wydarzenia z pewnością świadczy fakt, że w latach 2013, 2016 Konkurs objął swoją Honorową Prezydenturą Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

Ponadto zrealizowaliśmy następujące projekty:

 1. Siła Natury „Ziemia, Planety, Gwiazdy” – 2017–2018
 2. Siła Natury „Moc Ognia” – 12.10–21.10.2018
 3. Dni Moniuszkowskie – 5.05–21.06.2019
 4. Dyrygent – Rezydent, edycje 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021
 5. Projekt – Viva Beethoven! – 250. rocznica urodzin kompozytora – 31.01–28.12.2020
 6. Kujawy pełne muzycznej wrzawy! – 31.05–28.08.2021
 7. Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze – 17.04–5.11.2021
 8. Cztery struny świata – 16.01–18.06.2022
 9. Póki Polska żyje w nas – 19.05–4.06.2022
 10. SEROCKI #100 – 6.03–25.09.2022
 11. Palcem po partyturze 12.06–4.12.2022
 12. ZACZNIJ  ŻYĆ (Z) KULTURĄ – 4.11–14.12.2022
 13. Scena muzyki polskiej 24.11–22.06.2023
 14. Zobaczyć muzykę – 24.03–22.05.2023

Współtworzymy również wiele innych cennych przedsięwzięć i zewnętrznych imprez artystycznych. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z licznymi orkiestrami, filharmoniami, szkołami muzycznymi w kraju i za granicą.

Pamiętamy o najmłodszych

Działamy również na rzecz popularyzacji muzycznego dziedzictwa w gronie najmłodszych melomanów: ogromną wagę przykładamy do edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.  

Ponadto Orkiestra współpracuje od lat z Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, umożliwiając wyróżniającym się młodym artystom występowanie w roli solistów na specjalnie organizowanych koncertach.

Instytucja jest często beneficjentem projektów m.in. z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Centrum Kultury, w ramach których organizuje liczne koncerty i uroczystości rocznicowe, okolicznościowe, festiwale, wspiera młodych artystów czy kupuje lub wymienia sprzęt biurowy, sceniczny, a także instrumenty.

Obecnie dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Przemysław Kempiński, zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Dainius Pavilionis, a pierwszym dyrygentem gościnnym Adam Banaszak. Aktualny zespół artystyczny Orkiestry tworzą 53 osoby, a administracyjny 11 osób.