6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego
Data publikacji

Na to wydarzenie czekaliśmy od pięciu lat. 20 września w Toruniu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Co się będzie działo? Oto szczegółowy program. 

Gala otwarcia festiwalu

Toruń zaszczytne miano europejskiej stolicy wiolonistyki będzie dzierżył od 20 września – właśnie wtedy, o godz. 19:00, w Sali Koncertowej CKK Jordanki zainaugurujemy 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Gwiazdą wieczoru będzie laureat I nagrody podczas poprzedniej edycji konkursu, światowej klasy skrzypek, pochodzący z Niemiec, Elias David Moncado. Anne-Sophie Mutter, wybitna skrzypaczka, nazwała muzyka „jednym z największych talentów jego pokolenia”. Elias David Moncado zaprezentuje Uwerturę na orkiestrę symfoniczną G. Bacewicz, Z życia... [narodu] Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur F. Chopina (1901) Z. Noskowskiego i Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 M. Brucha. Towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa. Koncert inaugurujący festiwal poprowadzi Urszula Guźlecka. 

Hollywood i Broadway

Dzień później na Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz. 17:00 odbędzie się bezpłatny koncert, w którym na pierwszym planie będą… smyczki – podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego nie mogłoby być inaczej. Sublima Quartet zaprezentuje utwory znane z filmów, oper czy musicali – choćby z „Ojca chrzestnego”, „Carmen” czy „Upiora w operze”, a także słynne kompozycje muzyki klasycznej, w tym 5 Taniec węgierski J. Brahmsa czy Cztery pory roku A. Vivaldiego. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września. 

Dwa najgorętsze nazwiska polskiego jazzu

23 września w Toruniu gościć będziemy skrzypka Adama Bałdycha i pianistę Leszka Możdżera. Bałdych – nazywany cudownym dzieckiem muzyki – rozpoczął muzyczną karierę już w wieku 14 lat i do teraz pozostaje jednym z najzdolniejszych skrzypków w Polsce. Z kolei Możdżer został w 2012 roku pierwszym Polakiem wybranym na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition. Muzycy nagrywający dla prestiżowej ACT Music ponownie połączyli swoje siły i po ponad 10 latach rozłąki stworzyli wspólnie album „Passacaglia”, który jest kombinacją muzyki improwizowanej i poważnej. To właśnie utwory z tej płyty artyści zaprezentują toruńskiej publiczności, odkrywając swój nowatorski jazzowy język, osobny styl i muzyczną wolność. Będzie wyjątkowo, burzliwie i tajemniczo. Chociaż nie zabraknie też brzmień bardziej kameralnych, opartych na osobistych interpretacjach. Start koncertu o godz. 19:00. 

Wykłady z recitalem

25 września o godz. 14:00 i 18:00 zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na bezpłatne wykłady na temat życia i twórczości Karola Lipińskiego, połączone z krótkim koncertem. Wstęp wolny.

Konkurs skrzypcowy

27 września rozpocznie się najważniejsza część festiwalu – konkurs skrzypcowy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych w Europie. Pula nagród to blisko 40 tys. euro. Wydarzenie zainauguruje koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”. Na scenie wystąpi wybitny skrzypek i dyrygent Daniel Stabrawa, tegoroczny przewodniczący jury, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich. Towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa. W repertuarze Mazur z opery Straszny Dwór S. Moniuszki – w tym roku przypada 160. Rocznica ukończenia dzieła, Koncert skrzypcowy A. Panufnika z okazji 110. Rocznicy urodzin kompozytora oraz Fantazja symfoniczna Aus Italien op. 16 R. Straussa na 160. Rocznicę urodzin artysty. Koncert poprowadzi Piotr Matwiejczuk. Tego wieczoru odbędzie się też losowanie kolejności wystąpień uczestników podczas I etapu konkursu. Start o godz. 19:00. 
Niżej lista zakwalifikowanych:
- Leon Blekh (1999) - Holandia
- Iván Orlín Ariza Chacón (1996) - Kolumbia
- Wonbeen Chung (1997) - Korea Płd.
- Leonard Fu (1997) - Niemcy
- Alena Hove (1999) - USA
- Sarah Jegou-Sageman (1998) - Francja
- Lorenz Karls (2001) - Szwecja
- Sojeong Kim (1991) - Korea Płd.
- Jelin Lee (1998) - Korea Płd.
- Maya Levy (1997) - Belgia
- Simon Luethy (2000) - Niemcy
- Sofia Manvati (2000) - Włochy
- Carla Marrero Martínez (1995) - Hiszpania
- Karolina Nowotczyńska (1992) - Polska
- Sunjae Ok (1998) - Korea Płd.
- Audrey Park (2002) - USA
- Hanna Pozorska (2004) - Polska
- Yoanna Ruseva (1998) - Bułgaria
- Aoi Saito (1997) - Japonia
- Kumi Shimizu (1991) - Japonia
- Jakub Staszel (2003) - Polska
- Jaewon Wee (1999) - Korea Płd.
- Tianren Xie (1994) - Chiny
- Siqi Yu (1998) - Chiny

