Siedziba - CKK Jordanki
Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki
Od grudnia 2015 roku siedzibą i miejscem koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej są nowoczesne i imponujące wnętrza Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, w których mieści się Sala Koncertowa (1012 m2 dla 882 widzów) oraz Sala Kameralna (315m2 dla 287 widzów). Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek CKK Jordanki, zaprojektowany przez architekta Fernando Menisa, został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości.
Serdecznie zapraszamy na koncerty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w nowej, innowacyjnej przestrzeni!
Sala Koncertowa
Sala Koncertowa to funkcjonalna przestrzeń dostosowująca się do potrzeb każdego wydarzenia. Jest to możliwe dzięki: mobilnej widowni, systemowi zapadni scenicznych i prosceniowych, kopułom sufitu mobilnego i ścianie mobilnej. Część widowni ulokowana jest na trzech balkonach: głównym i dwóch bocznych (dolnym i górnym). System ruchomych zapadni pozwala na stworzenie proscenium i orkiestronu oraz dowolne kształtowanie sceny. Jedna z zapadni znajdująca się w kieszeni tylnej pełni funkcję platformy do transportu elementów scenografii czy dekoracji bezpośrednio w obszar sceny. Za doskonałą akustykę sali odpowiada, m.in. pięć ruchomych kopuł ulokowanych na suficie, dwustronna ściana mobilna, która pochłania/ odbija dźwięk, a także technika wykończenia ścian w postaci tzw. pikado, które posiada również niezaprzeczalny walor estetyczny. Dodatkowo na wyposażeniu sali znajduje się mobilna muszla koncertowa – do wykorzystania w przypadku koncertu orkiestry na scenie lub orkiestry w towarzystwie chóru. Sala wyposażona jest w nowoczesną technologię sceniczną, nagłośnieniową i oświetleniową, projektory multimedialne, bezprzewodowe mikrofony, wifi, możliwość wielokanałowej rejestracji dźwięku, nagrywania konferencji oraz streamingu audio-video. Kieszeń tylna Sali Koncertowej otwiera się na zewnątrz, umożliwiając realizację wydarzeń plenerowych.
Sala Kameralna
Sala Kameralna zajmuje większość przestrzeni drugiego modułu budynku. To miejsce przewidziane dla zastosowań wielofunkcyjnych, z widownią mieszczącą 287 miejsc dla widzów oraz parametrami akustycznymi odpowiednimi dla realizacji: koncertów muzyki kameralnej, konferencji, projekcji kinowych i multimedialnych. Podobnie, jak w sali koncertowej widownia jest mobilna – istnieje możliwość jej demontażu umożliwiając organizację imprezy „na płasko”. Sala posiada najwyższej jakości scenotechnikę oraz technologię kinową z dźwiękiem dolby-surround. W porównaniu do Sali Koncertowej czas pogłosu wymagany dla Sali Kameralnej jest niższy, przez co spełnienie potrzebnych wymagań akustycznych jest prostsze. We wnętrzu Sali, w najwyższej jej części ponad estradą, wydzielono przestrzeń dla carillonu.
POPRZEDNIA SIEDZIBA
Nasza siedziba zajmowała do tej pory zabytkowe obiekty Torunia. Początkowo był to dawny pałac Jakuba Meissnera (dziś siedziba Domu Harcerza, przy Rynku Staromiejskim 7). W roku 1994 przenieśliśmy się do Dworu Artusa, gdzie na III piętrze miesciły się Biura Orkiestry.
Miejsca koncertów
Koncertując w Toruniu występujemy także (szczególnie podczas letniego festiwalu) w innych, doskonałych akustycznie przestrzeniach naszego miasta. Są to m.in.:
- Sala Wielka / Sala Mała Dworu Artusa,
- Bazylika śś. Janów,
- Collegium Maximum,
- Kościół Ducha Świętego,
- Kościół Św. Jakuba,
- Kościół Św. Szczepana,
- Kościół Św. Katarzyny,
- Kościół Wniebowzięcia NMP,
- Młodzieżowy Dom Kultury,
- Pałac Dąmbskich,
- Ratusz Staromiejski,
- Towarzystwo Naukowe w Toruniu,
- Ruiny Zamku Krzyżackiego.