Inauguracja 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Zamówienia kompozytorskie
Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Koncert inaugurujący 41. Sezon Artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej skupiony będzie wokół niezwykle utalentowanych artystów młodego pokolenia. Usłyszymy specjalnie napisaną przez Macieja Bałenkowskiego kompozycję, mającą oddać hołd wybitnemu skrzypkowi i kompozytorowi – Karolowi Lipińskiemu. W programie nie zabraknie również wirtuozowskiego I Koncertu fortepianowego  b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego, którego partię solową wykona pianista Leo de María (Hiszpania). Repertuar zwieńczy I Symfonia c-moll op.68 Johannesa Brahmsa. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro Dainius Pavilionis (Litwa).

Wystąpią: 

Leo De María – fortepian
Dainius Pavilionis – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie: 

M. Bałenkowski - Hommage à Lipiński (PRAPREMIERA) - utwór z programu IMiT "Zamówienia kompozytorskie"
P. Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
J. Brahms – I Symfonia c-moll op. 68

 

LEO DE MARÍA 

Wyjątkowa mieszanka umiejętności technicznych, niebywałej wrażliwości i ogromnej pasji w grze sprawiła, że Leo de María uważany jest za jednego z najlepszych wykonawców swojego pokolenia.

Artysta urodził się w Madrycie w 1995 roku, a naukę muzyki rozpoczął w wieku 11 lat. Studiował na Wydziale Muzyki i Sztuki Scenicznej na Alfonso X El Sabio University w Madrycie pod kierunkiem swojego ojca, Leonela Moralesa. Obecnie studiuje pod kierunkiem profesora Pavla Gililova.

Niedawno został laureatem Krajowej Nagrody „Cultura Viva” 2018 za Artystyczne Objawienie roku. Oprócz tego Leo de María jest laureatem ponad 30 nagród krajowych i międzynarodowych. Wśród najważniejszych z nich są pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych Ciudade de Ferrol  (listopad, 2017 r. Hiszpania), MozARTè (wrzesień, 2016 r. Niemcy) i Grand Prix Lyonu  (czerwiec, 2016 r. Francja).

W wieku 15 lat wykonał I Koncert Prokofiewa wraz z Cukurova State Symphony Orchestra w tureckiej Adanie, pod dyrekcją Maestro Emina Güvena Yasliçama. Dzięki uznaniu, z jakim spotkał się jego występ został ponownie zaproszony do Antalyi w wieku lat 16, gdzie tym razem zagrał I Koncert Czajkowskiego.

Od tego czasu swoją działalność artystyczną prowadzi na całym świecie, występując w najbardziej prestiżowych salach, jak np. Wiener Saal w Salzburgu, Audytorium San Pedro w Monterrey w Meksyku na Festiwalu Santa Cecilia-Parnassós, Salle Molière w Lyonie na Festiwalu „Les Virtuoses du Piano”, Teatr Bibiena de Mantova we Włoszech, Dom A. Skriabina w Moskwie, Radio France w Paryżu, Elfer’s Concert Hall w Connecticut, USA, Vermietung Laeiszhalle de Hamburg, Niemcy, w Słowenii, Włoszech, Holandii i wielu innych.

Więcej informacji o pianiście:
www.leodemaria.es
Instagram: @leodemariapiano

MACIEJ BAŁENKOWSKI (ur. 1993) - kompozytor, absolwent klasy kompozycji dr. hab. Roberta Kurdybachy w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem oraz honorowy dyplom „Primus inter pares” w 2017 r.). Od 2015 swoje utwory konsultuje z prof. dr. h.c. mult. Krzysztofem Pendereckim, a od roku akademickiego 2017/2018 jest doktorantem w jego klasie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat i finalista ponad 20 międzynarodowych i krajowych konkursów kompozytorskich. Jego utwory są wykonywane i nagradzane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji, Argentynie, Brazylii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Estonii, na Węgrzech i w Polsce.

Więcej informacji o kompozytorze znajduje się TUTAJ.
Strona programu Instytutu Muzyki i Tańca "Zamówienia kompozytorskie": zamowieniakompozytorskie.pl

 

Hommage à Lipiński Macieja Bałenkowskiego to dzieło zamówione specjalnie przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną na inaugurację 41. sezonu artystycznego 2019/2020. Rozpoczęcie koncertu tym dziełem, to symboliczne oddanie hołdu wybitnemu polskiemu skrzypkowi i kompozytorowi Karolowi Lipińskiemu oraz zapowiedź zbliżającego się 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, który rozpocznie się 1 października 2019. Dlatego też, to właśnie grupa skrzypiec będzie zajmować dominującą, niejako główną rolę w tym dziele. Celem kompozytora jest uzyskanie tradycyjno - nowoczesnego charakteru z domieszką jego własnego stylu (m.in innowacyjne synkopy, elementy motoryczne, energia oraz brak rutyny). Nieocenione będą również walory edukacyjne przedsięwzięcia: pielęgnowanie pamięci o wielkim skrzypku i kompozytorze poprzez powstanie nowego utworu na obsadę symfoniczną, poświęconego jego pamięci i nawiązującego do jego twórczości; utrwalenie jego sylwetki i roli, jaką odegrał w muzyce polskiej; propagowanie jego muzyki i utrwalanie jej w świadomości słuchacza.