Adam Sztaba Zaprasza! Symfoniczny Dzień Kobiet

Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
99 / 89 / 79 zł

Wystąpią:

  • Julita Ziółko - wokal
  • Mateusz Wiśniewski - wokal
  • Łukasz Sztaba - instrumenty klawiszowe/fortepian
  • Bartek Jakubiec - gitara elektryczna
  • Patryk Stachura - gitara basowa
  • Michał Dąbrówka - perkusja
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Adam Sztaba — dyrygent

W programie autorska muzyka symfoniczna Adama Sztaby.

 

Omówienie programu

Symfoniczny Dzień Kobiet jest cyklicznym koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, który cieszy się ogromną popularnością w gronie naszych melomanów. W tym roku niepowtarzalną atmosferę wspólnego, muzycznego świętowania zapewni nam Adam Sztaba – kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny. Artysta wystąpi na scenie CKK Jordanki z zespołem i wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zaprezentuje lokalnej publiczności własną twórczość symfoniczną. Wydarzenie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom zacierania granic gatunkowych, dla których muzyki nie można zamknąć w sztywnych, podręcznikowych ramach.  Adam Sztaba w swojej działalności kompozytorskiej i aranżerskiej umiejętnie łączy hołd złożony wielopokoleniowej tradycji z uznaniem dla muzyki rozrywkowej. Chętnie przybliża swoim słuchaczom najwybitniejsze dzieła europejskiej klasyki, prezentując je w zupełnie nowej odsłonie. Doskonałym przykładem jest tutaj album Czułe struny, w którym kompozytor we współpracy ze słynnymi aranżerami i piosenkarzami stworzył aranżacje do dwóch utworów Fryderyka Chopina. Wierzymy, że artystyczny rozmach Adama Sztaby w połączeniu z imponującymi umiejętnościami naszych muzyków pozwoli widowni czerpać radość z uczestnictwa w zachwycającym spotkaniu tradycji z rozrywką.

 

Adam Sztaba

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Rudzińskiego.
W wieku 17 lat zainspirowany musicalem „Metro” stworzył własny musical „Fatamorgana?” wystawiony w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Debiutancką muzykę docenił Janusz Stokłosa i Janusz Józefowicz, z którymi w roku 1994 rozpoczął współpracę w Teatrze Studio Buffo w Warszawie. 
W wieku 20 lat został kierownikiem muzycznym zespołu Maryli Radowicz. W latach 1997-2001 współpracował z Edytą Górniak jako kierownik muzyczny, aranżer i pianista.
W roku 2002 i 2003 pełnił funkcję kierownika muzycznego oraz pianisty w programie telewizyjnym „Idol”.     W 2003 roku napisał muzykę do spektaklu tanecznego „Opentaniec”, nad którym patronat objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Premiery spektaklu odbyły się w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 
W 2005 - 2006 r.  był kierownikiem muzycznym, dyrygentem i aranżerem w programie telewizyjnym „Taniec z Gwiazdami”. Stworzona na na potrzeby programu Orkiestra Adama Sztaby funkcjonuje do dziś.
W roku 2010 r. był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem Ceremonii Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie.
W tym samym roku podczas koncertu z okazji 85-lecia Polskiego Radia poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas recitalu Stinga z zespołem.
W lipcu 2011 r. był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem koncertu „Tu Warszawa”, który inicjował polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Tego wieczoru na scenie pojawili się m.in: Dolores O’Riordan, Chris Botti czy Michael Bolton, a towarzyszyła im orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Adama Sztaby.
W 2012 r. podczas koncertu „Stańko +” w ramach festiwalu „Solidarity of Arts” wykonał premierowo własną aranżację utworu Krzysztofa Komedy „Sleep Safe and Warm” pochodzącego z filmu „Rosemary’s Baby”. Aranżacja ta stanowiła część recitalu Quincy Jones’a, który zapowiedział wykonanie. Solistką była Urszula Dudziak, a muzyków NDR Big Bandu poprowadził Adam Sztaba.
Od 2011 do 2016 roku pełnił rolę jurora w popularnym programie telewizyjnym „Must be The Music. Tylko muzyka”.
W grudniu 2014 wydał swój autorski album pt. „Muzyka własna”, który zawiera muzykę̨ ze spektaklu tanecznego „Opentaniec” oraz ścieżkę̨ dźwiękową̨ do filmu „Od pełni do pełni” w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia.
W 2016 r. był jednym z kierowników muzycznych, aranżerów i dyrygentów podczas centralnych wydarzeń „Światowych Dni Młodzieży”.
W maju 2017 r. dyrygował recitalem Terence’a Blancharda z zespołem, którym towarzyszyli muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.
W marcu 2020 r. wystąpił wraz z Richardem Galliano prowadząc Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach.
W kwietniu 2020 r. miała premierę pandemiczna wersja utworu „Co mi Panie dasz” Beaty Kozidrak w aranżacji Adama Sztaby z udziałem 732 instrumentalistów i 16 śpiewających gwiazd.
W grudniu 2021 r. został kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem koncertu telewizyjnego „Skrzydła umysłu”, który otwierał Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. Tego wieczoru prawykonana została pieśń Adama Sztaby do wiersza Wisławy Szymborskiej - „Nic dwa razy”. Wśród solistów pojawili się m.in.: Richard Bona, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Stanisław Soyka, Andrzej Lampert, Piotr Cugowski i Marcin Wasilewski, którym towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Sztaby.
Adam Sztaba był również twórcą aranżacji i dyrygentem docenionych koncertów telewizyjnych z udziałem czołowych wokalistów: „Życia Mała Garść” (2012 r.) oraz „Grzegorz Ciechowski. Spotkanie z Legendą” (2014 r.)
W ostatnich latach powstało kilka kompozycji symfonicznych Adama Sztaby, m. in.: Leopoldinum (2016), Riffenuto (2017), Polonez 1918 (2018), ŁeMkONIUSZKO (2020) oraz Po-głosy (2021). Utwór „Riffenuto” w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia znalazł się̨ w aplikacji „Orkiestrownik” i wraz z Polonezem Wojciecha Kilara, wypełnił audycje edukacyjne prowadzone przez Adama Sztabę przybliżające elementy muzyki.
Poza wspomnianymi artystami Adam Sztaba współpracował też z wieloma polskimi gwiazdami, m.in.: Kayah, Kasią Kowalską, Ewą Małas – Godlewską, Natalią Kukulską, Katarzyną Nosowską, Kasią Wilk, Dorotą Miśkiewicz, Haliną Frąckowiak, Przemysławem Gintrowskim, Grzegorzem Turnauem, Mietkiem Szcześniakiem, Igorem Herbutem, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim, Atom String Quartet, Grupą Mo-Carta oraz gwiazdami światowymi, m.in.: Karelem Gottem, Caro Emerald, Heleną Vondráčkovą, José Carrerasem, José Currą, Demisem Roussosem, WDR Big Bandem, Chiną Moses.