Magda Navarrete | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Magda Navarrete

Wokalistka, tancerka, producentka muzyczna, trenerka głosu. Kobieta z pasją, talentem i wizją.  Tworzy spektakle, nagrywa płyty, koncertuje po całym świecie, czerpie z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej. Od lat konsekwentnie działa na rynku World Music. Wciąż gdzieś w drodze pomiędzy Warszawą, Montevideo, Sevillą a Dublinem. Ma 36 lata a jej biografia wygląda na dwa razy tyle.  Prowadzi własne studio wokalne Warsaw Vocal Studio, uczy śpiewu i tańca flamenco za granicą. Nagrała cztery płyty: “Chilli” z Noche de boleros, “IMAN” pod własnym nazwiskiem, “Warszawski Lutosławski” z Piotrem Steczkiem, “Mezihra” z międzynarodowym składem: Caravana Banda.
Śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżują po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów. Pisze teksty po hiszpańsku i układa melodie w latynoskie rytmy. Jako jedyna kobieta w Polsce śpiewa bolera i flamenco na ustanowionym przez Hiszpanów i Latynosów poziomie. Zapraszana jest do współpracy przy wielu festiwalach i produkcjach muzycznych na świecie, m.in. w Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Nowym Jorku,na Węgrzech, w Dublinie, Rumunii, Berlinie, czy Londynie.
Niezwykły styl artystki jest efektem świadomego ulegania wpływom różnorodnych muzycznych gatunków. Magda urodziła się w Warszawie, w Madrycie studiowała muzykę i antropologię, w Ameryce Południowej nawiązała bliską współpracę z tamtejszym rynkiem muzycznym. Obecnie mieszka pomiędzy Polska a Irlandią. Pomimo międzynarodowego doświadczenia, cały czas domem nazywa Warszawę i coraz częściej w swoich fuzjach muzycznych czerpie z polskich tradycji, co słychać na płycie “Mezihra”.
Kształci się wokalnie u najlepszych nauczycieli w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej mistrzów jest sam Seth Riggs, który szkolił takie gwiazdy, jak Steve Wonder czy Natalie Cole. Śpiewu i tańca Flamenco uczy się bezpośrednio od madryckich i sevillskich artystów: Jose Romero, Montse Cortes, Angel Carmona, Rafael Rodriguez, Noelia Sabarea. Dzięki wielokrotnym podróżom do Ameryki Łacinskiej miała okazję pracować z najwybitniejszymi artystami boler latynoamerykańskich, m.in.: Estellitą del Llano czy Victorem Hugo.
W 2010 roku wybrała się w podróż po Wenezueli z kamerą “Dzień Dobry TVN”, realizując cykl reportaży o kulturze i muzyce tego kraju. Współpracowała z wieloma produkcjami radiowymi, telewizyjnymi i teatralnymi, m.in.: “Taniec z gwiazdami” TVN, „Przebojowa Noc” TVP 2, “Orfeusz w Piekle” Teatr Roma, Carmen Concierto, „Flamenco Namiętnie” w reż. K.Jandy w Teatrze Polonia,  Elle Style Awards. Szerokiej publiczności jej głos znany jest ze słynnego “Tango de Amor”, piosenki promującej przebój filmowy pt. “Nigdy w życiu”.
W 2007 roku wydała swoją pierwszą płytę pt. „Chillli”, która ukazała się nakładem wytwórni Warner Music na rynku polskim, hiszpańskim i niemieckim. Artystka wraz z zespołem miała okazję przez wiele lat koncertować w przeróżnych, europejskich salach koncertowych i na festiwalach jazzowych. Sławę artystce przyniosła niezwykła hiszpańskojęzyczna interpretacja „Tej ostatniej niedzieli” – „El ultimo Domingo”. W 2010 roku wokalistka nagrała swój drugi krążek zatytułowany „IMAN”  – na płycie sięgnęła po piękne kompozycje latynoskie w nowych, lekko elektronicznych odsłonach. Niezaprzeczalnym sukcesem była piosenka „Uciekaj moje serce” w hiszpańskojęzycznej wersji  „Vete mi corazón” nagrana w duecie ze Stanisławem Soyką. To ten utwór przyniósł w Polsce artystce uznanie prasy i mediów. Na płycie “Warszawski Lutosławski” wydanej nakładem Agory , artystka sięgnęła po owianą tajemnicą twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 50-tych i 60-tych, którą kompozytor pisał pod pseudonimem Derwid. Krążek nagrała we współpracy z aranżerem i skrzypkiem – PIotrem Steczkiem, a płyta oddała magiczny klimat potańcówek “tamtych lat”. Artystka związała się na stałe z polsko – czeskim składem – “Caravana Banda”, który współtworzy z kompozytorem i aranżerem Tomasem Prusą. Razem tworzą unikalną mieszankę Flamenco i muzyki bałkańskiej, która odnosi coraz większy międzynarodowy sukces