ROMANTIC(T)OS #1
Koncert w ramach ABONAMENTU A
Wykonawcy:
- Krzysztof Meisinger — gitara
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna
- Dainius Pavilionis – dyrygent
- Urszula Urzędowska — prowadzenie
W programie:
- A. Piazzolla - Bandoneon from „Suite Troileana"
- A. Piazzolla - Milonga del Angel
- A. Piazzolla - Libertango
- A. Piazzolla - Soledad
- A. Piazzolla - Concerto para Quinteto
- N. Rimski-Korsakow - Szeherezada op. 35
W lutym, miesiącu zakochanych par, swój początek będzie miał nowy cykl koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – ROMANTIC(T)OS. Muzycy ukażą nam różne oblicza miłości, grając zarówno dzieła najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu, jak i bliższych naszym czasom kompozytorów. Nasza podróż zacznie się od utworów Astora Piazzolli, argentyńskiego kompozytora i bandoneonisty włoskiego pochodzenia, oraz Szeherezady Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, przedstawiciela rosyjskiego romantyzmu.
Piazzolla to postać kontrowersyjna wśród Argentyńczyków. Powodem jest stworzone przez kompozytora tango nuevo - połączenie tradycyjnego tanga argentyńskiego oraz elementów jazzu i muzyki poważnej. W swoim stylu Piazzolla odważnie wprowadził m.in. gitarę elektryczną, instrument wcześniej niespotykany w tangu. To radykalne podejście twórcy, mimo że wzbudziło zachwyt słuchaczy w Europie i Ameryce Północnej, w Argentynie spotkało się z ogromnym sprzeciwem.
Tego wieczoru nie zabraknie Libertanga, najsłynniejszego dzieła Piazzolli. Utwór z 1974 roku jest symbolem odejścia muzyka od tanga w jego tradycyjnej formie, o czym mówi nam już sam tytuł, składający się ze słów tango i libertad (z hiszp. wolność). Libertango doczekało się wielu wykonań. W 1981 roku jamajska wokalistka Grace Jones wydała singiel I’ve seen that face before, będący adaptacją utworu Piazzolli w aranżacji reggae, z tekstem napisanym przez Jones i Barry’ego Reynoldsa. Libertango możemy usłyszeć też w filmach Frantic i Le Pont du Nord.
Tego wieczoru Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona także inne utwory Piazzolli: Bandoneon from „Suite Troileana", Milonga del Angel, Soledad i Concerto para Quinteto.
Usłyszymy też Szeherezadę op. 35 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Jego suita nawiązuje do Księgi tysiąca i jednej nocy, zbioru baśni, opowieści i legend. W kompozycji pojawiają się naprzemiennie dwa podstawowe tematy: surowy, bazujący na niskich tonach temat sułtana i bardziej zmysłowy, delikatny temat Szeherezady. To muzyczne zilustrowanie legendy, która głosi, że dzięki darowi opowiadania urzekających historii, Szeherezada uniknęła śmierci z rąk swojego męża. Przekonany o niewierności wszystkich kobiet sułtan zabijał każdą nową małżonkę podczas nocy poślubnej. Szeherezada uchroniła się przed jego gniewem, opowiadając przez tysiąc i jedną noc niezwykłe baśnie. Zawsze kończyła mówić nad ranem, w chwili, kiedy napięcie sięgało zenitu. Uwiedziony słowami małżonki sułtan darował jej życie.
Wraz z Orkiestrą wystąpi Krzysztof Meisinger, cieszący się międzynarodowym uznaniem polski gitarzysta klasyczny. Muzyk występował na najważniejszych scenach świata m.in. w Filharmonii Berlińskiej, londyńskim Wigmore Hall czy Theatre du Chatelet w Paryżu. Portal AllMusic przyznał jego debiutanckiemu albumowi Elogio de la Guitarra nagrodę „Best of 2021”.
Czy Toruńska Orkiestra Symfoniczna oczaruje nas jak baśnie Szeherezady? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 21 lutego.