Damian Aleksander | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Damian Aleksander

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, reżyser, wykładowca akademicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku na wydziale pedagogika.

Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). W 2000 roku zadebiutował na deskach Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach jak Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze (za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą). Od 2012 roku współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie w premierowym spektaklu tej instytucji, musicalu Korczak Ch. Williamsa, wcielał się w postać Janusza Korczaka. Tam też pojawił się w musicalach Upiór w operze, Skrzypek na dachu, Doktor Żywago. W latach 2016-2018 wyreżyserował i wystąpił w trzech produkcjach: organizowanych przez OiFP Galach Sylwestrowych oraz w świątecznym Koncercie Kolęd i Pastorałek Bóg się rodzi w Kościele Katedralnym św. Michała Archanioła w Łomży (również reżyseria tv). Jest inicjatorem i realizatorem widowiska muzycznego Tribute to Musical LIVE (nagrane CD). W Teatrze Muzycznym w Poznaniu zagrał główne role w musicalach Jekyll & Hyde, Nine i Rodzina Addamsów.

Jako solista wziął udział w blisko 100 koncertach, granych z towarzyszeniem polskich filharmonii, pod batutą Dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej S. Chrzanowskiego. Można go zobaczyć w rodzimych serialach (m.in. Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia), a także w filmie fabularnym Toilet out of Order M. Bilskiego. Ponadto zrealizował polską wersję serialu popularnonaukowego Test Case wraz z Discovery Channel.

Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą. Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Midella. Był felietonistą w magazynach Live and Travel i Łodź U Fly?. Autor Lapidariów podróżnych, tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Razem z M. Miśko-Jackowską, na antenie RMF Classic, współtworzył przez dwa sezony program o tematyce musicalowej Z musicalem pod rękę.