Artyści MFS - Albrecht Menzel

Albrecht Menzel urodził się w 1992 roku w rodzinie o śląskich korzeniach, a grę na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat, debiutując jako solista w wieku 13 lat na Festiwalu Muzycznym w Dreźnie. Kształcił się u Borisa Kuschnira, a studia odbył w Konserwatorium Uniwersyteckim w Wiedniu pod kierunkiem Juliana Rachlina. Jest laureatem Grand Prix i I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu w 2016 r. oraz laureatem Konkursu Premio Paganini w Genui w roku 2015.

Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Londyńskiej, Orkiestrą Radia Monachijskiego, Filharmonią Baden-Baden, Lipską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną z Getyngi, Filharmonią Magdeburską, Brandenburską Orkiestrą Państwową we Frankfurcie, Łódzką Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Śląską w Katowicach, Nową Państwową Orkiestrą Symfoniczną z Rosji oraz Orkiestrą del Carlo Felice z Genui pod batutą Kurta Masura, Wasilija Petrenki i Juozasa Domarkasa. Otrzymał zaproszenie od Anne-Sophie Mutter do wspólnych występów w roli solisty na koncertach w Philharmonie Berlin, Philharmonie Luxembourg, Palau de la Musica Barcelona, Aix-en-Provonce Grand Theatre, a także do wspólnego tournee po USA, Kanadzie i Europie, podczas którego koncertowali w nowojorskiej Carnegie Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie i Roy Thomson Hall w Toronto. Albrecht Menzel występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Prinzregentheater w Monachium, NOSPR w Katowicach, Domu Muzyki w Moskwie, Teatro Carlo Felice w Genui, Laeiszhalle w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu i Gasteig w Monachium. Był również zapraszany na międzynarodowe festiwale, takie jak: Festiwal Meklemburgii i Pomorza Przedniego, Festiwal Muzycznego w Schleswig Holstein, Festiwal Muzyczny w Rheingau, Festiwal Muzyczny w Dreźnie, Izraelski Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Ejlat, Festiwal Moskwa Wita Przyjaciół, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, czy Festiwal im. George’a Enescu. Jako kameralista Albrecht Menzel koncertował z takimi artystami jak Gidon Kremer, Jan Vogler, Steven Isserlis, Julian Rachlin, Igor Levit, Nils Mönkemeyer, czy Julien Quentin. W 2015 r. ukazał się jego album „Thoughts” (nakładem OehmsClassics Label, przy produkcji Radio Berlin Brandenburg).

Albrecht Menzel gra na skrzypcach Antonio Stradivariego (Cremona 1709), wypożyczonych przez Niemiecką Fundację Muzyczną w Hamburgu.