Idea | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Idea

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec - Toruń 2016 to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, konkursów, wystaw i pokazów lutniczych. Najważniejszą jego częścią jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, odbywający się co 3 lata w Toruniu. Jego inicjatorem i pomysłodawcą jest Michał E. Staśkiewicz. Pierwszy konkurs, który odbył się w 2007 roku poświęcony był Karolowi Szymanowskiemu. Spośrod 23 uczestników Jury pod przewodnictwem prof. Marcina Baranowskiego wybrało trzech laureatów: Erin Keefe - I Nagroda, Artiom Shishkov - II Nagorda, Malwina Sosnowski - II Nagroda. Druga edycja Konkursu odbyła się w 2010 z prof. Wandą Wiłkomirską w roli przewodniczącej Jury. Nagrody zdobyli: Yoon Yang - I Nagroda, Maria Włoszczowska - II Nagroda, Clemence de Forceville - III Nagroda. Ostatnia edycja, która odbyła się w 2013 zgromadziła wybitne grono zarówno młodych, jak i doświadczonych wirtuozów skrzypiec. Jury pod przewodnictwem prof. Bartłomieja Nizioła wyłoniło trzech laureatów: Anna Malesza - I Nagroda, Maja Syrnicka - Nagroda, Eunsol Youn - III Nagroda.

W lutym 2016 r. do Torunia zjadą młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata. Z blisko stu zgłoszeń do konkursu zakwalifikowano 24 uczestników z następujących państw: Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Taiwanu, Turcji i Ukrainy. W pierwszym etapie zabrzmią dzieła skomponowane na skrzypce solo. Drugi etap, do którego wybranych zostanie 12 osób, to recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem fortepianu i z obowiązkowym utworem polskiego kompozytora, napisanym w XX wieku. Każdy uczestnik finałowej szóstki zagra z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jeden z pięciu najpopularniejszych w literaturze muzycznej koncertów skrzypcowych. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni trzech laureatów i trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne.

W ramach Festiwalu odbędzie się również II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego, spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wybierze i nagrodzi trzy prace. Zwycięski utwór będzie wykonany podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w 2019 roku. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach pisania recenzji muzycznych, przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie. Przeprowadzone będą także wykłady i pokazy lutnicze. Dla fanów kina przygotowano projekcje filmów o tematyce muzycznej („Kwartet”, „Paganini: Uczeń diabła”, „Pożegnania”, „Nannerl, siostra Mozarta”). Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przygotował spektakl „Janko Muzykant”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Skrzypiec – Toruń 2016.