Face2Face | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Face2Face

PAWEŁ JANAS

Niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym Roland oraz laureata Festiwalu Virtual Accordion w Rzymie. Nagradzany na ponad 30 konkursach, m.in.: w Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Litwie, Chorwacji.
Był włączony do programu stypendialnego Agrafka Muzyczna, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Akademii Rozwoju Filantropii. Otrzymał stypendium koreańskiej fundacji Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society oraz stypendium banku Societe Generale. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz laureat prestiżowego stypendium Młoda Polska. Otrzymał także indywidualne stypendium za wybitne osiągnięcia z rąk prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej (Centrum Paderewskiego), Ogólnopolskiego Festiwalu „W stronę sztuki” w Lublinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany przez SILESIA.
Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka oraz prof. Klaudiusza Barana. W roku akademickim 2011/2012 kontynuował naukę w klasie prof. Grzegorza Stopy w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt w Wiedniu. Pobierał także mistrzowskie lekcje pod kierunkiem takich pedagogów jak: Inaaki Alberdi, Stefan Hussong, Claudio Jacomucci, Alfred Melichar, Owen Murray, Włodzimierz Lech Puchnowski, Matti Raantanen, Jurij Szyszkin.
Koncertował jako solista i kameralista oraz z orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Zygmunt Rychert, Krzysztof Kozłowski, Maciej Tworek, Sławomir Chrzanowski. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach. Brał udział w wielu znaczących festiwalach, m.in: Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Wieczory w Arsenale, Ogrody Muzyczne, Wawer Music Festival, East Music Festival, TEDx Warsaw, Musica in Collina, Letnie Koncerty na Grochowskiej, Rzeka Muzyki. Występował podczas najważniejszych festiwali związanych z muzyką współczesną, m.in.: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Poznańska Wiosna Muzyczna, KODY, POLIN Music Festival, Tallin Afekt Festival, Alkagran, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Portrety Kompozytorów. Był gościem Agaty Kwiecińskiej w audycji Five Oclock w Polskim Radiu.
W swoim dorobku ma wiele wydanych płyt – „Buttonhacker” (2018), „#Network Music” (2018), „Witkacy” (2018), „Trash Music” (2018), „Small talks” (2015), „Visegard Songs” (2015), „Magic and legends – Mysterious accordions” (2012).
Ważnym elementem w je go działalności artystycznej jest współpraca z gronem kompozytorów młodego pokolenia m.in. Zygmunt Krauze, Piotr Tabakiernik, Rafał Janiak, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Krzysztof A. Janczak, Tomasz Jakub Opałka, Ignacy Zalewski, Mikołaj Majkusiak i wielu innych. Efektem wieloletniej współpracy jest ponad 50 prawykonań utworów solowych, kameralnych, jak i większych form.
W 2009 roku rozpoczął współpracę z firmą Roland produkującą akordeony cyfrowe. Od 2013 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble, specjalizującego się w muzyce współczesnej i improwizowanej. W 2019 roku dodał do swojego instrumentarium Portatyw guzikowy (światowa premiera), K-Dron (światowa premiera) oraz Akordeon ćwierćtonowy.

BARTOSZ KOŁSUT

Perfekcjonista, charyzmatyczny i wszechstronny. Charakteryzuje się głęboką wrażliwością i emocjonalnym zaangażowaniem w każdej interpretacji dzieła muzycznego. Ponadprzeciętne umiejętności wykonawcze, bogactwo środków wyrazu połączone z błyskotliwą wirtuozerią i przemyślaną interpretacją pozostają zawsze właściwościami fascynujących prezentacji artystycznych tego muzyka. Poczucie formy muzycznej, zgodność estetyczna stylu kompozytorskiego każdego utworu oraz młodzieńczy temperament z wrodzoną dojrzałością zjednują mu szerokie grono miłośników i melomanów nie tylko wśród koncertowego audytorium słuchaczy, ale także w kręgu najznamienitszych autorytetów muzyki na całym świecie.
Jego talent i umiejętności zostały docenione na festiwalach i znaczących konkursach muzycznych w wielu krajach świata. W 2014 roku zdobył tytuł „Młodego Muzyka Roku” w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku reprezentował Polskę na „Eurovision Young Musicans” w Kolonii w Niemczech, gdzie jako finalista wystąpił z West Deutsche Rundfunk Symphony Orchestra. Najwyższe laury zdobywał również na festiwalach we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, Słowacji, na Litwie i wielu innych.
Spektakularnym osiągnieciem Bartosza Kołsuta jest dwukrotny występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Po koncercie w grudniu 2014 roku oraz dzięki zdobyciu tytułu laureata w konkursie IBLA GRAND PRIZE 2015 (Ragusa, Włochy), otrzymał ponownie zaproszenie do tej najbardziej prestiżowej sali koncertowej świata na koncert w maju 2016 roku.
Osiąga największe sukcesy w prestiżowych, międzynarodowych kursach mistrzowskich muzyki solowej i kameralnej. Pracował z takimi artystami jak: Yuri Shishkin, Matti Rantanen, Geir Draugsvoll, Stefan Hussong, Frank Marocco, Cao Xiao-Qing, Raimondas Svia.
Bartosz Kołsut ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w 2015 roku, w klasie akordeonu mgr Artura Miedzińskiego. Bartosz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w 2018 roku, w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Swoje umiejętności doskonalił również w Hochschule fur Musik in Detmold (Niemcy) w klasie akordeonu prof. Grzegorza Stopy. Obecnie jest studentem Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy), gdzie uczy się pod kierunkiem prof. Mie Miki oraz Heidi Luosujärvi.