All that JAZZ #1

Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
60 zł - normalny, 50 zł ulgowy

Wystąpią:

Włodek Pawlik - fortepian
Damian Kostka - kontrabas
Cezary Konrad - perkusja
Łukasz Pawlik – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Łukasz Ksobiraj - dyrygent

W programie:

W. Pawlik - II Koncert fortepianowy
W. Pawlik - We are from here
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Prząśniczka
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Szumią jodły na gór szczycie
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Ten zegar stary
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Gdyby rannym słonkiem
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Pieśń wieczorna
S. Moniuszko (arr. W. Pawlik) - Kum i kuma

Opis koncertu

Pierwsze dni nowego roku to czas, w którym z jednej strony wciąż jeszcze z nostalgią spoglądamy w przeszłość, a z drugiej – decydujemy się na podjęcie nowych wyzwań. Chcąc połączyć to, co znane i cenione z zaskakującą świeżością wielkiego talentu, zapraszamy na wyjątkowy koncert jazzowy Włodka Pawlika i jego zespołu, wraz z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. 
Włodka Pawlika, pianistę i kompozytora, można nazwać honorowym patronem i arcymistrzem polskiego jazzu – w 2014 roku za płytę „Night in Calisia” zdobył pierwszą nagrodę Grammy w historii tego gatunku muzycznego w Polsce. Twórczość kompozytora spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i zachwytem znanych krytyków: został nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce we Francji w 1984 roku, a także II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Również w bardziej kameralnym, polskim otoczeniu Włodek Pawlik jest laureatem wielu nagród, do których należy zaliczyć Nagrodę TVP Kultura dla płyty „Anhelli” (2006), tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014, czy nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (2013, 2014), stanowiących tylko małą część jego osiągnięć.
Na podziw zasługuje olbrzymi dorobek artystyczny Pawlika: jest autorem 30 płyt i twórcą wielu znanych dzieł muzyki filmowej i teatralnej. To właśnie jemu należy zawdzięczać doskonałą muzykę w tak głośnych filmach, jak „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej. W obszarze jego zainteresowań znajdują się również kompozycje orkiestrowe, muzyka do baletu, opery, utwory wokalne. Pawlik jest więc kompozytorem niezwykle płodnym, a w swojej twórczości sprawnie realizuje bardzo zróżnicowane techniki muzyczne.
6 stycznia Włodek Pawlik m.in. odda hołd wielkiemu twórcy polskiej sceny muzycznej – Stanisławowi Moniuszce. Sięgnie do utworów wielkiego kompozytora, by rzucić na nie nowe światło poprzez oryginalne wykonanie jego popularnych arii w duchu jazzu. Wszystkie utwory, które usłyszą Państwo tego wieczoru, pochodzą z najnowszej płyty Pawlika „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”, która ukazała się w 2019 roku – w roku pamięci XIX-wiecznego muzyka. Włodek Pawlik reinterpretuje znane pieśni i arie Moniuszki, do których zaliczymy „Prząśniczkę”, „Ten zegar stary” i „Pieśń wieczorną”. Nie sposób oddać słowami wrażenia, jakie wywołują przeznaczone do wykonywania w domowym zaciszu utwory Moniuszki w jazzowej aranżacji. Pianista przyznaje, że do pracy nad płytą zainspirowała go chęć powrotu do dzieciństwa, do domu, w którym wiele lat temu rozbrzmiewała muzyka wielkiego narodowego kompozytora. Jego matka, wokalistka, również miała w swoim repertuarze pieśni Moniuszki.
Pozorna łatwość wynikająca z lat żmudnych ćwiczeń i umiejętność zaprezentowania tego, co piękne w nowej odsłonie sprawiają, że tytuł „Vladimira Horowitza jazzu”, nadany Pawlikowi przez magazyn „Who is Who at North Jazz Festival 1998”, po styczniowym wieczorze z muzyką Moniuszki z pewnością nikogo nie zdziwi. 

Kamila Pawełoszek