Opera Flis w Toruniu | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Opera Flis w Toruniu

Fles, Stanisław Moniuszko, 29.11.2025, CKK Jordanki, Toruń
Data publikacji

Po raz pierwszy Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizuje operę w wydaniu scenicznym. Co to oznacza? Na scenie wystąpią nie tylko soliści, chór i orkiestra, lecz także tancerze, a wszystkiemu towarzyszyć będzie bogata scenografia, kostiumy i wizualizacje. Opera Flis już 29 listopada o godz. 19:00 w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety na to wydarzenie w obu turach rozeszły się w kilka minut.

Nie trzeba jechać do Bydgoszczy, aby obejrzeć operę na żywo – wystarczy zjawić się na wydarzeniu organizowanym przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. To jedna z nielicznych okazji, by obejrzeć operę w Grodzie Kopernika.

Opera Flis Stanisława Moniuszki powstała niemal 200 lat temu. Autorem libretta był Stanisław Bogusławski. 

- Podczas toruńskiej realizacji publiczność będzie mogła zobaczyć nową inscenizację w reżyserii Michała Znanieckiego z wykorzystaniem kostiumów i dekoracji pochodzących z Opery Śląskiej w Bytomiu, które powstały do widowiska realizowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – zachęca dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński. 

„Opera Flis”, czyli historia miłosna z rodzinną tajemnicą w tle

Fabuła opery rozgrywa się w XIX wieku. Opowiada historię Zosi, córki zamożnego rybaka Antoniego, zakochanej w ubogim flisaku, Franku. Na drodze tej miłości stoi jednak ojciec dziewczyny, który za flisakiem nie przepada, co więcej – rękę Zosi obiecał komuś innemu, bogatemu pyszałkowi-fryzjerowi Jakubowi z Warszawy. 

Zosia ma jednak sprzymierzeńców – to Szóstak, przyjaciel rodziny, były żołnierz, obecnie flisak, który obiecuje pomóc dziewczynie, jednocześnie ucierając nosa Jakubowi, oraz flisak Feliks, który próbuje nakłonić Antoniego do zmiany decyzji w sprawie małżeństwa córki. 

Jak kończy się ta opowieść? Uprzedzamy – szczęśliwym zakończeniem. Zanim jednak flisak zwiąże się z Zosią, publiczność pozna rodzinną tajemnicę… 

Franek, widząc, że nie ma szans na poślubienie ukochanej, postanawia wyjechać w poszukiwaniu zaginionego brata. Okazuje się jednak, że jest nim… fryzjer Jakub. Obaj mężczyźni urodzili się we wsi Glinianki jako synowie kowala Tomasza i matki Ewy. 

Gdy Jakub rozpoznaje we Franku swojego zaginionego brata, postanawia, że nie będzie dłużej zabiegał o Zosię – chce, aby była szczęśliwa z Frankiem. Stary rybak,

Antoni, wyraża więc zgodę na ich związek. 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna realizuje Operę Flis w związku z trwającym Rokiem Flisaczym w Toruniu. Warto dodać, że to właśnie w Toruniu znajduje się pierwszy pomnik Stanisława Moniuszki. Popiersie można podziwiać w Ogrodzie Muzyków, nieopodal nadwiślańskich bulwarów.

Szczegóły:
Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Reżyseria: Michał Znaniecki
Choreografia: Inga Pilchowska
Scenografia: Luigi Scoglio
Projekcje multimedialne: Karolina Jacewicz
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Światła: Dariusz Albrycht
Kierownik chóru: Dawid Ber

Obsada:
Franek - Hubert Stolarski 
Jakub – Martin Filipiak 
Zosia – Iga Caban 
Antoni – Adam Janik
Szóstak - Benedykt Szostok
Feliks – Paweł Żak
Chór kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Tancerze - Joanna Lichorowicz i Mirosław Woźniak
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wydarzeniu towarzyszyć będą działania dodatkowe. Maestro Adam Banaszak poprowadzi wykład o Moniuszce, który będzie dostępny online, bezpłatnie, na kanale YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Poza tym ponownie publiczność będzie mogła obejrzeć stoiska i nagrania edukacyjne firm z regionu, którym troska o środowisko nie jest obca. 

W planach są także warsztaty pn. "Muzyka z recyklingu — warsztaty tworzenia instrumentów”. 

Celem warsztatów jest uwrażliwienie dzieci na mnogość brzmień w otaczającym nas świecie. Prowadzący zaprezentują rozmaite instrumenty wykonane z przedmiotów codziennego użytku i wyjaśnią zasady wydobycia dźwięku na różnych grupach instrumentów (idiofony, membranofony, aerofony, chordofony). Przy okazji rozmowy o instrumentach z recyklingu zwrócą uwagę na ważną kwestię ochrony środowiska. 

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję stworzyć swoje własne instrumenty, które później zabiorą do domu. Na koniec spotkania wspólnie z prowadzącymi zagrają utwór na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Aktualności

publiczność bije brawo, orkiestra stoi po zakończonym występie
Data publikacji:
Podaruj bliskim niezapomniane przeżycia – Karta Podarunkowa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest dostępna od ręki!…
więcej informacji
grafika z napisem wielka gala sylwestrowo-noworoczna, zdjęciami solistów i zdjęciem orkiestry oraz symbolem promocji i napisem black week
Data publikacji:
Tańsze bilety na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej! Od piątku (29.11) do niedzieli (1.12) ceny biletów na Wielką Galę…
więcej informacji
Fles, Stanisław Moniuszko, 29.11.2025, CKK Jordanki, Toruń
Data publikacji:
Po raz pierwszy Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizuje operę w wydaniu scenicznym. Co to oznacza? Na scenie wystąpią nie…
więcej informacji
portret mężczyzny z uniesioną nad głowę ręką
Data publikacji:
Największe polskie przeboje w zaskakujących aranżacjach, beatbox z orkiestrą symfoniczną, breakdance z Chopinem i po raz…
więcej informacji