Tomasz Rudnicki

Bas baryton; urodzony w 1983 r. w Zgierzu. Studia wokalne pod kierunkiem prof. Włodzimierza Zalewskiego rozpoczął w 2002 r. na wydziale wokalno – aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończył je z wyróżnieniem w 2007 r. i wówczas rozpoczął pracę w Operze Wrocławskiej, gdzie śpiewał role repertuaru zarówno klasycznego, jak i współczesnego. W sezonie 2012/2013 opuścił zespół wrocławskiego teatru i podjął studia w Międzynarodowym Studio Operowym w Operze w Zurychu. Tam zdobywał szlify wokalne i aktorskie pod opieką takich znakomitości sceny operowej, jak: Francisco Araiza, Brigitte Fassbaender, Luana de Vol, Fabio Luisi czy Christof Loy. Na deskach Opery Zuryskiej brał udział w spektaklach: Salome (R. Strauss), Rigoletto (G. Verdi), Madame Butterfly (G. Puccini), w światowej premierze opery Schatzinsel (F. Schwemmer). Obecnie ponownie jest częścią zespołu solistów Opery Wrocławskiej. 
Do ważniejszych partii w jego repertuarze należą: role mozartowskie, a wśród nich – tytułowy Don Giovanni, a także Figaro oraz Hrabia Almaviva w Weselu Figara, jak również Don Alfonso w Cosi fan tutte; rossiniowskie, takie jak – Alidoro w Kopciuszku czy Don Basilio oraz Don Bartolo w Cyruliku sewilskim, verdiowski tytułowy Oberto oraz Ferrando w Trubadurze, Zbigniew w Strasznym dworze i Stolnik w Halce S. Moniuszki, Zurga w Poławiaczach pereł G. Bizet’a, Friedrich w Zakazie miłości R. Wagnera, baron Ochs w Kawalerze srebrnej róży R. Straussa, Szatan w Raju utraconym K. Pendereckiego, Woodraven w Matce czarnoszkrzydłych snów H. Kulenty czy Frosch w Zemście nietoperza J. Straussa. 
Tomasz Rudnicki dba również o to, aby swój artystyczny warsztat doskonalić na repertuarze kameralnym i twórczości kompozytorów takich, jak: Musorgski, Brahms, Strauss, Schumann czy Ibert.