Wychodzimy z muzyką na miasto! | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wychodzimy z muzyką na miasto!

plakat z logo i napisem 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Data publikacji

Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, a także recital fortepianowy w plenerze – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura w Toruniu.

Zbliża się lato, więc, jak co roku o tej porze, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To jeden z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie Torunia i całego województwa. W tym roku odbywa się już 28. edycja wydarzenia.

Idea festiwalu od lat pozostaje ta sama: to prezentowanie muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej. Koncerty ponownie odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki czy Dworze Artusa. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.  

Festiwal zainaugurowaliśmy koncertem „Amerykański sen” - w programie znalazły się Suita z „Gwiezdnych wojen”, „Błękitna rapsodia” Gershwina oraz utwory Bernsteina – „Uwertura” do operetki „Kandyd” i „Tańce symfoniczne” z musicalu „West Side Story”. Solistą koncertu był pianista Paweł Tomaszewski, a Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadził Dainius Pavilionis.

Za nami już także koncert dla dzieci na powitanie wakacji, podczas którego wystąpiła Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska” oraz spotkanie dla najmłodszych melomanów w Piernikowym Miasteczku. A co przed nami?

Lipiec z gośćmi z zagranicy

Festiwal letni to nie tylko koncerty, lecz także widowiska muzyczne. 14 lipca zapraszamy na Tańce z Dalekiego Wschodu w Amfiteatrze Baja Pomorskiego. Grupa młodych tancerek z Korei Południowej przyjedzie do Torunia, żeby zaprezentować tradycyjne koreańskie tańce. Będzie to pełne emocji spotkanie z muzyką i ruchem. Wstęp wolny.

Na 20 lipca Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała coś bardzo nietypowego – recital fortepianowy na Scenie Letniej na Bulwarze. Podczas koncertu Muzyka Rzeki vol. 1: Chopin / Schumann Yuhang Liu, młody pianista z Chin, wykona najsłynniejsze utwory polskiego kompozytora, a także „Karnawał” Schumanna. Wstęp wolny.

Dzień później, również na Scenie Letniej na Bulwarze, odbędzie się Wieczór Hiszpański. Koncert organizowany jest przy współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pampelunie. Zagraniczni artyści zagrają m.in. utwory Ravela, Bizeta (słynne Tańce cygańskie z opery Carmen) czy Albéniza. Wstęp wolny.

Do Torunia przyjedzie też Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki. Połączenie dźwięków skrzypiec i akordeonu zachwyca słuchaczy na całym świecie. Zespół gościł w 25 krajach, na 4 kontynentach, w tym jesienią 2023 w Meksyku, na Kubie oraz w nowojorskim Carnegie Hall. Podczas koncertu 28 lipca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu artyści wykonają utwory znane z sal kinowych. W szczególności skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie. 

Sierpień z musicalami, Bondem i Bachem

Sierpień rozpoczniemy dwoma, jakże odmiennymi koncertami. 1 sierpnia na scenie Jordanek zaprezentuje się ponadosiemdzięsięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej. Z kolei na Sali Prób odbędzie się koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W programie koncertu „Armaty ukryte w kwiatach” m.in. utwory Chopina i Moniuszki, które zaśpiewają Jan Cieplik i Wojciech Kowalski. Wstęp na oba koncerty jest wolny, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie w CKK Jordanki.

Warto również zwrócić uwagę na koncert o nietuzinkowym tytule „Barokowe prze(O)oboje)”. Pierwsze skrzypce podczas tego wydarzenia zagra… obój, a towarzyszyć mu będzie Raffa Quartet. Barokowe dzieła Bacha czy Vivaldiego zabrzmią w Kościele św. Szczepana 3 sierpnia. Wstęp wolny.

Ich czworo i saksofony - taki tytuł również mógłby nosić sierpniowy koncert Nemesis Quartet. Nowy, folkowy projekt grupy eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. W programie koncertu „Saksofony z każdej strony” polskie tańce narodowe, melodie ludowe, popularne pieśni, połączone w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym. Zapraszamy 4 sierpnia do Dworu Artusa.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała też coś specjalnego dla miłośników musicali. 9 sierpnia Salę Koncertową na Jordankach wypełnią utwory z takich broadwayowskich hitów jak „Cabaret”, „Chicago”, „Koty”, „Skrzypek na dachu”, „Upiór w operze” czy „Moulin Rouge”. Zaśpiewają je soliści znani choćby z desek teatralnych czy programów typu talent show: Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz oraz Weronika Skalska.

Przeboje The Beatles w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji pojawią się na koncercie 10 sierpnia na Jordankach. – Z nami zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszycie cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej  legendarnej grupy: „Can't Buy Me Love”, „Hey Jude”, „Get Back”, „Let It Be”, „Michelle”, „Yesterday”, „Come Together” i wiele innych znanych Wam przebojów – zachęcają członkowie zespołu Imienowski Jazz Set.
Największe przeboje muzyki filmowej usłyszymy na koncercie 18 sierpnia w CKK Jordanki. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Dobosiewicz. W programie m.in. fragmenty ścieżek dźwiękowych z takich produkcji jak „Władca Pierścieni”, „Gladiator”, „Park Jurajski” czy z serii filmów o Harrym Potterze.

Festiwal zakończymy w iście szpiegowskim stylu – 31 sierpnia w Sali Koncertowej na Jordankach Kamil Franczak, Weronika Skalska oraz Małgorzata Janek w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają przeboje z filmów o Jamesie Bondzie.

 

Spędźcie to lato z dobrą muzyką!

Aktualności

plakat z logo i napisem 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Data publikacji:
Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, a także recital fortepianowy…
więcej informacji
znamy uczestników konkursu
Data publikacji:
Znamy uczestników 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Ponad 80 zgłoszeń, 23 narodowości,…
więcej informacji
statuetki ze skrzypcami w tle zdjecia orkiestry
Data publikacji:
Muzy TOS-u wręczone. Kto je otrzymał? Toruńska Orkiestra Symfoniczna oficjalnie zakończyła swój jubileuszowy, 45. sezon…
więcej informacji
dwóch mężczyzn siedzi przy stole, przed nimi plakietki z imionami,w tle plakat z napisem budujemy klimat kultury
Data publikacji:
STRABAG buduje klimat kultury – i wspiera przy tym Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. 14 czerwca uroczyście zakończymy…
więcej informacji