Muzyczne poranki
ROMANTIC(T)OS
Opera Flis
Projektowanie uniwersalne kultury, dostępność w instytucjach kultury
Wolność / Przyszłość
Requiem nieskończoności
Infrastruktura Kultury 2024
6. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego
28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Kujawy na ludowo - opowiedziane na nowo
Mistrzowie Klasyki TOSoliści
Infrastruktura kultury 2023
ZACZNIJ ŻYĆ (z) KULTURĄ #2
Copernicus #550
27. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Zobaczyć muzykę
All That Jazz
Scena Muzyki Polskiej
ZACZNIJ ŻYĆ (Z) KULTURĄ
Muzyka relaksacyjna dla kobiet w ciąży
Palcem po partyturze
Infrastruktura kultury 2022
SEROCKI #100
"SEROCKI #100" to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego główną ideą jest popularyzacja dzieł i sylwetki rodowitego torunianina Kazimierza Serockiego. Z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora TOS zorganizowała 18 wydarzeń zarówno o charakterze edukacyjnym, jak i popularyzatorskim.
26. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Póki Polska żyje w nas
Cztery struny świata
25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Jubileuszowa edycja festiwalu niezmiennie cieszącego się zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzający gród Kopernika.
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze to projekt, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów obchodzących ważne rocznice w 2021 r.
Infrastruktura kultury 2021
Zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Kujawy pełne muzycznej wrzawy!
Kujawy pełne muzycznej wrzawy! to projekt umożliwiający odbiorcom poznanie i umocnienie dziedzictwa kulturowego regionu oraz oraz wpływu muzyki ludowej na twórczość kompozytorów polskich.
Dyrygent - Rezydent 2020/2021
Zainicjowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2020/2021 jest Agata Zając.
Fundusz Wsparcia Kultury
Fundusz Wsparcia Kultury to mechanizm finansowy powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwalający na rozdysponowanie na rzecz podmiotów działających w sferze teatru, muzyki i tańca kwoty 400 mln zł.
Infrastruktura kultury 2020
Zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju działalności statutowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Viva Beethoven! - 250. rocznica urodzin kompozytora
W ramach międzynarodowych obchodów 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zorganizowała projekt, w skład którego wchodziło 14 wydarzeń poświęconych kompozytorowi.
24 Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura - Toruń - Kujawsko Pomorskie 2020
W dniach 26 czerwca - 5 września 2020 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zorganizowała 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko- Pomorskie 2020, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury.
Budżet Obywatelski 2020
Toruńska Orkiestra Symfoniczna była organizatorem jednego z wybranych, drogą głosowania projektów. W ramach zadania "Raz, Dwa, Trzy – muzyczne Bielawy" odbyły się koncerty symfoniczne, kameralne oraz muzyczne spotkania z dziećmi.
Nieodwołany Festiwal - Toruń 2020
„Nieodwołany Festiwal - Toruń 2020” to wydarzenie po raz pierwszy realizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w całości w formie on-line. W ramach projektu odbyły się koncerty na żywo, spotkania z artystami, warsztaty i podcasty. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach programu "Kultura w Sieci" Narodowego Centrum Kultury.
Dyrygent - Rezydent 2019/2020
Główne cele programu Dyrygent - rezydent to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie młodym dyrygentom debiutu i nabywania praktyki wykonawczej poprzez stworzenie im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym oraz zachęcenie polskich instytucji artystycznych do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami. Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2019/2020 był Wojciech Pławner.
Kultura w zasięgu 2.0
Toruńska Orkiestra Symfoniczna bierze udział w projekcie pn. „Kultura w zasięgu 2.0", realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 2. Cyfrowy region, Działanie 2.2 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego oraz zasobów nauki, kultury i dziedzictwa regionalnego.
Zamówienia kompozytorskie
Celem programu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. Zasadniczym zadaniem programu jest zwiększenie roli muzyki najnowszej jako istotnego medium komunikacji społecznej oraz wpisanie dzieł współczesnych w proces przemian, którym podlega współczesna kultura, w tym ukazanie ich w kontekście zagadnień takich jak: redefinicja pojęcia kultury wysokiej oraz roli twórcy i odbiorcy, czy wpływ nowych mediów oraz technologii na język muzyczny i sposób odbioru muzyki.
Dyrygent - Rezydent 2018/2019
Główne cele programu Dyrygent - rezydent to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie młodym dyrygentom debiutu i nabywania praktyki wykonawczej poprzez stworzenie im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym oraz zachęcenie polskich instytucji artystycznych do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami. Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2018/19 był Radosław Droń.
Digitalizacja plakatów - Kultura w zasięgu 2.0
Toruńska Orkiestra Symfoniczna bierze udział w projekcie pn. „Kultura w zasięgu 2.0", realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 2. Cyfrowy region, Działanie 2.2 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego oraz zasobów nauki, kultury i dziedzictwa regionalnego.
5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. K. Lipińskiego
W dniach od 01 października do 13 października 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizowała 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego – Toruń 2019, w ramach którego miały miejsce znakomite koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec. Nagrody przyznane w konkursie wynosiły: I Nagroda – 20 000 euro, II Nagroda – 15 000 euro, III Nagroda – 10 000 euro, Wyróżnienia – 3 x 2000 euro.
II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec
W dniach od 14 lutego do 28 lutego 2016 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizowała II Międzynarodowy Festiwal Skrzypcowy – Toruń 2016, w ramach którego miały miejsce IV Międzynarodowy Koncert Skrzypcowy oraz znakomite koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec. Nagrody przyznane w konkursie wynosiły: I Nagroda –12 000 euro, II Nagroda – 8 000 euro, III Nagroda – 5 000 euro, Wyróżnienia – 3 x 1 000 euro.
Dni Moniuszkowskie
DNI MONIUSZKOWSKIE to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego główną ideą jest popularyzacja dzieł i sylwetki Stanisława Moniuszki. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora TOS zorganizowała 34 wydarzenia zarówno o charakterze edukacyjnym, jak i popularyzatorskim.
Siła Natury "Moc Ognia"
"Siły Natury" to interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywa się w latach 2017 - 2018 w regionie kujawsko-pomorskim. Druga edycja nosi tytuł "Moc ognia" i odbyła się w dniach 12.10. - 21.10.2018 r. Ideą projektu jest prezentacja artystycznych związków i relacji pomiędzy żywiołami, a muzyką. W ramach projektu odbyły się koncerty symfoniczne, koncerty kameralne, cykl audycji muzycznych dla dzieci z małych miejscowości. Do udziału zostali zaproszeni wybitni polscy artyści, uznani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Siła Natury "Ziemia, Planety, Gwiazdy"
"Siły Natury" to nowy, interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywa się w latach 2017 - 2018 w regionie kujawsko-pomorskim. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017".