W sobotę, 28 września, rozpocznie się rywalizacja skrzypków z całego świata. Zagrają oni utwory J.S. Bacha, E. Ysaÿe’a oraz Paganiniego lub Wieniawskiego. Wstęp na przesłuchania jest wolny, dokładny harmonogram udostępnimy niebawem. Przesłuchania I etapu konkursu potrwają do 30 września. Wszystkie będą transmitowane na kanale Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w serwisie YouTube. 

Wieczór z muzyką polską

30 września nie tylko poznamy wyniki I etapu, a więc nazwiska 12 skrzypków, którzy zakwalifikują się do II części zmagań. Tego dnia zapraszamy także na „Wieczór z muzyką polską”. W Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi Polish Violin Duo w składzie Robert Łaguniak (skrzypce) i Marta Gidaszewska (skrzypce). Młodzi skrzypkowie to laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, dodatkowo Robert Łaguniak zajął II miejsce podczas poprzedniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Muzycy zagrają utwory G. Bacewicz, M. Spisaka, T. Paciorkiewicza, A. Derecskei, H. Wieniawskiego i A. Rocławskiej-Musiałczyk. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie w CKK Jordanki od 12 września. Start koncertu o godz. 18:00. 

Skrzypce&fortepian

1 i 2 października odbędzie się II etap konkursu – będą to 45-minutowe recitale z towarzyszeniem fortepianu, w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego. Uczestnikom konkursu akompaniować będą doskonali pianiści – Bartłomiej Wezner i Radosław Kurek. Wstęp wolny, dokładny harmonogram podamy niebawem. 

Lutnik – to brzmi dumnie

W tych samych dniach o godz. 10 i 12, w salach konferencyjnych CKK Jordanki lutnicy Andrzej Nogaj i Mirosław Baran poprowadzą warsztaty lutnicze. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września. 

Finał konkursu

W III etapie – 4 i 5 października, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Młodym skrzypkom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 4 października koncert rozpocznie się o godz. 19:00, a 5 października – o 18. Tego wieczoru poznamy też laureatów konkursu. Będzie można ich posłuchać już kolejnego dnia o godz. 17 podczas Koncertu Laureatów. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną najlepsi skrzypkowie zagrają wybrane koncerty skrzypcowe lub ich części. Za pulpitem ponownie stanie Dainius Pavilionis, a koncert poprowadzą Urszula Guźlecka i Piotr Matwiejczuk.

Aktualności

Nabór do wolontariatu
Data publikacji:
Na to wydarzenie czekaliśmy w Toruniu od pięciu lat. Ty możesz pomóc w jego organizacji! W dniach 27.09-6.10 w Centrum…
więcej informacji
6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego
Data publikacji:
Na to wydarzenie czekaliśmy od pięciu lat. 20 września w Toruniu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy…
więcej informacji
plakat z logo i napisem 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Data publikacji:
Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, a także recital fortepianowy…
więcej informacji
znamy uczestników konkursu
Data publikacji:
Znamy uczestników 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Ponad 80 zgłoszeń, 23 narodowości,…
więcej informacji