Łukasz Dyczko | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Łukasz Dyczko

młody polski saksofonista, studiował w Conservatoire de Lyon pod kierunkiem Jeana Denisa Michata oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Pawła Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Marco Fiorindo" w Turynie (2013), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016), XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców (2020).
We wrześniu 2016 roku - jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” - zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Łukasz jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą – saksofonistą.
Występował jako solista z ponad 15 orkiestrami z Polski takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz orkiestrami WDR Sinfonieorchester Köln, Elbland Philarmonie Sachsen, Hungarian Radio Symphony Orchestra.
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu
na Rzecz Dzieci.
Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.